Soru : İsgb Kurulma Zorunluluğu Hakkında

m_chemist

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar ,

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Madde 5 3. Fıkrada aşağıdaki ifade geçmektedir:

'' İşveren ,işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar ''

Bu ifade göz önüne alınarak sadece iş güvenliği uzmanının tam zamanlı görevlendirilmesi gereken bir iş yerinde ( Örn 250 çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta ki bir iş yeri)

İSGB kurulma zorunluluğu var mıdır?

Bu ifadeye göre sadece tam zamanlı iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluğu bulunan bir iş yerinde İSGB kurulma zorunluluğu yoksa sadece hekimin tam zamanlı bulundurulması gereken işyerlerinde İSGB kurulma zorunluluğu olduğu anlaşılmalıdır diye düşünüyorum çünkü hekimin tam zamanlı görevlendirilmesini gerektirecek sayıda çalışan var ise zaten bu sayı otomatik olarak tam zamanlı iş güvenliği uzmanı(ları) görevlendirme yükümlülüğü getirecektir.

Konu belki de tartışmaya açılmayacak kadar nettir ben bir şeyleri gözden kaçırıyorum , bilgi ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
İSG mevzuatının sürekli değişim ,kırpılma sürecini takip edemeyen birisi olarak biraz araştırdım.
9 Aralık 2009 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 27427​
TEBLİĞ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ İLE ORTAK SAĞLIK VE
GÜVENLİK BİRİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN
UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ

İşyeri sağlık ve güvenlik birimi

MADDE 4 –
(1) Yönetmeliğin yayımından önce işyeri sağlık birimleri bulunan işverenler bu birimlerini İSGB olarak düzenleyeceklerdir.

Tespitiniz doğru.Hekimlik faaliyetlerini baz alan bir tanımlama yapılmış.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.