Kamu Kurumların İş Güvenliği Uzmanı Ek 5b Madde Sözleşme

Halil Gökalp38

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Aynen hastaneler çok tehlikeli sınıfa girdiği ve çalışan sayıları binlerle ifade edildiği için büyük sorunlar yaşanıyor.
Malesef 1500 küsur işçi çalıştıran hastanemiz idaresine dilekçe yazdım geçen hafta yönetim şuan ihtiyaç bulunmamaktadır diye cevap vermiş ne yazık ki

kamuisguzm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kardeşim ben kamuda 10 yıldır İG uzmanlığı yapıyorum ve bilgisiz yönetici ve memurlar yüzünden inan ki yıldım,o kadar çok konu var ki yanlış ve hatalı uygulama ,bunları düzltmek neredeyse imkansız, yasa koyucuda da bazan hata oluyor, uygulayıcıda da hata oluyor.İşin özünü bi noktada kaçıırıyorlar. Mesela 50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerini İG uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu aramıyor yasa ama 50 den fazlaysa özel sektörde zorunluluk var.Aynı şekilde kamuda da memurları az tehlikeli diye muaf tuttun .Peki tuttun da niye kamuda da 50 sınırı koymadın ,yani özelde 50 kişi çalıştıran az tehlikeli bir işyerine zorunluluk getiriyorsun da kamuda 1500 çalışanı olan bir kuruma niye zorunluluk yok,halbu ki kamu önden gitmeli ,öncülük etmeli diye düşünürken bi bakıyoruz bırakın önden gitmeği eşitlik bile yok.Uygulamada karşılaştığımız sıkıntıları buradan tek tek izah etmeğe kalkışsam sayfalar yetmez,
Merhaba bende kamu kurumunda isg uzmanıyım ilave ödeme alabiliyor musunuz?Kurum bana asli işimi(mühendislik) yapmadığım sadece isg uzmanı olarak görevlendirilmem gerekçesi ile ödeme yapmıyor.Konu ile ilgili fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba bende kamu kurumunda isg uzmanıyım ilave ödeme alabiliyor musunuz?Kurum bana asli işimi(mühendislik) yapmadığım sadece isg uzmanı olarak görevlendirilmem gerekçesi ile ödeme yapmıyor.Konu ile ilgili fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Öncelikle daha fazla detay paylaşmanız gerekiyor,işyerinizin tehlike sınıfı nedir,İSG katip sisteminde görevlendirme yapılmış mı,yapılmışsa tam zamanlı mı yoksa belli bir saat hesabı mı yapılmış, ayrıca çalışan sayısı kaç yani işyeri tam zamanlı uzman çalıştırmayı gerektiren bir işyeri mi?

