Kısa Süreli Çalışanların 'mesleki Eğitim Belgesi' Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında murat2242 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  C sınıfı uzman olarak tersanede çalışmaktayım,Tersane ağır ve tehlikeli işler kapsamına girdiği için çalışacak personel ve taşeron işçilerinden mesleki eğitim belgesi,ağır tehlikeli işler raporu,ssk e bildirgesi vb, evrakları zorunlu kılıyorum.Ancak Gemi üzerine 3 günlüğüne 5 günlüğüne çalışacak firmalar geliyor örneğin marangoz,elektrikçi, krom borucu vb. bunların çalışma yapması içinde aynı evrakları istiyorum ancak adamlarla kavga ediyoruz.2 gün çalışma için kursamı gidecem diyolar.Sizce doğru mu yapıyorum?


   
 2. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  bence gayet doğru. bu tarz işleri bireylere değil de firmalara yaptrmanız daha iyi olabilir.

   
 3. Miraç Emre YILDIRIM

  Miraç Emre YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle doğru yapıyorsun. 2 günlük işte kaza olmuyor mu, nasıl bir anlayıştır nasıl bir bakış açısıdır anlamış değilim. Tabi davanızda işvereninizinde sizinle paralel düşünüp çalıştıracağı altişverenlerden bu belgeleri işin anlaşma aşamasında istiyor olması lazım. İş başlamadan önce size bu belgeleri sağlamaları gerekli. Bu yönde işvereninizi ikna edebilirseniz istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca sahada altişverenler kaldırma ekipmanı, basınçlı kap vb ekipman kullanıyor ise bunlarında peryodik muayene kayıtlarını istemeniz gerekiyor.

     

   
 4. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler Miraç bey ama bugüünkü durum dahada karıştı şöyle ki, adamlardan mesleki eğitim belgesi istedim ama adamlar bizim yapacağımız işle ilgili mesleki eğiim veren bi yer bulamadık diyolar.bunun üzerine bende aradım birkaç eğitim merkezi onlarda öle bişey yok dediler.Adamlar çalışmaya başladı ne yapacaz bilmiyorum.İşin içinden çıkamadım.Yaptıkları iş Gemi üzerindeki boruların içini seyreltilmiş asitle temizliyorlar.

   
 5. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  il milli eğitim müdürlüğüne başvurmaları gerekir yaptıkları işle ilgili hazır bir eğitim programı (modül) yoksa da inceleyip yeni bir modül açabiliyorlar

     

   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 6. Miraç Emre YILDIRIM

  Miraç Emre YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

  Küçükçekmece meslek okulu var mesela orada eğitimler düzenleniyor.

   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 7. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Ben bir Mesleki Eğitim Merkezinin müdürü ile görüşmüştüm. (MEB' e bağlı) Onlar yapılan tüm işlere ait modülleri hazırladıklarını belirtmişlerdi. Ufak tefek istisnalar illaki olabilir. Onlarla görüşmenizi öneririm. Yoksa da Ersin arkadaşımızın dediği gibi modül hazırlanabilir.
   
  murat2242 bu yazıya teşekkür etti.
 8. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ediyorum arkadaşlar sağolun   
 9. isg.doruk

  isg.doruk TÜİSAG Üyesi

  Doğru yapıyorsun, mesleki yeterlilik belgesi şart, örnek ver onlara bir Lojistik firmasının sefer öncesi şoförü rahatsızlandı, yerine biri bulundu tek seferlik gidiş için o kişinin ehliyeti olmasa olur mu?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica