Tartışma - İskelede Çökme Var Ama İşveren İlgilenmiyor Yardım Lütfen | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma İskelede Çökme Var Ama İşveren İlgilenmiyor Yardım Lütfen

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında Akınoz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Akınoz

  Akınoz TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar bir şantiyemde ana işveren dış cephecilere iskele kurdu. şiddetli yağmurdan sonra iskelede çökmeler oldu. deftere herşeyi yazdım ama umurları değil. daha ne yapabilirim?


   
 2. gökhanttn

  gökhanttn TÜİSAG Üyesi

  deftere yazıp işverene verdiysen ve işveren birşey yapmıyorsa iş kazası olduğunda işvereni içeri alırlar

   
 3. serhat güler

  serhat güler TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığa şikayet et

     

   
  Murat KIRBAŞOĞLU ve 6666 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  Hemen iş vereni içeri alırlar :) gerçekçi olalım sistem sermayeden yana 3 yolu vardı
  1. İş verene yazılı sözlü bildir yapıldı ses soluk yok
  2. Deftere yaz iş verene bildir (ki burada işi durdurma yetkinizin tek başınıza sizde olmadığı kanunen yazılı)
  bu arada kaza oldu, size ne diyeceklerini ileteyim,
  Müfettiş: deftere yazmışsın, yazılı olarak da iletmişsin
  Uzman: Evet iletmeme rağmen yapmadılar benim yapabileceğim bir şey yok
  Müfettiş: Bakanlığa neden bildirmediniz?
  Uzman: Paramı veren yere böyle birşey yapmam pek mümkün gözükmüyor işsiz kalırım.
  Müfettiş: Ama mevzuat bu şekilde işliyor bunu bakanlığa yazılı olarak bildirmeliydiniz, ne yazık ki raporumda bunu bildirmediğinizi belirtmek zorundayım.

  şeklinde olacak, belki hapis olmayacak ama rücu davası ile karşı karşıya kalınacak.

  Eğer vurdumduymazlık devam ediyor ise bakanlık bildiriminizi yapmanızı öneririm ne kadar zor olsa da bunu yapmazsanız zan altında kalacaksınız. eğer iskele devrildiğinde yaşamını yitirenler olursa işin boyutları farklı olacak.

   
  ömer salih, alibey, Zeynep Bulut ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. gökhanttn

  gökhanttn TÜİSAG Üyesi

  peki siirte meydana gelen kazada isg uzmanlarının hapse attılar mı. sen işini düzgün yaptıysan isg uzmanına niye dokunsun işin uuc. dokunursada uzman direk gider aihmye hakkını arar

     

   
 6. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  İşte bende onu diyorum düzgün yaptıysan maden kanunu ile isg kanununu birbirine karıştırmayın lütfen madencilikte teknik nezaretçilik kavramı vardır, teknik nezaretçi olumsuzlukları deftere yazar 15 günde bir bu işi yapar yapmak zorundadır, bakanlık bildirim zorunluluğu yoktur. aihmye de gidersiniz gitmek sizin elinizde. ama bu soru ve sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır. unutmayınız.

   
  Raskoln bu yazıya teşekkür etti.
 7. Banu Özbay

  Banu Özbay TÜİSAG Üyesi

  Geçen gün bir yazı okudum buna benzer bir dava. İGU yazılı olarak iş verene bildirmişi deftere yazmış. Ama yinede içeri alınan igu olmuş. Dolayısıyla yapabileceğiniz tek şey bakanlığa bildirmek. Ya da işvereninize tedbir almadığı taktirde bakanlığa bildirmeniz gerektiğini söylemek. Ayrıca insan hayatını hiçe sayan birisini şikayet etmek ne kadar o kapıdan ekmek yiyor olsanızda çokta rahatsız edici bir durum değil. Belki haklısınız işinizden olabilirsiniz belki ihtiyacınız var olabilir bilemem, yargılayamamda ama insan hayatı bence bu kadar basit olmamalı. Allah korusun o işçilerin başına birşey gelse sizde vicdanen rahat edemezsiniz. Keşke bakanlığa bildirseydim dersiniz. Yani demem o ki şu an için isterseniz kendisi ile bir kez daha konuşun ve eğer tedbir alınmazsa bakanlığa bildirmeniz gerektiğini söyleyin. Ya da hiç söylemeyin direkt bakanlığa bildirin. Siz bilirsiniz.
   
  Genco, 6666 ve Raskoln bu yazıya teşekkür etti.
 8. Özlem Akarlı

  Özlem Akarlı TÜİSAG Üyesi

  hayati tehlike oluşturan bir durum söz konusu , ikazınıza rağmen işveren gerekli önlem almıyorsa bakanlığa bildirin zaman geçirmeden .   
 9. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  esenyurt yangınında iş güvenliği uzmanları bildirim yaptıkları halde 6 yıl ceza aldılar

     

   
 10. Akınoz

  Akınoz TÜİSAG Üyesi

  peki şikayet edersem benim şikayet ettiğimi söylermi bakanlık yoksa gizlimi tutar   
 11. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  Açıkcası bu konuda yaorum yapamayacağım yeni müfettişler ve yardımcıları bazen isminizi zikredbiliyorlar, bir denetimde başıma geldi!!   
  Akınoz bu yazıya teşekkür etti.
 12. Akınoz

  Akınoz TÜİSAG Üyesi

  aslında hiçbirzaman isim söylememeleri lazım. eninde sonunda bizde maaşlarımızı bu firmalardan alıyoruz. internetten çalışma bakanlığı alo170 sitesinden yapmayı düşünüyorum tabi isim soy isim tc no istiyor açıklama bölümünede isim vermenizi istemiyorum şeklinde not düşmeyi düşünüyorum.

   
 13. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  Bu şekilde yapın gerçekten yapmadığımız bazı durumlar hata yapmamız gerekiyor.
   
 14. ermvrn

  ermvrn TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları MADDE 8 – (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür. (2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi üç ay, tekrarında ise altı ay süreyle askıya alınır. Bu bildirimden dolayı işvereni tarafından işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemez ve bu kişiler hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamaz. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir. İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş kanunları ve diğer kanunlara göre sahip olduğu hakları saklıdır. Açılan davada, kötü niyetle gerçek dışı bildirimde bulunduğu mahkeme kararıyla tespit edilen kişinin belgesi altı ay süreyle askıya alınır.

   
  Akınoz ve Raskoln bu yazıya teşekkür etti.
 15. Banu Özbay

  Banu Özbay TÜİSAG Üyesi

  Şikayeti yapmadan önce olay yerini fotoğraflamayı hatta video kaydı vs yapmayı sakın ihmal etmeyin. Ne olur ne olmaz.   
  ömer salih ve Raskoln bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica