Isg Uzmanlığı Ve Mühendisliği Aynı Kavramlarmı _?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ahmetsinankazmali tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ahmetsinankazmali

  ahmetsinankazmali TÜİSAG Üyesi  Konuyu doğru yere açıp açmadığımı bilmiyorum. kafamda soru işareti var. İSG uzmanlığıla mühendsiliği aynı kavramlarmı . araştırmalarımda net bir bilgiye ulaşamadım. soruma uzaman kişilerden yardım alarak cevabını bulmaya çalışıyorum. teşekkür ederim.


   
 2. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle İSG Uzmanlığı diye bir kavram yok. İG yani İş Güvenliği Uzmanlığı şeklinde düzeltelim. Bakanlığın verdiği title İş Güvenliği Uzmanı şeklindedir. İş yerindeki görev tanımınız İş Güvenliği Mühendisi olabilir, İş Güvenliği Sorumlusu olabilir, İş Güvenliği Uzmanı olabilir, İş Güvenliği Müdürü olabilir, İş Sağlığı ve Güvenliği Yöneticisi olabilir. Bunu şirketiniz belirler. Fakat sizin Bakanlık nezdinde unvanınız İş Güvenliği Uzmanı dır.

   
  fuat, Fatih ÖZKAN ve İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Şu şekilde de düşünebiliriz;

  Tıp doktorusunuz ve dahiliye uzmanısınız, nöroloji uzmanısınız....v.b

  Makine Mühendisisiniz ve bir konuda uzmanlaşıyorsunuz ısı proses, konstrüksiyon, enerji makineleri...v.b

  Mühendis, Mimar veya Teknik elemansınız ve eğitimini aldıktan sonra sınava girerek bakanlıktan bir belge alıyorsunuz ve iş güvenliği uzmanı oluyorsunuz...

     

   
 4. hakan.duman

  hakan.duman TÜİSAG Üyesi

  Ne zamanki üniversitelerin mühendislik fakültelerinde "iş güvenliği mühendisi" bölümü açılır, o zaman iş güvenliği mühendisi unvanı yerini bulur, aksi takdirde bu tür söylemler çok bilmişlik edasıyla ve kasıtlı çıkarılan söylemlerdir. Bir tek doğru vardır "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI".

   
  mikrop, fuat, sekersuat ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Bu fikre katılmıyorum. İş Güvenliği Yöneticisi olarak çalışabilmek için de İş Güvenliği Yöneticiliği bölümünün açılmasını mı bekleyeceğiz? Sizce böyle bir bölüm açılır mı?

     

   
  Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Mühendisliği diye bişey yoktur ve hiç kimse 220 saatle iş güvenliği alanında ahkam kesemez kesenlerinde durumu vahimdir şu an yürülükte olan İş Güvenliği Uzmanıdır, İş Güvenliği Mühendisliği mühendislerin iş alanını genişletmek için yapılan bir durumdur mühendislerin mühendislikteki yetersizliğinden dolayı böyle bir isme gerek görülmüştür. Mühendislere pozitif ayrımcılık yapmak amacıyla çalışmalar olmaktadır. Türkiyede uzmanlık kavramı tam olarak yerleşmeden pastadan büyük payı alma çabasıdır. Hepimiz bu bölümde okumak için 2 veya daha fazla senesini verenlere haksızlık ediyoruz. Diyeceksiniz ki sen neden uzman oldun o zaman bu işe daha 2 yıl emek verdiğim ve artık bir çok iş avcısından piyasayı kurtarmak için olduğunu söyleyebilirim. Mesajım ağır gelmiş olabilir ama bu ülkede hep birilerine karşı ağır gelmesin diye gerçekleri konuşmaktan çekinenlerin geldikleri nokta ortadadır. Bu yazdıklarım hiç bir mesleği diğeri olarak gördüğümden veya birilerini öne, arkaya geçirmek istediğim için yazılmamıştır. Uzmanlık kazandığına ülkemizde inanılan mühendis, teknik eleman, fizikçi, kimyacı, teknik öğretmen, 2 yıllık bölümünü bitirmiş olan kişilerinde bu tartışmalarda bulunduğuna olan tepkimdendir.
  SAYGILARIMLA

   
  fikri, Hacer ULUSOY, H.Ece SÜRMEN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu ünvanlar işyeri ile alakalıdır. Bakanlık "uzman" olarak nitelendiriyor.Sonuçta firmalarda okullarda olmayan bir sürü görev tanımı mevcut. Planlama mühendisi, Ar-ge mühendisi,kalite kontrol mühendisi gibi.
   
  Aytuğ ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Dkahraman

  Dkahraman TÜİSAG Üyesi

  Sanırım işverenlerin çoğunun, sadece mühendislerin bu işi yaptıklarını düşündükleri için böyle bir terim var.   
  lale53 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bu işi daha önce, genelde proses içindeki mühendisler yürüttüğü için İSG Mühendisi (HSE Engineer) gibi bir olgu çıkmıştır. Açıp bakarsanız bütün dünyada bu ünvanla milyonlarca iş ilanı görürsünüz. Var mı yok mu oradan karar verin. Bakanlık başka meslek gruplarını da buna dahil ettiği için unvanı "Uzman" olarak belirlemiştir. Bunu meslekler arası bir çatışma olarak görmek yerine, işimize odaklanarak iyi yapmaya çalışmak daha mantıklı olacaktır. Vaktimizi daha faydalı şeylere kafa yorarak değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Bu konuyu memleket meselesi gibi pozitif ayrımcılıkla falan açıklamaya gerek yok. Kimsenin kimseye lütfettiği bi şey yok. Basit bir konuyu abartmayın bu kadar. Kimin ne isim verdiğinin bi önemi yoktur. İşini iyi yapan veya kötü yapan vardır. Ha bi de yapan ve yapmayan vardır. siz hangi gruba giriyorsunuz onu düşünün. Ünvanınızı çalıştığınız şirket belirler.

     

   
  Hacer ULUSOY, Fatih ÖZKAN ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 10. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Satış mühendisi, satın alma mühendisi vb gibi çoğaltılabilir bunlar. Birçok şirkette Teknik Müdür unvanı olan, hem iş güvenliğine hem bakım planlamalarına bakan mühendisler biliyorum. Ayrıca bu konunun 220 saatle ne bağlantısı var? Kaldı ki okullarda öğretilen bilgiler pratikle ne kadar uyuşuyor ki 2 yıllık bitirenleri ilah yaptınız sayın Mustafa Demir? Onlara saygımız sonsuz fakat iş yaparak öğrenilir, bunu da unutmayın. 2 yıl değil, 12 yıl da öğrenim görseniz, örneğin hayatınızda kaynak yapılışını görmediyseniz gidip bir kaynak ustasının kaynak yapış şeklinde müdahale edemezsiniz.   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca; tuğla gibi sertifikası olup, toz kadar bilgisi olmayan insanlar duymuşluğumuz hatta görmüşlüğümüz vardır. Çok özlü bir atasözünü de burada hatırlatmak isterim. "Okumak cehaleti alır, eşşeklik baki kalır!" Yani siz ne kadar eğitim alırsanız alın. Siz sizsiniz...   
  İbrahim, lale53 ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 12. SADIK ALEMDAR

  SADIK ALEMDAR TÜİSAG Üyesi

  Mühendis arkadaşların lobi çalışmasından başka bir şey değil.Teknik öğretmen ve 2 yıllık iş güvenliği uzmanlarından bir farkı olmalı ondandır bu söylem.pardon kompleks...

   
  mustafademir2002 ve fikri bu yazıya teşekkür etti.
 13. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  İş hayatında görev tanımlarının nasıl yapılacağı, iş verenin ve üst yönetimin vereceği karardır. İş güvenliği mühendisliği diye bir görev tanımlanmışsa, hiç kimseye söylenecek bir şey kalmaz.

  Bir çok iş ilanında görüldüğü gibi mühendis olmak da yetmeyebilir. Yapılan işe, organizasyonun gereklerine ve yönetimin tercihine göre ayrıca gıda mühendisi, makine mühendisi yada başka bir mühendislik dalında olunmasını şart koşulabilir. Bunlar tamamamen yapılan işin, organizasyonun gereklerinin ve yönetimin tercihi ile ilgilidir.

  Böyle olabileceği gibi, aynı gereklerden, meslek yüksek okulu şartı da aranabilir. Ki iş ilanlarına bakılırsa böyle olduğu görülecektir.

  Her gün iş kazalarında insanlar, ikişer üçer ölmeye devam ederken, iş güvenliği uzmanlığı yapan veya yapmayı düşünenlerin bunun sıkıntısını içlerinde hissetmeleri ve enerjilerini "iş sağlığı ve iş güvenliği" ile ilgili konulara harcamaları daha doğru olacaktır.

  1998 yılında Hacettepe Üniversitesi - Maden Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve 12 yıldır iş hayatının içerisinde yer almış birisi olarak, ben böyle düşünüyorum ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.

  Bu sitede gördüğüm iyi niyetli paylaşım ve dayanışma ortamının doğru değerlendirilmesini umut eder, yarınki sınava gireceklere başarılar dilerim.

  Saygılarımla.
   
  Aytuğ ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Aytuğ bey sonç olarak hepimiz oynı şeyi yapıyoruz ve devletin bize verdiği yetki bu. Kimsenin kimseden üstünlüğü yok sadece bilgi olarak bireyler üstün olabilirler. Mühendis veya teknik eleman sertifikalandırılınca aynı görevi yürütüyorlar.

   
  Aytuğ ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 15. mehmet salih

  mehmet salih TÜİSAG Üyesi

  Aytuğ bey İş Güvenliği mi daha uygun yoksa İş Sağlığı ve Güvenliği mi İş güvenliği İle İş Sağlığı ve Güvenliği(İSG) tanımlarına bakarsanız İş Güvenliğinin İSG'nin sadece bir alt maddesi olarak görürsünüz. teşekkür ederim, iyi çalışmalar   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 16. mehmet salih

  mehmet salih TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, İş güvenliği sadece halk diliyle İş Sağlığı ve Güvenliği(İSG)'in kısaltmasıdır.

   
 17. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
  Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,

  6331 sayılı yasa böyle söylüyor.

  İş Güvenliği Uzmanlığı bir yetkinliktir. Ama sırf uzman belgeniz var diye her işe giremezsiniz. Bazı arkadaşlar girmeleri gerektiğini düşünüyor olabilirler. O da onların eksiklikleri. Bir maden işletmesinde uzman olarak çalışacak arkadaşları tabi maden mühendisi arkadaşlardan tercih edeceklerdir. Elektrik Santralinde ise Elektrik Mühendisi tercih edilecektir. Bundan daha normal ne olabilir ki? Bakanlık buna uzman demeden önce, sektörde oluşan bazı kavramlar vardır. Bu kavramların kaynağını bilmeyen arkadaşlarımız ise kaza ve hastalıkların kaynağını zaten baya bi süre bilmeyecektir. Yine de bizler işimizi iyi yapmakla sorumluyuz. Olayın bütünü budur. Hala meslek çatışması gözlüğüyle olaya bakan arkadaşlara da yukarıdaki ata sözünü de yine hatırlatmak istiyorum.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 18. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Evet eşeklik baki kalır bir arkadaşın söylediği gibi bunlar sadece komik şeylerdir ve aytuğ arkadaşımız bakarsa hiç kimseyi övmek gibi bir gereksinim içine girmedim işte okumakla anlamak arasındaki fark burada. Bugün osgblerde nice kişiler var ki işini sözde yapan ama özde başka bir iş bulamadığı için bu işlere kalkışan işte bundandır yapanla yapmacık olan arasındaki fark. Yine birileri alınabilir aslında hiçde önemi yok önemli ola işin doğru yapılması. İşini doğru yapanın ne mezunu olduğu değil ne olduğu önemlidir. Eşekliğin baki kaldığı insanlardan değil işini doğru yapan uzmanlarla fikir alış verişi yapabilmek ümitiyle.

   
  lale53 bu yazıya teşekkür etti.
 19. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Mert bey ne mühendisi veya teknik elemanı olduğunuzu bilmiyorum sormak istediğim tek şey hakikaten mezun olduğunuz sektöre bakıyormusunuz?? Benim yukarıdaki yazımı okursanız işin adının uzmanlık olduğunu ve başka adlarla lanse edilmesine karşı tepki koyduğumu biliyorsunuzdur. Sizden tek ricam hangi bölümden mezun olduğunuzu ve şuan çalıştığınız, uzmanlık yaptığınız sektörün aynı olup olmadığıdır. Evet bir makine mühendisi olarak makinelerden, bir maden mühendisi olarak madenlerden, bir kimyacı olarak kimya sektöründen çok iyi anladığınızdan şüphemiz yok ama çalıştığı sektörle mezun olduğu sektörde hemde deneyimsiz çalışan o kadar uzman var ki umarım sizde böyle değilsinizdir. atasözünüzü daha çok ahkam kesenlere yakıştıranlardanım.

   
 20. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Merak ettiğim başka bişey bir kişi diyelim ki maden mühendisi ve OSGB de çalışıyor, OSGB de ise müşteri firma olarak maden işi yapan sektör yok bu sefer mobilya, tekstil veya başka bir sektöre bakmak durumunda kalıyor bu durumda söylediğiniz gibi meslek hastalığını veya iş kazasının temelini bilme şansınızda yok ve OSGB de çalışıyorsunuz işte mert beyin dediği konuya bu açıdan baktığımızda gerçekten iş bulabilmek için bilmedenmi OSGB de çalışıyorsunuz yoksa bütün sektörlere hakimmisiniz eğer hakimseniz sizi kutlarım ama değilseni o ne güzel bir atasözüdür ki her kullanana yakışmaz.

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica