İskelelerde İmza...

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Arkadaşlar,
kurulan bir cephe iskelesi yada kule kalıp iskelesi yada benzeri bir iskele kurulduğunda iskelenin gerekli kontrollerini sağlayıp üzerindeki iskele kartını (yeşil kart) imzalama yetkisi/sorumluluğu kimdedir. İskele Kurulum elemanının (Myk/seviye 3) imzası yeterli midir yoksa inşaat mühendisi yada inşaat teknikeri mi olmalıdır?

Eyüp Akay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar,
kurulan bir cephe iskelesi yada kule kalıp iskelesi yada benzeri bir iskele kurulduğunda iskelenin gerekli kontrollerini sağlayıp üzerindeki iskele kartını (yeşil kart) imzalama yetkisi/sorumluluğu kimdedir. İskele Kurulum elemanının (Myk/seviye 3) imzası yeterli midir yoksa inşaat mühendisi yada inşaat teknikeri mi olmalıdır?
İskele kurma, kullanma ve sökme planı; yapı işlerinde inşaat mühendisi, inşaat veya yapı eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmen, inşaat teknikeri veya yüksek teknikeri; gemi inşaası ve sökümü işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır veya yaptırılır. MYK belgesi yeterlidir diye biliyorum bu belge kapsamında firmalar faaliyetlerini gerçekleşetiriyor. MYK Belgesi ehil kişi olduğunu gösterir ve ispatlar.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
İskele kurma, kullanma ve sökme planı; yapı işlerinde inşaat mühendisi, inşaat veya yapı eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmen, inşaat teknikeri veya yüksek teknikeri; gemi inşaası ve sökümü işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır veya yaptırılır. MYK belgesi yeterlidir diye biliyorum bu belge kapsamında firmalar faaliyetlerini gerçekleşetiriyor. MYK Belgesi ehil kişi olduğunu gösterir ve ispatlar.
Teşekkürler.

onur eerdil

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İskelelerin kurulması, sökülmesi veya üzerinde önemli değişiklik yapılması, görevli inşaat mühendisi gözetimi altında yapılır
İskele Kurulum elemanının (Myk/seviye 3) imzası yeterli değildir

M.ARIKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bursa'da çalışıyorum. Konut inşaatlarında kullanılan standart metal profil iskelelerin mekanik kontrolünü Makina Mühendisi yapıyor, topraklama kontrolünü de elektrik mühendisi yapıyor. Bu şekilde 10 dan fazla iskeleye Makina Mühendisi arkadaşımla rapor düzenledik. Kurulumunun yapılması veya yaptırılması ayrı, yapıldıktan sonra kullanım uygunluğu raporu ayrı diye düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.