Soru : İsg İle İlgili Sertifikalar Personele Verilmeli Midir?

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba

İş Sağlığı ve Güvenliği adına verdiğimiz eğitimlerle ilgili olarak düzenlenen sertifikaları personelin kendi özlük dosyalarında bulunduruyoruz. Peki bu sertifikaları personele de verme zorunluluğumuz var mıdır?

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aslı firmada kalmalı ( herhangi bir denetimde bulunması amacıyla ) , işçinin eline fotokopisini verebilirsiniz.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Durum ile ilgili olarak şunu belirteyim: Bizden ayrılan personeller başka bir işyerine başlarlarken (Kamu) bu arkadaşlardan isg eğitim sertifikalarını istemişler. Bizim işveren de bu sertifikaları vermek istemiyor haliyle. Bildiğim kadarı ile de personele verilmesi zorunluluğu da yok. Kamu bu personellerden bu sertifikaları neden istiyor? İşin kolayına kaçmak için mi?

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Temel isg eğitim sertifikaları, kişiye ve firmaya özeldir. çalıştığı işyerinin sgk'sında yasal anlamda geçerlidir. Aksi takdirde ben ben yeni işe başlamışım ama eski işyerimde eğitimi 1 ay önce almışım bir anlamı yoktur. İşçiye verilme zorunluluğu yok, isteyene fotokopisini verebilirsiniz.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Durum ile ilgili olarak şunu belirteyim: Bizden ayrılan personeller başka bir işyerine başlarlarken (Kamu) bu arkadaşlardan isg eğitim sertifikalarını istemişler. Bizim işveren de bu sertifikaları vermek istemiyor haliyle. Bildiğim kadarı ile de personele verilmesi zorunluluğu da yok. Kamu bu personellerden bu sertifikaları neden istiyor? İşin kolayına kaçmak için mi?
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
“MADDE 15 – (1)
Düzenlenen işe başlama eğitimi, temel eğitim, bilgi yenileme eğitimi, ilave eğitim ve benzeri tüm eğitimler belgelendirilerek çalışanın özlük dosyasında saklanır. Temel eğitimlere ilişkin belgeler Ek-2’de yer alan örneğine uygun olarak düzenlenir. Çalışanın işten ayrılırken talep etmesi halinde ikinci bir nüsha düzenlenerek çalışana teslim edilir. Belgenin mümkün olan en kısa sürede verilmesinden ve belgede yer alan bilgilerin doğruluğundan işveren sorumludur. İkinci nüshada işverenin imzası yeterli olup, eğitici veya eğiticilerin imzası aranmaz.
''MADDE 6-“(7) Bir işyerinde temel eğitimini tamamladıktan sonra yaptığı iş değişmeden yeni bir işyerinde çalışmaya başlayan çalışan, Ek-1’de yer alan eğitim programının tamamı tekrarlanmaksızın yeni başladığı işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda üçüncü fıkra hükümlerine uygun olarak eğitilir. Çalışanın daha önceki işyerinde temel eğitimi tamamladığına dair belgelerinin kontrolünden işveren sorumludur

Yani Çalışan aynı işi yapmak için işyeri değiştirdiğinde önceki temel İSG eğitim belgesini sunarsa eğitim almayabilir sadece iş başı eğitimi alır.Önceki işyerinden eğitim belgelerini talep etmesi halinde 2.bir nüsha verilmesi gerekir.Asıl belge verilmez

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
“MADDE 15 – (1)
Düzenlenen işe başlama eğitimi, temel eğitim, bilgi yenileme eğitimi, ilave eğitim ve benzeri tüm eğitimler belgelendirilerek çalışanın özlük dosyasında saklanır. Temel eğitimlere ilişkin belgeler Ek-2’de yer alan örneğine uygun olarak düzenlenir. Çalışanın işten ayrılırken talep etmesi halinde ikinci bir nüsha düzenlenerek çalışana teslim edilir. Belgenin mümkün olan en kısa sürede verilmesinden ve belgede yer alan bilgilerin doğruluğundan işveren sorumludur. İkinci nüshada işverenin imzası yeterli olup, eğitici veya eğiticilerin imzası aranmaz.
''MADDE 6-“(7) Bir işyerinde temel eğitimini tamamladıktan sonra yaptığı iş değişmeden yeni bir işyerinde çalışmaya başlayan çalışan, Ek-1’de yer alan eğitim programının tamamı tekrarlanmaksızın yeni başladığı işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda üçüncü fıkra hükümlerine uygun olarak eğitilir. Çalışanın daha önceki işyerinde temel eğitimi tamamladığına dair belgelerinin kontrolünden işveren sorumludur

Yani Çalışan aynı işi yapmak için işyeri değiştirdiğinde önceki temel İSG eğitim belgesini sunarsa eğitim almayabilir sadece iş başı eğitimi alır.Önceki işyerinden eğitim belgelerini talep etmesi halinde 2.bir nüsha verilmesi gerekir.Asıl belge verilmez
aynı işi yapmak için aynı tehlike sınıfında bir başka işyerinde başlarsa diye ekleme yapayım bende :)
çünkü aşağı yukarı aynı işi yapan bir kurum tehlikelide iken bir başka kurum çok tehlikeli olabiliyor ne yazık ki
Çalışmaya başladığı kurumun tehlike sınıfıyla aldığı eğitimin saati uymalı

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
aynı işi yapmak için aynı tehlike sınıfında bir başka işyerinde başlarsa diye ekleme yapayım bende :)
çünkü aşağı yukarı aynı işi yapan bir kurum tehlikelide iken bir başka kurum çok tehlikeli olabiliyor ne yazık ki
Çalışmaya başladığı kurumun tehlike sınıfıyla aldığı eğitimin saati uymalı
Tabiki ,zaten yönetmelikte tehlike sınıfına uygun saatte eğitim belgelendirilmesi halinde geçerlidir demekte

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
bende şunu sorayım hastanede çalışıyorum her yıl isg eğitim sertifikası basmalımıyım ?

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bende şunu sorayım hastanede çalışıyorum her yıl isg eğitim sertifikası basmalımıyım ?
Bilindiği üzere hastaneler çok tehlikeli sınıfta yer alıyor ve her yıl 16 saat eğitim zorunlulukları var evet her yıl sertifika basmalısınız.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende hastanede çalışıyorum evet her yıl eğitim sertifikası basmalı ve personelin özlük dosyasında saklanmak üzere personel servisine tutanakla veya yazıyla teslim etmelisiniz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.