Soru - Kamuda Iş Güvenliği Sözleşmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Kamuda Iş Güvenliği Sözleşmesi

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında halil kılınç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. halil kılınç

  halil kılınç TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar muğla il afet ve acil durum müdürlüğünde çalışan arama kurtarma teknisyeniyim c sınıfı iş güvenliği belgem olduğu için kurum müdürü tarafından iş güvenliği uzmanı olmamı istedi sorum şu

  1- kurumda 56 memur 3 taşeron işçi bulunmakta sözleşme nasıl yapılacak

  2- isg katip e sözleşme nasıl eklenir

  Daha bu ilk deneyim olacagı için bu bilgilere ihtiyacım var şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler


   
 2. seval aydın

  seval aydın TÜİSAG Üyesi

  Memur olan personel için iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinin ekinde bulunan (ve yanlış hatırlamıyorsam ek 4b olması lazım) formu doldurduktan sonra görevlendirme yazınızı, sertifikanızı ekledikten sonra ankara da bulunan çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı iş sağlığı ve genel müdürlüğüne gönderiyorsunuz.

  KOLAY GELSİN

   
 3. ccevher

  ccevher TÜİSAG Üyesi

  peki isg katip üzerinden bi işlem yapıyor muyuz?

     

   
 4. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Kurum İSG Katip üzerinden TC numaranızdan sizi aratarak size sözleşme gönderecek, çalışan sayısına göre haftalık çalışma saatiniz belirlenecek. Ve siz de e devlet şifrenizle İSG katipe girerek sözleşmeyi onaylayacaksınız.

  Sigortanız belirlenen çalışma saatiniz kadar iş güvenliği kolundaki nace kodundan yatırılacak.

  Kazasız günler.. :)

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 5. ccevher

  ccevher TÜİSAG Üyesi

  sizi anlıyorum da kurum e devlete nasıl girecek bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

     

   
 6. Banu CUMALI

  Banu CUMALI TÜİSAG Üyesi

  Forumda nereye yazacağımı bir türlü bilemedim ama benim sorumu burada yanıtlayabilir ya da beni uygun sayfaya yönlendirebilirseniz sevinirim.

  Büyükşehire bağlı bir ilçe belediyesinde 4857 ye tabi kadrolu işçi olarak görev yapmaktayım. Kimyagerim ve C sınıfı İş Güvenliği sertifikam var. Kurumum beni asıl işimin yanında İGU olarak da görevlendirmek istiyor ancak, 4857 olarak çalışan 25 işçimiz var bunlardan sadece 7 tanesi az tehlikeli sınıfta yer alıyor. Tehlikeli ve Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için OSGB den hizmet alıyoruz zaten. Fakat Kurumumuzda 97 tane de idare içinde görev yapmakta olan devlet memuru çalışanımız var.

  Şimdi; Beni İGU olarak görevlendirdiğinde bu 97 devlet memuru personele de hizmet verecek miyim? 01.07.2016 tarihinden sonra ne olacak? Ben Kamuda işçi olarak çalışmakta iken ve bu kurumda bu belgeye haiz tek personel ben olduğumdan İGU olarak görevime devam etmemde bir sakınca olacak mı?

