Isg Uzmanlarının Çalışacağı Sektörleri Mesleki Eğitimine Göre Ayırmak Doğrumu? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Uzmanlarının Çalışacağı Sektörleri Mesleki Eğitimine Göre Ayırmak Doğrumu?

Konu, 'İş Güvenliği İle İlgili Programlar' kısmında ssseee tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi  MESELA BEN ŞU ANDA ÇALIŞTIĞIM FABRİKADA HER ŞEYİ A DAN Z YE İŞ GÜVENLİĞİNE UYGUN HALE GETİRDİM VE TAM ZAMANLI OLARAK ÇALIŞIYORUM.BU YÖNETMELİKLE BEN BU FABRİKADA ÇALIŞAMAZSAM ÇOK ÜZÜCÜ OLACAK.BUNA Bİ DUR DENMELİ BENCE.


   
 2. BerkayGURCAN

  BerkayGURCAN TÜİSAG Üyesi

  Hiçbir işyeri için herşey tam değildir. Mutlaka alınması gereken ek bir önlem mutlaka kontrol edilmesi gereken bir kısım vardır. İnsanlar hep aynı işi yaptıklarında belirli bir süre sonra iş körlüğü meydana gelir. Çalıştığınız şirkete sizden başka bir İSG Uzmanı gelip incelese, kendi gözüyle baksa emin olun sizin fark etmediğiniz bir sürü durum bulacaktır.
  İşte bu yüzdendir ki ben her mühendisin kendi alanındaki İSG faaliyetlerinde daha başarılı olacağı kanısındayım.


  Berkay GÜRCAN
  Maden Mühendisi
  Teknik Nezaretçi
  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı ( C Sınıfı )
  GSM : 0533 529 3003
  bgurcan@ozdemiras.com.tr

   
  Selçuk Çiftlik bu yazıya teşekkür etti.
 3. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi     

   
 4. BerkayGURCAN

  BerkayGURCAN TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız. "Bir makine mühendisi sadece makinelerin çalışma prensibini yada kurulumunu yada icat edilişini otokette yada herhangi bir programda çizimini... "
  Kesinlikle haklısınız. At gözlüklerimi çıkarıp perspektifimi genişleterek bakıyorum ve gördüklerime inanamıyorum.
  Şansınız bol olsun...

   
 5. D sınıfı

  D sınıfı TÜİSAG Üyesi

  Maden mühendisinin madene, makina mühendisinin makinaya, kimya mühendisinin kimyaya bakması konusunda genel bir eğilim var ama bu hem uygulama olarak olasılığı düşük ( inşallah) hemde yasanın ana fikrine aykırı, kanunda temel olarak branş bazında iş güvenliği hedeflenen bir yaklaşım olsaydı yasa şu şekilde olurdu. "3- 5 yıl tecrubesi olan mühendisler, branşında sınava girerek iş güvenliği sertifikası alırlar" ama yasa (gecici maddeleri düşünmesek) öyle değil. Bir elektrik mühendisi yada maden mühendisi kariyerine başlarken 2 konudan birini seçmek durumunda ya bir madende tam zamanlı maden mühendisi olacak yada iş güvenlik işine girecek. Mühendislik yapmak için çalışmaya başlayan arkadaş elimde bulunsun diye isg sertifikası alırsa onu aktifleştiremediği için hiç bir zaman A sınıfına yükselemez ve isg uzmanlığı yapamaz. İSG uzmanlığını kariyer olarak seçen arkadaş da 7 yılda maden mühendisliğine diğer mühendisliklere olan mesafesi kadar yakın kalabilir. Şimdi sektörün geleceğine daha dikkatli bakmak için, türkiyede çalışan nufusunun ancak %5'ini kapsayan ve çalışan sayısı 2000 işçinin üzerinde olan dev şirketlere bir bakmak lazım. Dev makina, dev kimya dev maden şirketlerine bakmak lazım. Zaten onlar öyle yada böyle 2000li yılların başından beri iş güvenlik konularına yakın oluşumlar kurmuş durumundalar ve branşında iş güvenlik uzmanı çalıştırıyorlar. Yasada gecen A nın altında C calışır maddesi burda kritik, eğer bir makina mühendisi olarak bu hayallerinizdeki şirketlere gire bilirseniz o zaman sizin sertifikanızı ( isterlerse ) aktif hale getiriler ve geleceğin A sınıfı uzmanı adayı olursunuz. Şimdi bir düşünün eğer isg uzmanlarını branş bazında sınıflandırlarsa 150-200 kişilik iyi kötü büyük firmada çalışan makina mühendisi arkadaşım şu anda işini kimya mühendisleri kapmasın diye makinaları makinacılara bırakın serzenişi ile çıkış yaparken eğer geçiçi madelerin bize sağladığı gecici fırsatlardan yararlanmasa 6-7 sene sonra dev şirketlerde yetişen A sınıfı makina mühendisi arkadaşına işini devretme zorunda kalacak.
  Çalışan nufusun %75'ini kapsayan ve 250 kişiden az çalışanı olan şimdiye kadar mühendis çalıştırmamış yada mühendis çalıştırmaya ihtiyacı olmayan iş yerlerine. az sayıdaki çok riskli üretimler yapanları hariç bu grubta yer alan firmaların risk analizini yaparken elektirik, makina, endüstri, kimya, mimari, sosyoloji, hukuk, insan kaynakları, eğitim, doğal afetler, ve daha bir çok konu ile ilgili bilgi kullanarak raporlar imzalayacağız.Bu imzayı İSG mevzuatına hakim olan ve gerekli yerlerde gerekli danışmanlıkları ( asansörlerin bakımları gibi )alan tüm arkadaşlar yapabilmelidir. yine örnekle devam ediyim; bir saç kurutma makinası üreticisinin çok satan ürününün başarısından, departman müdürü olan makina mühendisimi, elektirik tasarımını yapan elektirik mühendisimi, tasarımını çizen tasarımcımı, üretimi yapılan fabrikanın en modern mimariye sahip olmasını sağlayan mimar mı, çok başarılı insanları bir arada tutabilen insan kaynakları departmanı mı , reklamlar mı , yoksa türkiyenin en büyük satış ağına sahip olan bayi teşkilatımı sorumludur. yoksa hepsiyle tek tek oturup konuşan ve yasal mevzuatlar ile yapıla gelen kuralları paylaşarak bir kişinin bile burnu kanamadan piyasaya ürünün çıkmasını sağlayan İSG uzmanının mı :)
  teşekkürler

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica