Soru : İsg Eğitimine Katılmayan Personelin Kaza Geçirmesi Hk.

Hoenir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar;

Bir iş yerinde gerçekleştirilen İSG eğitimlerine katılmayan bir personelin iş kazası geçirmesi durumunda nasıl bir yol izlenmelidir? Bu durumda yapılması gerekenler nelerdir?

Teşekkürler

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar;

Bir iş yerinde gerçekleştirilen İSG eğitimlerine katılmayan bir personelin iş kazası geçirmesi durumunda nasıl bir yol izlenmelidir? Bu durumda yapılması gerekenler nelerdir?

Teşekkürler
İş kazaları kimsenin istemediği bir başlık olmasına rağmen, ülkemizde ne yazık ki sayısı azaltılamayanda bir başlıktır. İş kazalarını azaltmanın en iyi yolu, kişilere iyi derecede bilgilendirme yapmaktır, yani eğitim vermektir. Bugün itibari ile ilk işe başlayan personele mesaisine başladığı ilk dakikada İSG Eğitimi verilmelidir. Ve tehlike sınıfına uygun olarak, yıl sonuda yapılması zorunlu olan ''Yıllık Eğitim ve Çalışma Planı'' paralelinde Eğitim planına uygun olarak eğitim zamanı gelmiş çalışana bu eğitimler bekletilmeksizin verilmelidir. Eğer ki sözünü ettiğiniz durum bu işleyişin dışındaysa, ve çalışanda ciddi sayılacak bir travma oluşmuşsa ve de durum hukuksal boyuta geçmişse; çalışanın durumu esastan incelenecektir. Bu aşamada devreye bilirkişi(ler) girecektir. Ebetteki tüm detaylar gibi Eğitimleri de incelenecektir. İncelemeler sonucunda, Yönetmeliklere uygun bir işleyiş var ise olağandır, bu konu başlığında ilgililere kusur çıkartamayacaktır. Ancak bu işleyişe aykırılık var ise veya hiç bir çalışma yapılmamış ise sonucu söylemeye sanırım gerek yok.
Kolay gelsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.