Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emre uğurel

  emre uğurel TÜİSAG Üyesi  Aynı sorunu bizde yaşıyoruz, yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim... İyi akşamlar...


   
 2. mesut gülçiçek

  mesut gülçiçek TÜİSAG Üyesi

  Selamlar


  isg katip üzerinden onaylanan sözleşmelerde, herhangi bir kuruma herhangi bir evrak göndermienize gerek yoktur. sistemden işveren giriş yaparak size sözleşme gönderir. sizde gene aynı sistemden bu sözleşmeyi kabul edersiniz .buda yeterlidir. ekstra herhangi bir evrak gönderimine gerek yok

  teşekkürler

   
 3. mesut gülçiçek

  mesut gülçiçek TÜİSAG Üyesi

  selamlar

  SGK'dan yapılan güncellemeler ortalama 3 işgünü içinde sisteme yansır. bu süre geçmemiş ise yansımamış olabilir.

  bilginize

     

   
 4. ezgikizileroglu

  ezgikizileroglu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben şimdi ikilemde kaldım, e-bildirge yöneticileri muhasebe, işveren vekili vs. dışında biri mi olmalı?

   
 5. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Hayır.

     

   
 6. rcarpici

  rcarpici TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşalar Çalıştığım Firmada daha önceki İSG uzmanlık sözleşmemi 1,5 ay önce online İSG uzmanı olarak Firma yetkilisi yeniledi fakat sitemde halen onay bekliyor diye yazıyor. Ne kadar sürede onyalıyorlar. Annı İşyeri Hekimide Online yaptılar ertesi gün onaylandı.

   
  atmaça bu yazıya teşekkür etti.
 7. enyonn

  enyonn TÜİSAG Üyesi

  denetleyici müşavir bir firmada uzmanım,ve insaat yapım işine bakıyoruz ,bakanlığa nasıl bidirim yapıyoruz,yüklenici bir firmanın uzmanı değilim.
   
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Firma muhasebecisi e devlet şifresi ile İSG-katip üzerinden bildirim yapabilir. Kalın sağlıcakla.   
  oracle2 bu yazıya teşekkür etti.
 9. cemal_ozsoy

  cemal_ozsoy TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar şimdi şöyle bir durum var bu konuda fikrinizi almak isterim.. isg katip sisteminden firma bana sözleşme yolladı kabul ettim 1 gün sonra sözleşmeyi iptal ettim 13 ü giriş 14 ü çıkış olarak görünüyor.. iptal sebebim ise çalışma saatini yanlış girmişler 4 saat yerine 1 saat yazmışlar.. yasal olarak bir problem yaşarmıyım? veya tekrar sözleşme yollamaları için beklemem gereken bir süre var mıdır? son olarak bir sorum daha var.. çalıştığım şirketin bi kaç firması mevcut bu firmaların hepsi aynı kişi üzerine ama SGK sicil kodları farklı dolayısı ile isg katipten her biri için ayrı sözleşme yapacağız ama sigortamı yatırırken tek şirket üzerinden yatırmaları yeterlimi ( tüm şirketler tek şahıs adına kayıtlı olduğu için ) yoksa her şirket hizmet süresi üzerinden bir sigorta mı yatıracak? şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

     

   
 10. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  ben de az once aynı sorunu yasadım 12 saat yerıne 120 saat yazılmıstı ıptal ettım ,ıs yerı tekrar sozlesme yolladı onayladım sorun olmuyor o sekılde   
  cemal_ozsoy bu yazıya teşekkür etti.
 11. eflatun

  eflatun TÜİSAG Üyesi

  sistemde SGK tarafından yaratılan sıkıntılar var.tehlike sınıfları SGK sicil numarasında farklı yazan birçok firma var.mesela odalar ve borsalar birliginde az tehlikeli olarak gözüken firmanın SGK daki nace kodu farklı ve tehlikeli sınıfta gözüküyor.SGK bu sıkıntıların ancak 2014 yılından itibaren ele alınacagını şuanda bir degişiklik yapamayacaklarını söylüyor.

  sistem oturuncaya kadar epey vakit alacak.Katip üzerinden sözleşme yaparken dikkat edelim lütfen   
 12. msahin524

  msahin524 TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı durumdayım.Daha önce çalıştığım firma özel idareden kiraladığı bir yeri otele çevirdi bununla ilgili yıkım,kanalizasyon hattı döşeme,onarım,inşaat işleri vb. işler yaptı ama otel bu arada hizmet de veriyordu.Firma ünvanında her ne kadar inş. olsa da 55.10.01 yani otel olarak kayıtlı.Benim burada yaklaşık 800 gün primim var ve ben otel inşaatında teknik sorumlu olarak çalıştım.Aynı otelde elektrik müh. bir arkadaş da çalışıyordu o inşaat kısmına değil otelin elektrik işlerine bakıyordu.Ben bunu firmadan yazı alarak ispatlayabilirim ama müdürlük bunu kabul eder mi?

   
 13. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  O konuyla ilgili sıkıntı çok... Birşeyler yaptırmak zor malesef gerekli kişiler ilgilenmiyorlar bile... Kaçıncı yazım oldu ama tık yok... İnş işini seven doğruyu gören bir arkadaşın eline geçer evrakta gerekeni yaparlar ama çok zayıf ihtimal... Bir sonuç elde edersem yazarım... iş veren nace kodunu yanlış seçiyor ceremesini ben çekiyorum... Nasıl bir iş nasıl bir adalet ve bunu düzeltemiyorlar... İş bittiği için... Hayırlısı...
   
 14. N.SERTEL

  N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

  çalışma bakanlığını aradım arkadaşlar sadace isg katipten onaylayınız evrakları iş yerinde muhafaza ediniz dediler..bilgilerinize

   
 15. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Benim biraz kafam karıştı :) İşveren ile yaptığımız sözleşmeyi isg genel müdürlüğüne elden teslim etmemiz yeterli midir? Sözleşmenin yanında herhangi başka bir evraka gerek var mıdır? Sonra isg katipte diyor ki 'Aynı kişi ile aynı kategoride birden fazla sözleşme yapamazsınız? Bu ne demektir? Ben 2 ayrı şantiyemiz içinde sözleşme yapmak istiyorum SGK iş yeri numaraları farklı. Anlayacağınız kafam çok karıştı :)))   
 16. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi


  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!
  Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.

  Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve 15.2.2013 itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır ve 25.3.2013 e-Bildirge yöneticileri kullanıcılarına açılmıştır. İşveren, ortak, vekil, muhasebe ve işveren türlerine ait yetkiler kaldırılmış olup sadece e-Bildirge yöneticileri sisteme giriş yapabileceklerdir.

  Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;

  · Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,

  · Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,

  · Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.

  Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden onay alınmış sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde işveren tarafından durumun beş iş günü içinde Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.

  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.


  Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.  NOT: Uygulamanın çalışabilmesi için aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir:

  1. Uygulamanın çalışabilmesi için; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ internet tarayıcılarına (web browser) ihtiyaç duyulmaktadır.

  2. Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.

   
  alp2020, taner.yildiz, tdemir ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. gökhan derin

  gökhan derin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yaptığımız sözleşmeleri bulunduğumuz ildeki SGK müdürlüklerine mi yoksa bakanlığa mı göndereceğiz bilgisi olan var mı?

   
 18. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi


  Gökhan bey , bir üst mesajdaki bilgileri okumadınız mı ? hiç bir yere göndermiyoruz...

   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 19. i.basoren

  i.basoren TÜİSAG Üyesi

  mrb arkaslar yeni uzman oldum 3 kalorifercisi olan bi askeri lojmana risk analiz yaptım bu lojman cok tehlikeliye giryo peki ben çalışanlara eğitim vermek için isg katipten sözleşme yapmam gerek varmı?

   
 20. i.basoren

  i.basoren TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bilen biri yokmu yardımcı olabilcek isg katibe sözleşme yapmaya gerek varmı çok tehlikeliye giriyorr 3 işçi var eğitim vercem sözleşmeye gerek varmı.. lütfen yardımcı olun

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica