Soru Kamuda Çalışan Mühendisi Isg Uzmanı Olarak Görevlendirmek

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ZEKERİYA YALAP tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Kamuda çalışan mühendisi (Belgesi olan) zorla isg uzmanı olarak görevlendirmek

 1. Böyleri bir hakları olamaz

  72,7%
 2. Anayasaya aykırı

  45,5%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. ZEKERİYA YALAP

  ZEKERİYA YALAP TÜİSAG Üyesi  Kamu kurumunda mühendis olarak çalışmaktayım. Beni kendi isteğim ve onayım dışında zoraki İSG Uzmanı olarak görevlendirmek istiyorlar. Böyle bir hakları varmı bana konuda yardımcı olabilirmisiniz.


   
 2. Ahmet BEŞYAPRAK

  Ahmet BEŞYAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Aynı durum benim başıma da geldi bana Valilik' ten olur çıkararak görevlendirme yaptılar fakat ben görevlendirmeyi tebliğ etmedim. Gerekçe olarak da Anayasa da belirtilen " Kimsenin zorla çalıştırılamayacağını ve angaryanın suç olduğunu beyan ettim, ayrıca 6331 sayılı kanunu delil olarak sundum daha sonra geri adım attılar çalıştıramadılar yani, bu konu ile ilgili yine BİMER' e başvuruda bulundum şu an Maliye ile görüşmeler in devam ettiğini İş Güvenliği Uzmanlarına yapılacak ödemelerin Müdürlüklere bildirileceğini söylediler.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 3. dd99ee88

  dd99ee88 TÜİSAG Üyesi

  hayır hiç kimse sizi zorla çalıştıramaz anyasaya da aykırı ;kaldı ki aranızda sözleşmeniz isg katip üzerinden yapılacak e orayada sizin kişisel bilgilerinizle giriliyor yani siz şifreyle girip sözleşmeyi dijital olarak imzalamazsanız kimse sizi görevlendiremez ...kurs ücretini kimin verdiği de önemli onlar karşıladıysa, onlara ode ....hala ısrar ederlerse bana ozelden mesaj yolla sana nasıl davranmak gerektiğini anlatayım

     

   
 4. Zehra Doğan

  Zehra Doğan TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey, itirazınızı yazılı mı yoksa sözlü mü yaptınız ?

   
 5. Ahmet BEŞYAPRAK

  Ahmet BEŞYAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Önce yazılı istediler ben sözlü olarak söyledim sonra onlar avukatlara falan sordular sonradan yazılı savunmayı geri çektiler. Resmiyete dökemediler yani

     

   
 6. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Ben kurumumda İG Uzmanı olarak çalışıyorum ancak istemeseydim bu işi bana da yaptıramazlardı. Zaten bu işi yaparken o kadar saçma sapan şeylerle karşılaşıyorsun ki hele bir başlayın bu işe ne dediğimi anlayacaksınız.İki senedir emdiğim süt burnumdan geldi zaten,stres sana kardeş bi kere,ülseri,şekeri,tansiyonu vb bir rahatsızlığı olan bu işe zaten kalkışmasın şimdiden uyarayım.Ben şimdiye kadar 4 müdürle çalıştım ve içlerinden üçü ile aramız limoni şekilde ayrıldık.Senin talimatı altında çalıştığın en tepedeki müdüre sürekli olarak İSG ile ilgili eksiklikleri,yapılması gereken veya yapılmaması gereken şeyleri deftere yazarak odasına gitmen ve defteri imzalatman o müdürün pek de hoşuna giden bir durum değil.Kendilerine talimat veriliyormuş gibi hissedip egolarına yenik düşerek vermemeleri gereken tepkiler verip ilişkileri daha da içinden çıkılmaz hale sokuyorlar.Bizim kurumda 4857 ye tabi çalışanlar olduğundan bu kişiler için İG uzmanlığı yapıyorum,memurlarımız için 2016 da hizmet vericem. Şu anda bazen işçi ile çatışma halindeyim ve genelde karşıma hep sendika çıkıyor.Eski köye getirilen yeni adetler pek hoşlarına gitmiyor.Bazen de öyle şeyler yaşanıyor ki görüp de susuyorsan vicdanın elvermiyor ve susmayıp icraata geçtiğinde de işveren vekili ile karşı karşıya geliyorsun.Gerek birim müdürleri gerekse kurum müdürü bazı konularda şunları şunları halledelim ama şuna şuna çok fazla girme,kurcalama gibi,fazla idealist olmak iyi değil,çok sivrilmek sonunda sana zarar verir vb cümlelerle alttan alttan tehdit kokan baskıcı cümleler kurabiliyorlar.Sonuçta kurum müdürümüz benim amirimin amirinin amirinin amiri ve asıl işimi yaparken geçen süreler dışında İG Uzmanlığını ayda 20 saat yapıyorum ve yaklaşık 250 TL gibi ek bir ücret alıyorum.Aslında kaç kere başvuru yaptım kurumuma benim çalışma sürem yeterli değil beni ayda en az 100 saat görevlendirin diye ama onlar minimum süreden görevlendirmeği uygun gördüler.Pratikte ayda nerdeyse 100-150 saat bu işe ayırıyorum ama kağıt üstünde 20 saat görünüyor.Zaten az kaldı,önümüzdeki haziran veya temmuzda ben de bu işi artık bırakıcam. Çok yoruldum ve yıprandım.Bu işi gerek özelde gerekse kamuda yapan her idealist arkadaşımın Allah yardımcısı olsun.Bu işi sadece para için yapan arkadaşlar ise zaten kısa sürelerde yaşayacakları acı tecrübeler neticesinde o paraya değip değmediğini kendisi değerlendirecek.Ama kamuda zaten tüm süreyi doldursan da eline geçecek para yaklaşık 1000 TL olduğu için bi kere şunu söyliğim kesinlikle bu paraya çektiklrinin yüzde biri bile değmez.Kamuda yapan arkadaşlar sakın ola ki sadece para için yapmayın bu işi, idealleriniz varsa ve gerektiğinde dik durabilecekseniz bu idealleri gerçekleştirmek için , girin o zaman bu işe.Hep birlikte çocuklarımıza daha güvenli bir gelecek kurmak için savaşalım.