  Saygılar

   
 7. tumer23

  tumer23 TÜİSAG Üyesi

  banu hanım öncelikle şunu sorayım belediye sizin yanınızda mı yoksa size karşımı?
  eğer sizin yanınızdaysa isg-katipten istediğiniz saate kadar sözleşnme imzalayabilirsiniz. çünkü bu çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre yapılan igu çalışma süreleri "en az çalışma süresini ifade eder" yani idare sizin para almanızı falan problem yapmazsa yada siz bir şekilde ayarlarsanız. katipten istediğiniz saate kadar sözleşme imzalarsınız. mesela 80 saatlik sözleşme imzalarsınız. aylık maaş haricinde yaklaşık oalarak 1260 tl kadar bir ödeme alabilirsiniz.
  diyelim bunu kabul etmediler siz de ozaman şunu yapabilirsiniz. o 97 adet memuru da 7 adet işçiye ekleyip toplam 108 kişi için sözleşme imzalarsınız buda aylık 11 saat yapar oda yaklışık 170 tl falan yapar.
  görev konusuna gelecek olursak görevlendirmenizi kısmi zmanlı yapmanızda fayda var.(tam zmanlı görevlendirmeler için ödeme konusu net değil) ödeme konusunda kendinizi garanti altına almış olursunuz. zaten kısmi zamanlı görevlendirme oluncada asli görevinizi de sürdürmeniz gerekmektedir.
  ama yapabiliyorsanız eğer görevlendirmenizi ve tüm evraklarınızı kısmi zmanlı olarak düzenleyin ama asli işinizi yapmayın sadece bu işle ilgilenin o zaman 10 numara 5 yıldız olur.
  tabi bütün durumlarda idarenin tavrı çok onemli
   
  mekabe ve Banu CUMALI bu yazıya teşekkür etti.
 8. Banu CUMALI

  Banu CUMALI TÜİSAG Üyesi

  Cevabınız için teşekkür ederim.

  Belediye kesinlikle benim yanımda, zaten kendileri beni kursa gönderip sınava girmemi istediler. Ben de kursa katıldım ve ardından girdiğim sınavda başarılı olatrak sertifikamı aldım. Ancak aklıma takılan esas konu benim işçi olmam. Ben devlet memuru değil devlet işçisiyim. Bu bir sakınca doğurur mu?
  Ya da şöyle sorayım. İGU olarak görevlendirilmek için yalnızca Belediyenin kadrolu personeli olmam yeterli mi?
  Bu arada sehven 97 memur personel yazmışım ancak 47 memur personelimiz var. 47 memur ve 7 az tehlikeli sınıfta yer alan işçimiz var. Toplam 54 kişi için hizmet vereceğim. İSG katipten 54 personel için de 80 saate kadar sözleşme imzalamamız uygun mudur? Belediyenin bana ödenecek ücrete bir itirazı olmayacaktır. Zaten kendileri tam zamanlı bir İGU ya sahip oldukları için mutlular. Ben asıl işimin yanında İGU olarak hizmet vermek niyetindeydim zaten ama kendimi dediğiniz gibi tamamen İş Güvenliğine kaydırmak niyetindeyim.

  Saygılarımla   
 9. tumer23

  tumer23 TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle bir sakınca doğurmaz belediye o hizmeti almak zorunda ve kimden alacağı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. ister OSGB den alır ister bireysel çalışan birinden alır isterse ve kurumunda var ise kurum çalışanından alır.
  2. soruya gelecek olursak kurumun isg-katip sisteminde çalışan sayısı 7 gözükecektir. dolayısıyla iş güvenliği uzmanı çaılştırma süresi tahminimce isg-katip te en az 1 saat gözükebilir ama dediğim gibi bu "en az çalışma süresidir" idare onay verirse ödeme alabileceğiniz üst limit olan 80 saate kadar sözleşme tanımlayabilir. bu idarenin tasarrufundadır.
  isg-katip ile ilgili dikkat edilecek bir hususu da dile getireyim orda sözleşme yaparken sözleşme türünü kısmi zamanlı yapmanızı tavsiye ederim. çünkü çoğu kurumda tam zamanlı görevlendirilenler için bir ödeme yapılmıyor henüz.
  niyetinixle ilgili olarak bişey diyemeyeceğim o sizin ve idarenin anlaşmasına bağlı umarım dilediğiniz gibi olur.

     

   
  Banu CUMALI ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 10. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi


  Kurumun SGK da kayıtlı işvereni kim ise e-devlet şifresini kullanarak girdiğinde karşısına ekran çıkacaktır.

  Eğer işveren olduğu halde e devlet şifresiyle girdiğinde şirketi göremiyor ise SGK ile görüşmesi gerekir

  Eğer e- devlet şifresi yok ise postahaneden almalıdır. Ancak kendisi gidip alabilir.

  Umarım yardımcı olur..   
  Banu CUMALI ve alix bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica