Iyi Iş Güvenliği Alişkanliklarinin 10 Şarti Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'İş Başı Konuşmaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  İYİ İŞ GÜVENLİĞİ ALIŞKANLIKLARININ 10 ŞARTI
  Yaptığımız hemen her şeyde, işi daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için bir “yol” buluruz. Bu yolları bulduktan sonra da, onlar bizim günlük faaliyetlerimizdeki iş alışkanlıklarımız haline gelir. Benzer şekilde günlük iş güvenliği alışkanlıklarının geliştirilmesi de, sizi yıl boyunca yaralanmalara karşı korur. Burada birlikte yaşanması gereken 10 iş güvenliği alışkanlığı verilmektedir:​

  1. Kendi Standartlarınızı Oluşturun: Etrafınızda kötü örnek olabilecek kişilerden etkilenmeyin. Eğer başkaları kullanmadığı için siz de koruyucu gözlüklerinizi kullanmıyorsanız, gözlerinizin kör olması durumunda o gözlerle yalnızca sizin yaşayacak olduğunuzu hatırlayın.
  2. Yalnızca Kalifiye Olduğunuz Ekipmanı Kullanın: Süpervizörünüz o işi daha önce hiç yapmadığınızın farkında olmayabilir. Sizin göreviniz; gerekli eğitimin verilebilmesi için süpervizörünüzü bu durumunuz hakkında bilgilendirmektir.
  3. Makinelerle Dikkatli Çalışın:Makineye bir şey koyduğunuzda; makine onu ezecek, sıkıştıracak veya kesecektir. Tüm makine koruyucularının yerinde olduğundan emin olun. Asla acele etmeyin, bu sizin güvenliği düşünmenizi ve güvenli hareket etmenizi engelleyecektir. Ellerinizi operasyon noktasına koymadan önce, makinenin enerjisini kesmiş olduğunuzdan emin olun.
  4. İş Güvenliği Koruması için Kişisel İnsiyatifinizi Kullanın:Siz problemler ortaya çıktığında onları görebileceğiniz en iyi pozisyondasınız. KKD veya ihtiyaç duyabileceğiniz ilave bir tavsiyeyi talep edin.
  5. Sorular Sorun: Eğer emin değilseniz, sorun. İçinde “Bence, Varsayıyorum, Sanırım” geçen cevapları kabul etmeyin. Emin olun.
  6. Yükü Kaldırırken Dikkatli Olun: Adale ve omurga incinmelerinin çoğu aşırı zorlanmadan kaynaklanmaktadır. Sınırlarınızı bilin. Onları aşmaya teşebbüs etmeyin. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırıp yardım almanız, sizin haftalarca işten uzak kalmanızı ve ağrı çekmenizi önleyecektir.
  7. Temizlik-Düzene Dikkat Edin: Karışık iş alanları kazalara zemin hazırlar. Tek kurban da siz olmayabilirsiniz. Sebep olmayın.
  8. Uygun İş Giysilerinizi Giyin: Sağlam ve uygun ayakkabı giyin. Ayakkabınız ayağınızı tümüyle kapatmalıdır. Bol giysilerden ve sallanan mücevherlerden sakının. Uzun saçların arkadan bağlı ve makineye kaptırılma riskinin olmadığından emin olun.
  9. Kişisel Temizliğinize Dikkat Edin: Kirli elleriniz veya eldivenlerinizle gözlerinize, yüzünüze ve ağzınıza dokunmamaya dikkat edin. Ellerinizi iyi bir şekilde yıkayın ve gerektiğinde koruyucu kremler kullanın. Çoğu sanayi isilikleri, hijyene dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.
  10. İş Güvenliği Takımının Pozitif Bir Parçası Olun: İş güvenliği kurallarını gönüllü olarak kabul edin ve onlara uyun. Diğerlerini de o şekilde davranmaları için cesaretlendirin. Sizin tutumunuz kazaların ve yaralanmaların önlenmesine büyük rol oynamaktadır.


  THE TEN COMMANDMENTS OF GOOD SAFETY HABITS

  In most everything we do, we find a "trick" to make the process easier and faster. After we develop these tricks, they become work habits in our everyday activities. Developing everyday safety habits can keep you injury free through the year. Here are ten safety habits to live by: ​

  1. Set Your Own Standards. Don't be influenced by others around you who are negative. If you fail to wear safety glasses because others don't, remember the blindness you may suffer will be yours alone to live with.
  2. Operate Equipment Only if Qualified. Your supervisor may not realize you have never done the job before. You have the responsibility to let your supervisor know, so the necessary training can be provided.
  3. Respect Machinery. If you put something in a machine's way, it will crush it, pinch it or cut it. Make sure all guards are in place. Never hurry beyond your ability to think and act safely. Remember to de-energize the power first before placing your hands in a point of operation.
  4. Use Your Own Initiative for Safety Protection. You are in the best position to see problems when they arise. Ask for the personal protective equipment or additional guidance you need.
  5. Ask Questions. If you are uncertain, ask. Do not accept answers that contain, "I think, I assume, I guess." Be sure.
  6. Use Care and Caution When Lifting. Most muscle and spinal injuries are from overstrain. Know your limits. Do not attempt to exceed them. The few minutes it takes to get help will prevent weeks of being off work and in pain.
  7. Practice Good Housekeeping. Disorganized work areas are the breeding grounds for accidents. You may not be the only victim. Don't be a cause.
  8. Wear Proper and Sensible Work Clothes. Wear sturdy and appropriate footwear. These should enclose the foot fully. Avoid 1oose clothing, dangling jewelry, and be sure that long hair is tied back and cannot become entangled in the machinery.
  9. Practice Good Personal Cleanliness. Avoid touching eyes, face, and mouth with gloves or hands that are dirty. Wash well and use barrier creams when necessary. Most industrial rashes are the result of poor hygiene practices.
  10. Be a Positive Part of the Safety Team. Willingly accept and follow safety rules. Encourage others to do so. Your attitude can play a major role in the prevention of accidents and injuries.

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
  hasan gökalp bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica