Isg Mesai Süresi Ve Sigorta

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Cihat YARAR tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Cihat YARAR

  Cihat YARAR TÜİSAG Üyesi  Merhaba, emekliyim kendimin danışmanlık şirketim var. Part-Time İsg uzmanlık anlaşması yapacağım yerler (örneğin 3-5 gün) beni sigortalı göstermek zorunda mı? Ayrıca yazın 8 ay yaklaşık 400 personeli olan ve kışın 4 ay 25-30 personel çalıştıran az tehlikeli yerlerde personel başına 5'er dakika nasıl hesaplanacak?


   
 2. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  c sınıfı uzman için ayda 12 saat devamlı o iş yerinde çalışmak lazım. ayrıca her işçi için de ayda 5 dakika zaman ayırmalısınız. örnek vermek gerekirse (hesaplaması kolay olsun 12 olarak alıyorum ) 12 çalışanı olan bir iş yeri için:

  12saat + 5 dk X 12=12saat+60dk(1saat)=12+1=13saat

  yani anlayacağınız ayda en az 13 saatlik bir sözleşme imzalamanız gerekmekte. tam zamanlı çalışmalarda da bu rakam 217 saate tekabül ediyor. yani birden fazla iş yerinde çalışma durumunda sözleşmelerdeki çalışma saati 217 saati geçemez.

  isg uzmanı olarak çalışacağınız için sigortalı olmanız lazım. her iş yeri uzmanı sigortalı olarak göstermek zorunda. ancak primlerini 30 gün üzerinden yatırmak zorunda değil.

  sizin sorunuzdaki 400 çalışan da şu şekilde olacak.
  400x5+12=33,33+12=45,33saat uzmanın o iş yerinde fiili olarak bulunması lazım gelen saattir.

   
  fatih_018 ve Cihat YARAR bu yazıya teşekkür etti.
 3. Cihat YARAR

  Cihat YARAR TÜİSAG Üyesi     

   
 4. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi


  Çalışılacak olan yer her neresi olursa olsun SSK yapılmak zorunda. İSG uzmanının SSK'sı OSGB'de yapılmıştır. Fakat anlaşmalı iş yeriyle ssk yapması lazım mı net bilmiyorum...

  Yaz kış çalışan sayısının değiştiği iş yeri için her dönemde yeni sözleşme düzenlenebilir.

   
 5. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  OSGB den alırsa firmanın sigorta yapma yükümlülüğü yok. Ayrıca danışmanlık firması olarak da yapılmaz. Bu iş şahısın x firmayla " kısmi süreli" yapacağı anlaşma ile sağlanabilir. Kısmı süreli anlaşmalarda SGK konusunda ; çeşitli karşıt görüşler var. Hukukçular bu konuda tam anlaşamıyor aslında , neyse bazıları diyor ki kısmı süre kadar SGK primi ödenir. Diğeri de diyor ki bu isg mühendisi 2gün burada ama gelmediği gün birşey olsa sorumlu olmaz mı diyor ? O yüzden 30 gün ödenmeli diyor.

     

   
 6. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  peki hangi ücret üzerinden ödenecek ??işveren asgari ücret üzerinden öderse..?bakanlıkta ya da SGK da bu iş dalı için belirlenmiş bir taban ücret tarifesi var mıdır?

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Cihat bey kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak ( part-time ) iş güvenliği uzmanı sözleşmesi yapabilirsiniz. İş yerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre yapacağınız bu iş güvenliği uzmanlık sözleşmesi süresi kadar yapacağınız kısmi süreli iş sözleşmesi süresinde o iş yerinin çalışan elemanı olacağınız için bu sürelere ait sigortanızın ( destek primi / çalışan emekli ) iş yeri tarafından yapılarak primlerinizin yatırılması gerekir. Fazla prim yatırılmasına gerek yoktur. Eğer yatırılacak olursa fazladan yatırılan günler iş yeri için yük olacağı gibi sizin için de fazladan fayda sağlamaz...

  Yapılan iş güvenliği uzmanı sözleşmesi belirsiz sürelidir. Yani sözleşmenin süresi yoktur...
  Ancak sözleşme yaptığınız iş yerinin çalışma şartları değişebilir. Bu durumda mevsimsel olarak işin durumuna göre sizin de hizmet sözleşmenizi çalışan sayısına göre yenilemeniz gerekecektir. Sizin verdiğiniz örnek çok sıra dışı geldi bana yani 8 ay 400 çalışan kalan 4 ayda 25 oluyor. Bu durumda 400 çalışan üzerinden yapacağınız sözleşmeyi korumanız işin döngüsü nedeniyle uygun olacaktır diye düşünüyorum...

  Yine de durumu ALO 170 hattından soruşturarak sözleşme yapmanız daha akıllıca olacaktır...

  .
   
  Cihat YARAR bu yazıya teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Özlen hanım sizin yazmış olduğunuz uygulama aslında yasa dışı bir uygulamadır...:)

  .   
  Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 9. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  yasa dışı ama gerçek dışı mı?:)
  işveren isg uzmanın da maaşını asgari gbi düşünüp göstermeye kalkarsa bu yasa dışılığı kim takip edecek...benim merak ettiğim bakanalık veya SGK sözleşmeyi onaylarken en az olması gereken diye bir ücret görmek istemiyor mu?bir ücret belirlenirken bir kıstas bir kriter yok mu??yani atıyorum asgari ücret gibi gösterilmeye kalkılsa....bir bürokrasiye takılmayacak mı??Sonuçta 1000-1200 tl ye çalışan(OSGB) uzmanlar var deniyor..bu rakam da zaten nerdeyse asgari ücret zaten :k_karışık: ..burda entresan bir durum var ya uzmanlar gerçekten bu fiyata çalışıyo ve bunu hiç bir zaman anlayamayacağım.. ya da ücretler böle gösteriliyo hazır gösterilmişken de piyasaya öle lanse ediliyo...çok mu şüpheci yaklaştım acaba??
  her soruma mutlaka cevap bulduğum bu kocaman isgfrm ailesine sonsuz teşekkürler...
  Özlen Bakanay
  Kimya Müh.MBA
  İSG Uzmanı(C)
  OHSAS 18001 Baş Denetçi

     

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 10. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  işveren isg uzmanın da maaşını asgari gbi düşünüp göstermeye kalkarsa bu yasa dışılığı kim takip edecek...: İşverenin maaşı düşük göstermesi sadece SGK primiyle ilgili. yüksek maaş verip düşük prim ödemek ağır ekonomik koşullarda işvereni rahatlatır. sadece uzmanın ilerideki yani emeklilik zamanında daha düşük maaş almasına (o da belki) sebep olur. Ha ama sizin burada kast ettiğiniz düşük maaşla uzman çalıştırmaysa o zaman bu konuyu uzmanın kendisi takip etmeli. kaldı ki düşük maaşla çalışmayı kabul eden uzman işi bilmiyor demektir. daha da vahim olan ise aldığı sorumluluğun farkında değildir. er ya da geç yaptığı hatayı anlayacaktır.

  iSG uzmanının karekteristik özelliklerinden birisi de her şeye şüpheci yaklaşmasıdır. bence iyi bir özellik. :)
   
  ATURAN ve Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 11. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ana soruya cevaptır.
  OSGB de çalışan uzmana fabrikanın sigorta yapmasına gerek yok.hatta yapılmaz.çünkü OSGB de sigortalı gözükür.
  bireysel sözleşmeyle çalışan uzmana çalıştığı fabrika, toplam çalışma süresi kadar sigorta yapar.diyelim hesap ettiniz ve fabrikada 24 saat çalışmanız gerektiğini hesapladınız.uzmana 24/8=3 günlük sigorta yapılır fabrika tarafından. toplamda bu saat 217,5 olana kadar uygun şartlarda fabrikalarda çalışıp böyle sigorta yaptırabilirsiniz.

  gelelim maaş konusuna.
  evet çok düşük yani 1500 TL nin altında OSGB de çalışan arkadaşlar var.çok tartıştık ama sonuçsuz kaldı bu konu.çözümde bulmamız olası değil zaten.neyse çalışana Allah c.c yardım etsin.ihtiyacı olmasa göze almaz bunu zaten.bence bunu tartışmayalım.birde işin şu boyutu var.OSGB sigortayı düşük gösterdiğinden bordroda o düşük dediğimiz miktarlar gözüküyordur.konusu açılınca OSGB sahibi; "bende 1200 TL uzman çalışıyor.piyasa o kadar zengin değil" diyerek karşımıza çıkıyor. Allah ıslah etsin.   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi   
 13. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Aynen ben de bundan süphe ettim zaten.. OSGB lerde dusuk prim ödemek icin 1200 üzerinden SGK primi ödeniyorsa ve bu bir kılıfa uydurulmak icin piyasaya da öleymis gibi lanse ediliyor olabilir.. Uzmanlar da susturuluyordur...ister istemez şüpheleniyorum (suphelenmem konudundaki iltifatiniz icin tesekkurler..:))gerçekten Cem Bey çunku bir muhendis uzman olmadan da 1500-2000 alir zaten...neden bu kadar risk alsin??
  Öte yandan gercekten bu miktarlar mevzu bahisse sizin dileklerinize katiliyorum chemistanbul hakikatten bu uzmanlari da OSGB sahiplerini de Allah c.c ıslah etsin...
   
  Kadir MÖREL ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 14. eminer

  eminer TÜİSAG Üyesi

  kısmi süreli sözleşme ile sigorta yapıldı diyelim başka bir firmayla da aynı anda yine kızmi süreli sözleşme yapılabiliyor mu? bu durumda sigorta nasıl yapılıyor

   
 15. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar konuyla alakalı değil ama ben bir şey soracağım, şirketle sözleşme bakanlığa gönderiliyor tamam ama SGK ya bildirim nasıl yapılıyor? Ayrıca bizim şirketin 13 şubesi var, her biri için ayrı sözleşme mi yapılacak? Yardımcı olursanız çok sevinirim.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica