Kısmi Süreli Çalışan Uzman Sgk Sı Hk.

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında eski tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eski

  eski TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar kısmi süreli sözleşme yaparak bir firmayla anlaşma yapıyorum.İsg katip üzerindende atamamı yapıyorum.Firma beni sigortalı göstermek zorunda değil mi?Bu 2 günlük çalışma süresi için 2 günlük sigorta primimi ödeyecekler.Bunun firma için dezavantajı var mı ?


   
 2. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Ödeme tutarı firma için gider gösterilecek olup; sigorta priminiz ödenmezse asıl sizin için bir çok yönden dezavantaj olacaktır. Bilgilerinize sunar sağlıcaklar dilerim.
  Ödeme tutarı firma için gider gösterilecek olup; sigorta priminiz ödenmezse asıl sizin için bir çok yönden dezavantaj olacaktır. Bilgilerinize sunar sağlıcaklar dilerim.

   
  eski ve Soydan bu yazıya teşekkür etti.
 3. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Birkaç firmayla kısmi süreli çalışacaksak,bir firma 30 gün üzerinden sigortamızı yatırıyorsa,diğerleri de 2şer 3er günlük yatırırsa sorun olur mu? Ya da her biri 2 günlük yatıran 3 firma varsa 6*3 18 günlük yatması,sigorta primimizde eksik oluşturur.Önerebileceğiniz bir sistem var mı?

     

   
 4. Soydan

  Soydan TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Kemal Bey;
  Ne gibi dezavantajlardan bahsediyorsunuz? Biraz daha açar mısınız?

   
 5. tknnce

  tknnce TÜİSAG Üyesi

  http://www.malibilgi.net/kismi-sureli-calismalarda-prim-odeme-gun-sayisi.html

     

   
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Güzel kardeşim önerdiğiniz prim ödeme uygulamalarının SGK yönünden hiçbir sakıncası yoktur. Bu konuda firmaların fazla süre için prim yatırmalarını rica etmekten veya boşluk oluşturan günler için hızla müşteri aramaktan başka çözüm gözükmüyor. Sadece ileride,
  Primlerinizde eksik gün olmazsa emekliliğinizde gecikme düşük emeklilik aylığı sorunu ile karşılaşmazsınız diyebiliriz şimdilik. Kalın Sağlıcakla

   
  serdarpala, eski ve A.Naz bu yazıya teşekkür etti.
 7. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Tabiiki kardeşim seve seve. Diyelim ki C sınıfı uzmansınız. Emekli olma süreniz ve düşük yaşlılık aylığı riski dışında;
  Örneğin 3 seneniz dolduktan sonra B sınıfı uzmanlık sınavına başvuru sürecine girdiğinizde; Bakanlığa sunulacak sözleşme ve ekinde sunmak zorunda olduğunuz SGK hizmet dökümleri daha az süreyi içereceği için Bakanlıkça olası süre eksikliği nedeniyle sınava girme bağlamında bir engelleme ile karşılaşacaksınız. Kalın sağlıcakla.
   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 8. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Neden 30 günlük çalışma anlaşması yapmadığınız yerde 30 günlük sigorta yaptırıyorsunuz .Bakanlığın çalışma sürelerine ters olmuyormu bu.SGK verilerinde nasıl gözükecek.Prim miktarı artabilir ama gün sayısı nasıl artıyor.ÇSGB bunu nasıl algılıyor ..   
 9. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Olan birşey yok şu an,olsa sakıncalı olur mu diye danışmak için yazmıştım.Şu an tam zamanlı çalışıyorum. İleride kısmi süreli çalışma yapılması halinde her iş yeri 2 günlük sigorta yaparsa 3 ya da 4 firmayla çalışıyorsanız 30 günü bulamazsanız toplamda.Bir firma ikna oluyorsa ordan 30 günlük yapılması kişisel anlamda faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

     

   
 10. eski

  eski TÜİSAG Üyesi


  Kemal Bey öncelikle bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.b sınıfı uzmanlık sınavı için prim gün sayısı önemlimiydi? Yani diyelimiki sadece 1 firmam var ayda 1 gün sigorta primimi ödüyor,3 yıl bu şekilde çalıştım B sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanamamışmı oluyorum?Bu kısım karışık biraz.   
 11. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık prim günü için bir kısıtlama koymamış.Sadece 3 yıl süreli çalışmak diye bir ibare var.O zaman tam gün süreli demesi gerekmez miydi?Yasada ki bu boşluk bizim lehimize.Kısmi süreli çalışırım ayda 5 gün çalışırım bunda bir yanlış yokki.O zaman C sınıfı bir uzman kısmi süreli en az 10 yer bulacakki 30 günü doldursun.Bence prim gün sayısını bununla karıştırmayın.O zaman herkes gitsin OSGB lerle tam gün anlaşsın onların elemanı olarak çok düşük maaşlarla çalışsın onların kasasını doldursun.Bu ifadeden bu çıkar.Bireysel çalışan uzmanlar ne olacak .Ben bireysel çalışan biri olarak iyisini ve doğrusunu yapmak adına çok fazla yer almadan verimli çalışmak isterim.Prim günüm az diye hiç bir şekilde benim B sınıfı sınava girmem engellenemez.Yasal haklarımı kullanırım..   
 12. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Kısmi süreli çalışmanın anlamı bu zaten.Size Haftalık çalışma saatleri dışında bir engel yok.Bu saatler kadar istediğiniz kadar yer ile anlaşırsınız zaten.Ben bir firmayla daha fazla gün üzerinden prim yatırırım aylık çalışma sürem eksik kalmasın derseniz o zaman başka yer alamazsınız.Siz kendinizi engellemiş olursunuz.Bir yerde 20 günlük prim yatırtırsanız orada 20 gün çalışmış olmaz mısınız.Geriye kalıyor 10 gün.Hedeflerine göre bunu belirleyebilirsiniz.Az olsun öz olsun derseniz böyle kısıtlama yaparsınız.Ama işçi sayısı fazla olan bir yerle anlaşırsınız o zaman sürekli bir revizyon yaparsınız sözleşmelerinizle.

   
 13. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Tabii haklısınız,ben de doğru bir şekilde yapmak istiyorum işimi ancak B sınıfına geçme şartları ve primler konusundaki net olmayan durumlar dolayısıyla danışmak istedim.OSGB mantığına tamamiyle karşıyım,hatta keşke kaldırılsa uzmanlar ve hekimler odaya bağlı bireysel olarak çalışsa,taşeronluk sisteminden başka birşey değil.. Bireysel,kısmi süreli çalışmalar için yasal anlamda net bilgim olmadığı için danışma amaçlı soruyorum sadece.Görüdüğüm kadarıyla,doğru bir sistem olmamasına rağmen şu anda sadece sözleşmenizdeki saate bakılıyor,bir yerden 30 gün sigortalı görünmeniz engel değil.Bizim B sınıfı bir uzmanımızın sigortası 30 gün üzerinden yatıyor,iki firmaya daha bakıyor ve onlarla da sözleşmeli,herhangi bir problem yok şu an için.Umarım yakında bir düzen oluşur.
   
  esin kaban bu yazıya teşekkür etti.
 14. SEZGİNER

  SEZGİNER TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sözleşme yaptığınız işletmenin sigorta pirimi yatırma zorunluluğu hakkında mevzuat hükümleri ile i
  lgili bilgi verbilirmisiniz?

   
 15. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme yapılan işverenlerin, işyerinde sigortalı çalışarak hizmet veren çalışanların ssk primlerini yatırma zorunluluğu vardır. Burada risk değerlendirmesi vb. hizmet verilmesine ilişkin danışmanlık bağlamında yapılan sözleşmeleri bu uygulamadan ayırmak gerekir. Kalın sağlıcakla.   
  eski bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica