Isg Kurulu Üyeleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ghostfear tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ghostfear

  ghostfear TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar önceki yönetmelikte işçi temsilcisi vardı. peki bu yönetmelikte yok. kurulda önceden seçilmiş olan işçi temsilcisini görevinden alıcakmıyız kurula katılmaya devam edebilirmi


   
 2. caferk

  caferk TÜİSAG Üyesi

  Önceki yönetmelikte işçi temsilcisi idi 6331 ile çalışan temsilcisi oldu. Çalışan temsilcisi olarak kurula katılmaya devam edebilir diye düşünüyorum. İlgili kanun ve yönetmelik maddeleri:
  6331 MADDE 20 (1) İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla, aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisini görevlendirir:
  a) İki ile elli arasında çalışanı bulunan işyerlerinde bir.
  b) Ellibir ile yüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde iki.
  c) Yüzbir ile beşyüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde üç.
  ç) Beşyüzbir ile bin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde dört.
  d) Binbir ile ikibin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde beş.
  e) İkibinbir ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde altı.
  (2) Birden fazla çalışan temsilcisinin bulunması durumunda baş temsilci, çalışan temsilcileri arasında yapılacak seçimle belirlenir.
  (3) Çalışan temsilcileri, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için, işverene öneride bulunma ve işverenden gerekli tedbirlerin alınmasını isteme hakkına sahiptir.
  (4) Görevlerini yürütmeleri nedeniyle, çalışan temsilcileri ve destek elemanlarının hakları kısıtlanamaz ve görevlerini yerine getirebilmeleri için işveren tarafından gerekli imkânlar sağlanır.
  (5) İşyerinde yetkili sendika bulunması hâlinde, işyeri sendika temsilcileri çalışan temsilcisi olarak da görev yapar.

  İsg kurulları hk yönetmelik
  MADDE 6 (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
  a) İşveren veya işveren vekili,
  b) İş güvenliği uzmanı,
  c) İşyeri hekimi,
  ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
  d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
  e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
  f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

   
  meralcelik bu yazıya teşekkür etti.
 3. Çağrı Temiz

  Çağrı Temiz TÜİSAG Üyesi


  e ve f maddeleri için 1 er kişi yedekte isteniyor ...

  Emeğinize sağlık..

     

   
  çiğdem kanat bu yazıya teşekkür etti.
 4. ghostfear

  ghostfear TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar peki çalışılan birim fazla iste birden fazla usta ve formen katılabilirmi

   
 5. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  Benim mantığım bu kurul 7 kişiden oluşmalı diyor, oylama 7 kişi tarafından yapılmalı. Kurul toplantısına 3-5 usta 3-5 uzmanda katılabilir ama kurulu olaşturan kişilerin dışındaki kişilerin oylama hakkı olmamalı.

     

   
 6. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  İSG kurulları hakkında yönetmeliğin; f) fıkrasında "Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci." denilmektedir. Ancak 6331 madde 20 de kişi sayısına göre 1, 2, 3 ve 4 te olabilir diyor. hangisine uyacağız ???

   
 7. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  7 rakamı en azı ifade ediyor.
  Pek tabiki çok daha fazla üye yapılıp pek çok üyenin toplantıya katılımı sağlanabilir.
  Bir arkadaşımız oy hakkı olmamalı demiş.Oy hakkı olmalı ,bu bir zorunluluk değil ama katılan herkesin oy hakkı mutlaka olmalıdır.
   
 8. caferk

  caferk TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey İsg kurullarına katılım tabiki artırılabilir ama kurullarda kararların nasıl alınacağı yönetmelikle belirtilmiş. Sizin mantığınızla 5 tane çalışan temsilcisi olan bir işyerinde bunların hepsini kurulda bulundur, çalışan temsilcileri isg hakkında ne derse işveren yapmak zorunda kalsın.   
 9. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  bence bu ucu açık bir durum. kurulda kimlerin katılacağı belli fakat firmanın farklı yerlede şubeleri varsa ne olacak? ben kurul üyeleriyle beraber çalışanlarımızın olduğu merkezlerdeki sorumlu müdürleride kurula dahil ettim. sonuçta onlarında sorumluluğu olmalı. kurulda kararları alıyorum ve herkese imzalatıyorum. böylece diğer merkezdekilerinde ben bunu bilmiyordum deme şansı olmuyor. kafama takılan soru şu ama.. şimdi bizim birçok merkezimizde çalışan sayısı 50 ve altı. yine merkezlerin sigorta numaralarıda farklı ama patron aynı kişi. bu durumda o merkezdeki çalışanın kurulda oy kullanımı kafamı karıştırıyor.

     

   
  erhann bu yazıya teşekkür etti.
 10. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  benzer bir durum benim çalıştığım işyeri içinde aynı 4 ayrı yerde şantiyeler mevcut. bunların kiminde 50 nin üzerinde çalışan söz konusu kimisinde altında. tek işveren var tek NACE kodundan sigorta girişleri ödenmekte ama şantiyelerin bulundupu iller farklı ve birisinde proje sahibi DSİ, birisinde Karayolları, birisinde belediye, birisinde Karayollarının başka bir bölge müdürlüğü. bunların hepsi için kurul oluşturulmak zorunda mıdır??   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica