İşverenlerin Rüyası- Tüm Mühendisler, Hem İsg Uzmanı Olacak Hemde Tmgd

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlerleyen zamanlarda eminim ki işverenler İşe alacakları mühendislerin Hem İsg Uzmanı Olmasını Hem de TMGD olmasını talep edecek, Kısaca diploma tek başına bir yere kadar. Benim görüşüm sertifikalar tek başına bir şeye yaramıyor. Beraberinde diploma ile desteklenmesi gerekiyor, ya da tersi de doğrudur. diplomaların sertifikalarla desteklenmesi de aynen geçerli olacaktır.

ZAFER ÜLKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tabii ki öyle olacak.Hatta TMGD tamamının da mühendis olması gerekir.Her ikiside sadece bürokrasiden ibaret değildir.Belgeli mühendislik nosyonu gerektirir.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tabii ki öyle olacak.Hatta TMGD tamamının da mühendis olması gerekir.Her ikiside sadece bürokrasiden ibaret değildir.Belgeli mühendislik nosyonu gerektirir.
Amaç sağlıklı çalışma ortamını oluşturabilmek, iki başlığı da sadece istihdam kapısı olmadığını idrak etmek gerekli.

Anıl YOLDAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Adr diye bi muhendislik dali varsa ki ordan mezunsaniz tabiki yapabilirsiniz.Zafer bey siz ADR yi iyi calistiginiza eminmisiniz? Hayir ben muhendislik adina bisey göremedim ve 90 aldim.Ayrica Celal Bayar isletme mezunuyum ve gayette iyi çalisiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Anıl YOLDAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Neyin muhendisligi 1000 puan muafiyeti muhendisi neyin muhendisligi turuncu levha muhendisligi cidar kalinligini diyosaniz tanklarin capini be et kalinligini sadece muhendisler olçemiyo akli basindaki herkes bunu basarabilir.

Anıl YOLDAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ayrica bisey daha ne mutlu ki muhendislik okumussunuz herseyden muhendislik okudunuz diye nemalanmayi birakinda baska insanlarda baska bolum bitiren insanlarda biraz ekmek yesin siz makinemi okudunuz elektrik mi okudunuz cevremi okudunuz ne mutlu size burda kesinlikle elestirmiyorum.8 yil once olmadi ancak bende bi sekilde kendimi gelistirmeye calistim diger bolumlerdeki mezunlar gibi ama bu is muhendis isi dersen buna itiraz eder kabul etmem.MÜHENDİSTE TABİKİ YAPAR ANCAK MÜHENDİS İŞİ DEĞİL.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrica bisey daha ne mutlu ki muhendislik okumussunuz herseyden muhendislik okudunuz diye nemalanmayi birakinda baska insanlarda baska bolum bitiren insanlarda biraz ekmek yesin siz makinemi okudunuz elektrik mi okudunuz cevremi okudunuz ne mutlu size burda kesinlikle elestirmiyorum.8 yil once olmadi ancak bende bi sekilde kendimi gelistirmeye calistim diger bolumlerdeki mezunlar gibi ama bu is muhendis isi dersen buna itiraz eder kabul etmem.MÜHENDİSTE TABİKİ YAPAR ANCAK MÜHENDİS İŞİ DEĞİL.
Mühendislik sadece bir diploma değildir. Mühendislik aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Meslek etiği gereği diğer meslek branşlar da olacaktır, bu bambaşka bir konu başlığı, benim bu konu başlığı açmamda ki amaç işverenlerin cephesinden çalıştırdıkları mühendislerin etinden sütünden yağından tam faydalanmak istemeleridir sadece, yoksa diğer meslek dalları da elbette ki TMGD olacaktır. Turizmci de olur TMGD, arkeologda, olmasına olurda sorun çıktığında nasıl çözecektir bu arkadaşlar esas dikkat edilmesi gereken konu başlığı bence budur.

cemyilmaz54

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yanlış düşünüyorsunuz Ahmet bey bu işin mantığı ilk başta danışmanlıktır sorun çözmek değil. TMGD nin amacı sorunun önüne geçmektir. Zaten çalışmalar yapılırken senkron olarak çalışılması gerekir. Ben çok arkadaş biliyorum boş diplomayla neler yaptıklarını. Asıl işini düzgün yapan insan yok. Şimdi siz diyorsanız ki ben mühendisim isg de olurum TMGD de olurum başka ne varsa olarıda getirin. Mühendis siniz siz herşey olabilirsiniz. Bu mantık artık kalkmalı. Diğer ülkelerdeki insanların neden ileri seviyede oldukları belli oluyor buradan. Yurt dışında insanlar uzman kişi istiyor. Herkes kendi işini yapsa ekmek kapısı hayli hayli açılır. Ama ortada ne var RABBENA HEP BANA . Ama sizin cebiniz dolsun aman siz kazanın. Sadece siz mühendis olmuşsunuz diye demiyorum diğer meslek dallarında da var. Adam doktor olmuş. Gelmiş kursa. Eeee ben TMGD olmak istiyorum. Bir yerlerden duymuş yaa 15 bin Tl kazanabilirsiniz diye. Koşa koşa gelmiş. Daha fazla kazanmak için. Bu kadar aç gözlü olunmaz. Biz burada kaybediyoruz. Herkes kendi işine odaklanıp yapsa ortaya daha güzel şeyler çıkacak fakat nerede...

Bu evrede yapılacak iki plan var aslında mühendissin diye kendin bu işi yapacaksın yada bu işi yapan insanla çalışacaksın. İkisinde de kazanlı olursun ama bizim insanız daha fazla ne kadar kazanırım düşüncesinde hep daha fazla daha fazla daha fazla...

Zaten TMGD ek olarak yapılacak bir meslek değil başlı başına bir meslek. Kaldı ki TMGD kendi içinde bile dallara ayrılıp üzerinde yıllara çalışılması gereken bir meslek dalı. Sınıflar incelendiğinde kendi içlerinde daha da tehlikeli oldukları anlaşılıyor.Uzun lafın kısası Mühendis yada bir başkası bu belgeyi alacaksa eğer alsın ama sadece bu işi yapsın. İşinin yanında ek iş olarak düşünmesin...

Moderatör tarafında düzenlendi:

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yanlış düşünüyorsunuz Ahmet bey bu işin mantığı ilk başta danışmanlıktır sorun çözmek değil. TMGD nin amacı sorunun önüne geçmektir. Zaten çalışmalar yapılırken senkron olarak çalışılması gerekir. Ben çok arkadaş biliyorum boş diplomayla neler yaptıklarını. Asıl işini düzgün yapan insan yok. Şimdi siz diyorsanız ki ben mühendisim isg de olurum TMGD de olurum başka ne varsa olarıda getirin. Mühendis siniz siz herşey olabilirsiniz. Bu mantık artık kalkmalı. Diğer ülkelerdeki insanların neden ileri seviyede oldukları belli oluyor buradan. Yurt dışında insanlar uzman kişi istiyor. Herkes kendi işini yapsa ekmek kapısı hayli hayli açılır. Ama ortada ne var RABBENA HEP BANA . Ama sizin cebiniz dolsun aman siz kazanın. Sadece siz mühendis olmuşsunuz diye demiyorum diğer meslek dallarında da var. Adam doktor olmuş. Gelmiş kursa. Eeee ben TMGD olmak istiyorum. Bir yerlerden duymuş yaa 15 bin Tl kazanabilirsiniz diye. Koşa koşa gelmiş. Daha fazla kazanmak için. Bu kadar aç gözlü olunmaz. Biz burada kaybediyoruz. Herkes kendi işine odaklanıp yapsa ortaya daha güzel şeyler çıkacak fakat nerede...

Bu evrede yapılacak iki plan var aslında mühendissin diye kendin bu işi yapacaksın yada bu işi yapan insanla çalışacaksın. İkisinde de kazanlı olursun ama bizim insanız daha fazla ne kadar kazanırım düşüncesinde hep daha fazla daha fazla daha fazla...

Zaten TMGD ek olarak yapılacak bir meslek değil başlı başına bir meslek. Kaldı ki TMGD kendi içinde bile dallara ayrılıp üzerinde yıllara çalışılması gereken bir meslek dalı. Sınıflar incelendiğinde kendi içlerinde daha da tehlikeli oldukları anlaşılıyor. Uzun lafın kısası Mühendis yada bir başkası bu belgeyi alacaksa eğer alsın ama sadece bu işi yapsın. İşinin yanında ek iş olarak düşünmesin...
Yanlış pencereden bakıyorsunuz Cem Bey, Devlet istihdam olsun herkes 10 bin 15 bin kazansın derdinde değil ki. Amaç güvenli çalışma ortamı sağlamak, güvenli sevkiyat sağlamak. TMGD kazanç kapısı olarak kabul edenler var ise sözüm onlara. Devlet senin ne kazandığın ile ilgilenmez. Devlet işin doğru yapılıp yapılmadığına bakar. Diğer meslek dalındaki arkadaşlar gücenmesin ama mühendis ile turizmci aynı mıdır ya da ekonomist yada Azerbaycan dili ve edebiyatı mezunu yada edebiyat mezunu. Bu meslekleri asla küçümsemiyorum. Ancak teknik dallarda 3-0 geriden işe başladıklarını da kabul etmeniz gerekir.

cemyilmaz54

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yanlış pencereden bakıyorsunuz Cem Bey, Devlet istihdam olsun herkes 10 bin 15 bin kazansın derdinde değil ki. Amaç güvenli çalışma ortamı sağlamak, güvenli sevkiyat sağlamak. TMGD kazanç kapısı olarak kabul edenler var ise sözüm onlara. Devlet senin ne kazandığın ile ilgilenmez. Devlet işin doğru yapılıp yapılmadığına bakar. Diğer meslek dalındaki arkadaşlar gücenmesin ama mühendis ile turizmci aynı mıdır ya da ekonomist yada Azerbaycan dili ve edebiyatı mezunu yada edebiyat mezunu. Bu meslekleri asla küçümsemiyorum. Ancak teknik dallarda 3-0 geriden işe başladıklarını da kabul etmeniz gerekir.

Ahmet bey yazdıklarımı net okumamışsınız anlaşılan yada siz oraya çekmek istediniz ben devlet istihdam kapısı açıyor dedim . Ama devlet 10 bin tl 15 bin tl veriyor yada veriyorum demiyor. Tvlerde duyanlar oradan o fiyatlara alıyor bende yaparım diyor. siz bu belgeyi aldınız mı? Mühendisim diyorsunuz. Siz bu belgeyi aldıysanız sadece TMGD işine mi odaklanacaksınız? Yoksa mühendisliğe devam mı edeceksiniz?

Ben belgemi aldım ve sadece bu işi yapmak istiyorum. Ama ek iş olarak yapmayı düşünenler sağ olsun bunu bizlere bırakmıyor fiyat kırarak güvensiz olarak sadece imza artarak ek 500 tl yada 750 tl gibi bir paraya bu işi yapmaya çalışıyorlar. Bunların başında isgler geliyor. Bu iş isg gibi değil 10 dk çalışılan yeri görelim. Durum analizi edelim pattt yapıştır faturayı geç işi değildir. Görüyoruz sonuçlarını tv lerde. KAzanç kapısı olarak düşünenleri zaten yazdım. Bir önceki mesajımda.

Devlet bu işleri yaptırmak istiyor. İstihdam etmek istiyor. Fakat ek iş olarak bu yapılamaz diye bir ibare getirmesi gerek bence. Diğer durumlara gelince insanlar okudukları bölümlerle yada mesleklerle yargılanıp ona göre iş yapar yada yapamaz demeniz yanlış. Adam turizm okumuş olabilir. Fakat mühendis gibi düşünüp düşünmediğini bilemezsiniz.Teknik dallarda konusana gelince ortada teknik bir konu yok ki .Bu işte zaten teknik aranmıyor sadece elindeki yönetmeliği nasıl kullanıyor o önemli. Ben bilgisayar sistemleri öğretmenliği okudum. Bizim durumumuz ortada TMGD sınavdan da yüksek puan aldım. Hayırlısıyla bu işe odaklanıp yapmak istiyorum.

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın forum üyeleri, konuyu amacından ayrı yorumlamayınız ve yorumlarınızı ayrıştırıcı dil kullanmadan yapınız. Pek çok yorum ayrıştırıcı ve konu dışı olduğundan dolayı yayınlanamamaktadır. Lütfen dikkat edelim.
İyi yazışmalar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet bey yazdıklarımı net okumamışsınız anlaşılan yada siz oraya çekmek istediniz ben devlet istihdam kapısı açıyor dedim . Ama devlet 10 bin tl 15 bin tl veriyor yada veriyorum demiyor. Tvlerde duyanlar oradan o fiyatlara alıyor bende yaparım diyor. siz bu belgeyi aldınız mı? Mühendisim diyorsunuz. Siz bu belgeyi aldıysanız sadece TMGD işine mi odaklanacaksınız? Yoksa mühendisliğe devam mı edeceksiniz?

Ben belgemi aldım ve sadece bu işi yapmak istiyorum. Ama ek iş olarak yapmayı düşünenler sağ olsun bunu bizlere bırakmıyor fiyat kırarak güvensiz olarak sadece imza artarak ek 500 tl yada 750 tl gibi bir paraya bu işi yapmaya çalışıyorlar. Bunların başında isgler geliyor. Bu iş isg gibi değil 10 dk çalışılan yeri görelim. Durum analizi edelim pattt yapıştır faturayı geç işi değildir. Görüyoruz sonuçlarını tv lerde. KAzanç kapısı olarak düşünenleri zaten yazdım. Bir önceki mesajımda.

Devlet bu işleri yaptırmak istiyor. İstihdam etmek istiyor. Fakat ek iş olarak bu yapılamaz diye bir ibare getirmesi gerek bence. Diğer durumlara gelince insanlar okudukları bölümlerle yada mesleklerle yargılanıp ona göre iş yapar yada yapamaz demeniz yanlış. Adam turizm okumuş olabilir. Fakat mühendis gibi düşünüp düşünmediğini bilemezsiniz. Teknik dallarda konusana gelince ortada teknik bir konu yok ki .Bu işte zaten teknik aranmıyor sadece elindeki yönetmeliği nasıl kullanıyor o önemli. Ben bilgisayar sistemleri öğretmenliği okudum. Bizim durumumuz ortada TMGD sınavdan da yüksek puan aldım. Hayırlısıyla bu işe odaklanıp yapmak istiyorum.
Sizin adınıza hayırlara vesile olmasını dilerim. Umarım yolunuza engeller çıkmaz.
Burada yanlış intibaya sebebiyet vermemeniz adına yanıt vermek ihtiyacı duydum. Aklı başında hiç bir kimse kopyala yapıştır ile İSG uzmanı yada TMGD olmamalı, tüm problemler özgündür yani işyerine özeldir. Size bir anımı anlatayım. Bir taşıma şirketine ait Risk değerlendirmesinde Tünel açmak metotlarından bahsediliyordu. Bu çok da doğru olmayan sizin verdiğinize örnek, bu TMGD arkadaşlarımızca da sıkça yapılacak ne yazık ki. Benim naçizane önerimdir. Her işyerine ilk defa işe başlarmışçasına özgün şekilde ele almalarıdır. Sonrasında zaten sıkıntılar aşılacaktır.

Meryem betül öz şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Adr diye bi muhendislik dali varsa ki ordan mezunsaniz tabiki yapabilirsiniz.Zafer bey siz ADR yi iyi calistiginiza eminmisiniz? Hayir ben muhendislik adina bisey göremedim ve 90 aldim.Ayrica Celal Bayar isletme mezunuyum ve gayette iyi çalisiyorum.
zafer bey ben de işletme mezuNuyum 82.5 aldım fakat is yok.. siz başladınız mi. biraz sizden bilgi almak istiyorum da

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi

Zaten TMGD ek olarak yapılacak bir meslek değil başlı başına bir meslek. Kaldı ki TMGD kendi içinde bile dallara ayrılıp üzerinde yıllara çalışılması gereken bir meslek dalı. Sınıflar incelendiğinde kendi içlerinde daha da tehlikeli oldukları anlaşılıyor.Uzun lafın kısası Mühendis yada bir başkası bu belgeyi alacaksa eğer alsın ama sadece bu işi yapsın. İşinin yanında ek iş olarak düşünmesin...

Devlet bu işleri yaptırmak istiyor. İstihdam etmek istiyor. Fakat ek iş olarak bu yapılamaz diye bir ibare getirmesi gerek bence. Diğer durumlara gelince insanlar okudukları bölümlerle yada mesleklerle yargılanıp ona göre iş yapar yada yapamaz demeniz yanlış. Adam turizm okumuş olabilir. Fakat mühendis gibi düşünüp düşünmediğini bilemezsiniz.Teknik dallarda konusana gelince ortada teknik bir konu yok ki .Bu işte zaten teknik aranmıyor sadece elindeki yönetmeliği nasıl kullanıyor o önemli. Ben bilgisayar sistemleri öğretmenliği okudum. Bizim durumumuz ortada TMGD sınavdan da yüksek puan aldım. Hayırlısıyla bu işe odaklanıp yapmak istiyorum.

sakın 1000

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi
sakın 1000 tl den aşağı çalışmayın.bakın bu iş çok tehlikeli,farkında değilsiniz.sorumluluk sizde.tazminat davası açarsa firma yanlış bilgi verdi diye mahvolursunuz.zaten 5 ten 3 e düşürülme durumu da var firmalar.

levent böyükçam

Üye
TÜİSAG Üyesi
bir tmgd nin tahmini aylık giderleri , sanırım şöyle olacak.
sigorta - 500 tl
yemek içecek - 500 tl
yol gel-git- 500tl
muhasebe-muhtasar vs.. 250tl
keseceği faturadan % 20 şahıs firması ise gelir kesintisi diyelim : 200 tl

aylık 2000 tl gideri olacak.

gelelim, mühendis mi olsun, başka meslekmi olsun konusuna ?
. bana göre boş muhabbet.
kitabı anlayan kişi zaten sistematik düşünen kişidir. bunu başaran kimse de o işde çalışmaya başlayabilir.

ilk açılışta 2000 tl gibi giderleri bir defaya mahsus katlanacak zaten.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.