kamuisguzm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle daha fazla detay paylaşmanız gerekiyor,işyerinizin tehlike sınıfı nedir,İSG katip sisteminde görevlendirme yapılmış mı,yapılmışsa tam zamanlı mı yoksa belli bir saat hesabı mı yapılmış, ayrıca çalışan sayısı kaç yani işyeri tam zamanlı uzman çalıştırmayı gerektiren bir işyeri mi?
İSG Katipten yapılan sözleşmeler kısmi zamanlı. Fiili olarak idare görev vermediği için asli mesleğimi yapmıyorum. Sadece isg uzmanı olarak çalışıyorum. Fakat emsal mahkeme kararlarında kişi fiili olarak asli mesleğini yapmasa dahi çalışanları arasından isg uzmanı görevlendirildiği ve benim gibi maaşını kadrosu mühendis olarak aldığı için ilave ücretten faydalalanması gerekir diye.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Fiili olarak mesleğinizi yapmıyor olmanız önemli değil,aldığımız maaşları fiili olarak yaptığımız işlere göre almıyoruz zaten,tahsis edilmiş kadroların derece kademelerinde ne ücret belirlenmişse onu alıyoruz,bunun haricinde ilave ne görev verilmişse elbette yapmak zorunluluğumuz var memur olarak fakat yine kanun ve yönetmeliklerin belirlediği ilave ücretleri vs ödenmesi koşuluyla ,aksi halde angarya işlere girer ki memura kimse angarya iş yaptıramaz. Kamuda İş Güvenliği Uzmanı kadrosu olsa dahi ve siz o kadroda olsanız dahi İSG katipte sözleşme yaptıktan sonra ve sözleşme tam zamanlı da olsa ücret ödemesi gerekir. Örneğin ben İG uzmanıyım ve diyelim ki kimyagerim ve hem de diyelim ki A sınıfıyım.Kamuya isg kadrosu açıldı ve girdim,aradan iki sene geçti kadrosunu işgal ettiğim yerde İG uzmanı olarak çalışırken kimyagerlerin A sınıfı da olsa Elektrik üretiminde çalışma yetkisi kaldırıldı,şimdi ben o kadrodayken kurum bana isg katipte görevlendirme yapabilir mi? yapamaz tabii,isg katipte atama yapamıyor diye beni kadrodan mı çıkaracak,yani demek istediğim kadro ve pozisyonların şartları ile isg katip atamaları gibi zorunlulukların taşıdığı şartlar farklıdır.
Yine örnek vereyim benim kadrom Çevre Mühendisi,kurumum zamanında beni çeşitli çevre yatırımlarını takip etmek,yönetmek çeşitli kurumlarla olan iş ve işlemleri takip etmek için almış,sonra bazı iş ve işlemler elektronik sistem üzerinden yürümeye başlamış ve ben o işleri de takip etmeğe başlamışım sonra bir belge icat edilmiş ve bakanlığın belirlediği bazı işlemleri yürütmek için belge (çevre görevlisi belgesi) zorunluluğu gelmiş,ben o belgeyi edinip o işleri yapmaya devam ediyorum ama gidip o belgeyi almasam sadece çevre mühendisi olarak diplomamın elverdiği işleri yapmaya devam eder diplomamın yetmediği diğer işleri yani ECBS de yapılan işlemleri yapmazdım,tıpkı diğer mesai arkadaşlarım gibi.Adam makine mühendisi düne kadar kurumumuzdaki periyodik muayeneleri yapabiliyordu ama şimdi yetki belgesi lazım,adam makine mühendisi olarak işini yapmaya devam ediyor ama periyodik muayene işini para verip dışardan bi mühendise yaptırıyoruz. Çevre görevlisi olarak çalışana ilave ücret olsaydı o belgeyi almaya hakkı olan laboratuardaki kimya mihendisi arkadas da alıp ilave ücretle o işi yapabilirdi veya ben yapabilirdim ama her halukarda ben çevre mühendisi olarak çalışmaya devam ederdim,devlette çevre mühendisi kadrosu olması ve benim çevre mühendisi olarak o kadroda olmam benim çevre görevlisi görevini yapabileceğim anlamını taşımaz.
Sözün özü bunları bir memura anlatmak ,onun amiri konumundaki ve yine onun da amiri konumundaki diğer memura anlatmak bazan o kadar zorlaşıyor ki,bazen diyorum tüm bunlara rağmen devlet vatandaşına yine de hizmet üretebiliyor.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Valla bu konuları anca mahkemeler yolu ile çözebilirsiniz,başka yolu yok gibi gözüküyor,mahkeme de kısa sürer ,alt tarafı bi dilekçeye bakıyor.

kamuisguzm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Valla bu konuları anca mahkemeler yolu ile çözebilirsiniz,başka yolu yok gibi gözüküyor,mahkeme de kısa sürer ,alt tarafı bi dilekçeye bakıyor.
Teşekkür ederim ben de hukuki süreci başlatacağım.İdare ısrarla fiili olarak asli mesleğini yapmıyorsun diye ısrar ediyor.Ne kadar anlatsam da anlamak istemiyorlar.Arazi tazminatı da alabiliyor musunuz? İlave isg ücreti ile beraber

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.