Tartışma : İsg Personeli Ve Mobbing

ü.okur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar ;

iş sağlığı ve güvenliği personellerinin (uzman-hekim -dsp) mobbinge maruz kaldığı oluyor mu?

maddi-manevi baskılar , iş baskısı , görevinin dışında iş yaptırma, fazla mesai , yaptığı işin beğenilmemesi , yasal yükümlülükleri yerine getirmesini engelleme , işverene direkt ulaşamama ( arada müdür olması veya osgb ile ik nın ilgilenmesi vb .) ..... durumları yaşayan arkadaşlarımız var mı ?

bu konuda bir tez çalışması yapmak istiyorum ve görüşleriniz yaşadıklarınız önemli. askeriye , sağlık sektörü , adli personeller vb kamu sektörü , fabrikalar vs. birçok araştırma yapılmış fakat İSG personeli bu olayın neresinde ?

yardım ve görüşleriniz rica ediyorum . çok teşekkürler.

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG personelleri ne yazık ki bu olayın en dibinde. Hangisinden bahsedelim?
Maddi baskı - check
Manevi baskı - check
İş baskısı - check
Görevinin dışında iş yaptırma - check
Fazla mesai - double check

Fakat tüm bunların içinde İSG personelinin en büyük belasının şantiye şefleri olduğunu düşünüyorum. Özellikle eski jenerasyon. Bir çok şantiye şefi gördüm/tanıyorum ki İSG uzmanı arkadaşları sadece yasal zorunluluktan ibaret gören, yeren, angarya iş vermeye çalışan, işini yapmasını engelleyen ya da "kısa kes" şeklinde engel olan.

İSG uzmanları mevcut sektörde yetim gibi resmen. Sahip çıkanı yok, arkadaşı yok, anlayanı yok, yardım edeni yok.

SERKAN TIĞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu baskıları yapmayanlar yabancı firmalar ve bağlantıda olduğu firmalardır. Zihniyet meselesi. İş Güvenliği Kültürü oturur mu? HAYIRRRRRRRRR

ü.okur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
emin olun yabancı firmalarda da olabiliyor. koreli firmada çalışırken birim müdürleri koreli müdürlere bağlı türk müdürler vardı ve ben ik müdürüne bağlı çalışıyordum mobbinge dayanamayarak istifa ettim .

SERKAN TIĞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Allah yardımcımız olsun. Ama yıllara karşı her şeye rağmen geleceğimizi aydınlatmalıyız. Sabır . Sabır. Sabır. Kazasız Günler Dilerim

arzu_çelik

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba arkadaşlar ;

iş sağlığı ve güvenliği personellerinin (uzman-hekim -dsp) mobbinge maruz kaldığı oluyor mu?

maddi-manevi baskılar , iş baskısı , görevinin dışında iş yaptırma, fazla mesai , yaptığı işin beğenilmemesi , yasal yükümlülükleri yerine getirmesini engelleme , işverene direkt ulaşamama ( arada müdür olması veya osgb ile ik nın ilgilenmesi vb .) ..... durumları yaşayan arkadaşlarımız var mı ?

bu konuda bir tez çalışması yapmak istiyorum ve görüşleriniz yaşadıklarınız önemli. askeriye , sağlık sektörü , adli personeller vb kamu sektörü , fabrikalar vs. birçok araştırma yapılmış fakat İSG personeli bu olayın neresinde ?

özelden yazarsanız haberleşelim size anlatacaklarım var :)

ibrahim AY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar ;

Öncelikle mobing olmayan bir kurumun varlığını sorgulamamız gerekir. Bence bütün kamu kurum ve kuruluşlarında (askeriye, emniyet vb.) yada özel sektörde bulunan müdür, amir, şef, usta başı, formen vb. yada iş arkadaşları tarafından mobinge maruz kalan milyonlarca insan var. hiç bir kanunun doğru bir şekilde uygulanmadığı ülkemizde bu konunun ne kadar dikkate alınacağıdır aslolan. Biz uzmanlar adımlarımızı atalım elbette ama bir sonuca varamayacağımıza dair kanaatlerim çok yüksek. Üzgünüm... Kazasız günler dileğiyle.

eren savut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar. Size önerim şu olacak:
Çalışmanız için bir anket formu hazırlar iseniz daha ölçülebilir bir çalışma olur. Formda anketi dolduran kişilerin eğitim ve iş geçmişi, bulunduğu şehir-bölge bilgileri de olursa daha iyi olur. Cinsiyet, çalışılan bölgenin demografisi, yaş, sektör ve benzeri unsurlar önemli verilerdir. Sorulacak sorularda, çalışmanızın yani anketin geçerli olabilmesi için kontrol ve doğrulama soruları da olması önemlidir. Öncelikle 1. Hedef kitlenin eğitim düzeyi ve diğer özellikleri, 2. Anket formunun amacı, 3. Soruların anket formu içerisinde nasıl sıralanacağı da önemlidir. Tavsiyem bu hususları belirleyip, bir çalışma yapmanızdır. İyi çalışmalar.

esrarengiz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
emin olun yabancı firmalarda da olabiliyor. koreli firmada çalışırken birim müdürleri koreli müdürlere bağlı türk müdürler vardı ve ben ik müdürüne bağlı çalışıyordum mobbinge dayanamayarak istifa ettim .
Sanki olaya yanlış yerden bakılıyormuş gibi. Öncelikle mobbing nedir diye bakılmalı, bide şu zihniyet mi bilemiyorum adı her neyse "yabancı firmalar iyi, bizimkiler kötü, pis :D" bundan vazgeçmeliyiz. Mobbing insan olan daha doğrusu insan olamayan kişilerin olduğu yerlerde olur. Asttın üstte, üsttün astta yada aynı seviyedeki kişilerin birbirlerine uyguladıkları psikolojik taciz olayıdır mobbing. Bence mobbing in tek çözümü vardır SUSMAMAK, "Susma sustukça sıra sana gelecek..." :D

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Maalesef İşverenin tutumunu değiştirmek de uzmanın sorumluluğunda ve bazıları fazla direnç gösterebilir.
Öte yandan şu da var kaliteli bir İSG hizmeti almak isteyen firmaların sayısı da artıyor. Bu durumda uzman o kaliteyi yakalayamazsa yetersiz görülebilir.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer

Ben de Koreli'ler ile çalıştım şimdi oaly mobing mi, disiplin mi öyle bir çizgi var. Sizin üzerinizden gitmiyorum yanlış anlamayın, işini düzgün yapan ve yaptığının arkasında duranlara saygı duyuyorlardı. Tabi ki normalleri zaten adamların 2 yaş büyüklerine saygı duymak, büyük yüksek sesle konuşabilir, küçük susar filan gelenekleri bize nazaran farklı tabi ki ama bana uyguladıkları şey kendi kültürlerinden sadece disiplindi ben mobing görmedim. Askeri bir yapıları var :) Ben de keşke öyle bir yapı ve düzende çalışma hayatıma devam edebilsem.

ÇİLER DABAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
merhaba arkadaşlar ;

Merhaba

Tezinizi tamamlayabildiniz mi? Tamamladıysanız paylaşmanız mümkün mü?

Iyi calismalar

ALPASLAN YETER1849

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaliteli isg hizmeti veren kendini her alanda yetiştirmiş verdiği sunumla ağızları açık bırakacak etkileyici bilgili bir hizmete ve daha öncede beliritildiği gibi ama altı doldurulmuş susmamaya kim ne diyebilir buna rağmen böyle davrananlara karşı bu durumda biz hizmet yapamayız heryerde olduğu gibi şimdi siz hizmet içn kendinizi ne olursa olsun biz hizmet verelim anlayışıyla hareket ettiğinizde bunları yutarsınız...ama kaliteli hizmet verdiğinizi düşündüğünüz ve işverenin seviyesine göre güzelce anlattığınızda şu an bu konuda hazır olmayan hangi işveren olursa olsun takdir edip susacaktır.biz çok yaşadık bunları...

Mustafa KOÇER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Uzun çalışma süresi, yapılan fazla mesailerin karşılığının verilmemesi, sorumluluğunuzun çok fazla olması ama yetkinizin olmaması, farklı işlerin yaptırılması, bilgi paylaşımı yapılmaması vb. Bizde kimse kimseye birşey söylemez, haber vermez ama bir sorun yaşandığında da uzmana sen nerdeydin? neden orda değildin? neden bakmadın? şeklinde şuçlayıcı sorular soruluyor. Tehlikeli bir duruma müdahale ettiğiniz zaman "sizin yetkiniz yok" denilip müdahale etmediğinizde "neden müdahale etmedin" şeklinde azarlanma çok yaşanıyor. Eğer biraz onların kurallarına baş kaldırırsanız da "kapı orda" şeklinde yolu gösteriyorlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.