Soru : Kamu Kurumları (büro İşi Yapılan) İçin Örnek Risk Değerlendirme Raporu - Aralık 2021

Metin Ağbaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamu personeli bir mühendisim ve C sınıfı sertifika sahibiyim. Çalıştığım kurumda İş Güvenliği Uzmanı olarak görevlendirildim. Kurum merkezi ve bağlı birimler için Risk Değerlendirme Raporu hazırlayacağım. Örnek bir rapor paylaşabilir misiniz? Merkezde ve bağlı birimlerde standart evrak işleri yapılıyor ve buraların hepsi aslında birer büro.
Teşekkür ederim.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Bürolarda çalışma için fiziksel risk etmenleri( sıcaklık, gürültü vb. ) göz önüne alınmalı. Ofis mobilyaları ergonomik olarak değerlendirilmeli. Binadaki acil çıkış kapıları vb. uygun mu bakılmalı. Yemekhane vb. yemek yenen yer varsa temizlik, biyolojik riskler, gıda zehirlenmesi vb. değerlendirilmeli. Görev için denetim kontrol vb. amaçla araç kullanımı varsa bir yerlere gidiliyorsa trafik riskleri değerlendirilmeli. Yangın önlemleri, binanın genel yapısı deprem vb. yönetmeliklere uygunluğu, elektrik tesisatı, su tesisatı değerlendirilmelidir.

Metin Ağbaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Bürolarda çalışma için fiziksel risk etmenleri( sıcaklık, gürültü vb. ) göz önüne alınmalı. Ofis mobilyaları ergonomik olarak değerlendirilmeli. Binadaki acil çıkış kapıları vb. uygun mu bakılmalı. Yemekhane vb. yemek yenen yer varsa temizlik, biyolojik riskler, gıda zehirlenmesi vb. değerlendirilmeli. Görev için denetim kontrol vb. amaçla araç kullanımı varsa bir yerlere gidiliyorsa trafik riskleri değerlendirilmeli. Yangın önlemleri, binanın genel yapısı deprem vb. yönetmeliklere uygunluğu, elektrik tesisatı, su tesisatı değerlendirilmelidir.
Teşekkür ederim. Peki Risk Analizini hazırlarken hangi metodu kullanmamı tavsiye edersiniz. İnternette yaptığım araştırmalarda Fine-Kinney metodu ile yapılmış bir kaç çalışma gördüm. Siz hangi metodu tavsiye edersiniz?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Teşekkür ederim. Peki Risk Analizini hazırlarken hangi metodu kullanmamı tavsiye edersiniz. İnternette yaptığım araştırmalarda Fine-Kinney metodu ile yapılmış bir kaç çalışma gördüm. Siz hangi metodu tavsiye edersiniz?
Fine kinney de uygun olur, L tipi matris veya daha basit olsun derseniz 5x5 matris de kullanabilirsiniz.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bakanlığın yayınladığı "Ofisler İçin kontrol Listesi"ni ekliyorum. Bu kaynaktan da faydalanabilirsiniz hazırlık aşamasında.

Ekli dosyalar

• ofis.docx
    274.4 KB · Görüntüleme: 128
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.