   
  Last edited by a moderator: 18 Kasım 2014
  denizcsc, Banu CUMALI, TUNAHAN ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  İstemiyorum diye dilekçe yazın verin, İSG-KATİP ten sözleşmeye onay vermezsiniz olur biter zaten Kamuda sözleşme zorunluluğu 2016, sıkıntı olmaz. Olurda bakanlıktan KATİP üzerinden görevlendirme yapılmamış yazısı geliyor kuruma, o zaman da ben istemiyorum diye size beyan ettim dersiniz.
   
 8. uzmanöğretmen

  uzmanöğretmen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, ben şu an Meb tarafından görevlendirilmeyi kabul edip etmeme konusunda kararsızım, şube müdürü 2015 te kadroya geçirme çalışmalarının yapıldığını da söyledi. Okullar için düşünürsek sizin yaşadıklarınız benim de başıma gelir mi acaba? Teknik liseler ve bazı kurumlar tehlikeli sınıfa diğerleri az tehlikeli sınıfa giriyor. Tecrübelerinize göre bir değerlendirme yaparsanız sevinirim.   
 9. aydın çavana

  aydın çavana TÜİSAG Üyesi

  Kadroya geçirme durumu için önce kadro tahsisi yapmalı kaldı ki bütçe kısıtlamaları düşünüldüğünde imkansız gibi ayrıca kadronuzun iş güvenliği uzmanlığına dönüştüğünü farz etsek dahi verilecek kadronun ücretini öğretmenlikle kıyaslamanız gerekir.Kadronuz uzmana döndüğü zaman ek ücret alamazsınız çünkü kanunda aslı görevin yanında ek olarak yapılan iş için ödeneceği hükme bağlanmış. Ayrıca bu erteleme geleneği bizde varken kamuda tekrar ertelenme ihtimalini kesinlikle göz ardı etmeyin. Böyle riskli bir görev için önümü görmeden ben kesinlikle hareket etmezdim. Bende kamuda mühendisim bu arada.

     

   
  mekabe, Ramazan14 ve uzmanöğretmen bu yazıya teşekkür etti.
 10. adanus01

  adanus01 TÜİSAG Üyesi

  ben kamuda çalışan mühendis personelim.B seviyesinde iş güvenliği uzmanlık belgem var. Benimle işveren 01.01.2016 tarihi itibariyle aylık 124 saatlik sözleşme yaptı.devlet sadece 80 saate kadar ücretlendirme yapıyor.yönetmelikte bu şekilde geçiyor.geri kalan 44 saatim ücretlendirme yok yani angarya çalışıyorum 44 saat.Bu durum yani çalıştığın saatin tamamının ücretini vermemek anayasaya aykırı değil mi?   
 11. adem KARSLİOGLU

  adem KARSLİOGLU TÜİSAG Üyesi

  acil bilgi arkadaşlar minumum görevlendirme süreniz düşük iken size 80 saat görevlendirme yapılaniliyor mu böyle bir görevlendirme yapılırsa sıkıntı çıkarmı mesala minumum 10 saat iken 80 saat görev verilebilir mi   
 12. Yavuz Kurt

  Yavuz Kurt TÜİSAG Üyesi

  Merhaba İsg katiptwn nasıl sözleşme yapılıyor bana görevlendirilme verilir mi acaba cezaevine İsg olarak çalışma şansım var nasıl başvuruda bulunmam gerek


   
 13. Özlemcik06

  Özlemcik06 TÜİSAG Üyesi

  1 temmuz 2016 dan sonra iş güvenliği uzmanına ek olarak bizlerden de 2 kişi 40 ar saat çalışmamız istendi. çok tehlikeli sınıftayız benim c belgem var. iş güvenliği uzmanının A sınıfı belgesi var. şimdi burada nasıl bir yol izlenecek? ben bilmiyorum ne yapacağımı. ben C sınıfı olduğum için nasıl olacak? sorumluluk vb açısından? yardımcı olursanız sevinirim.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica