İsg Eğitimi Güncelleme Süresi

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba. Geçen sene bugün (21.12.2020) çok tehlikeli sınıfta çalışan personellere İSG Eğitimi vermiştik. Bugün eğitimin tam 1 senesi doldu. İş yoğunluğundan dolayı Şubat 2022 döneminde eğitim yapmayı planlıyoruz. Tespit öneri defterine, eğitimi planlayacağımız dönemi yazsak yeterli olur mu ? Bu konuyla ilgili yarımcı olursanız sevinirim. Herkese kolay gelsin

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Çok tehlikeli sınıfta olduğunuz için 21.12.221 (bugün ) itibari ile eğitimleri tamamlamış olmanız gerekiyordu. Yönetmelikte yazan çok tehlikeli sınıf için 16 saatlik İSG eğitimi. Yasal sürenin dışına çıkmışsınız. İŞ yoğunluğuna göre bölüm bölüm, 5-10 kişilik gruplar halinde yapmanız gerekirdi herkesi aynı anda toplayamıyorsanız. Acil Durum tatbikatları için de aynı şey geçerli. Temmuz ayında Bakanlık denetimi geçirdik (4 gün 2 denetçi) bu konu üzerinde çok durdular.

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Çok tehlikeli sınıfta olduğunuz için 21.12.221 (bugün ) itibari ile eğitimleri tamamlamış olmanız gerekiyordu. Yönetmelikte yazan çok tehlikeli sınıf için 16 saatlik İSG eğitimi. Yasal sürenin dışına çıkmışsınız. İŞ yoğunluğuna göre bölüm bölüm, 5-10 kişilik gruplar halinde yapmanız gerekirdi herkesi aynı anda toplayamıyorsanız. Acil Durum tatbikatları için de aynı şey geçerli. Temmuz ayında Bakanlık denetimi geçirdik (4 gün 2 denetçi) bu konu üzerinde çok durdular.
Anladım. teşekkür ederim

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tespit ve öneri defteri bu şekilde zevahiri kurtarmak ( kabahati örtmek için) kullanılamaz, bu defterden çok şey beklemeyiniz. Yani zamanında yapmadığınız yükümlülüğü bu deftere yazmak size fayda sağlamaz. Bu defter tespit ettiğiniz işverene ait noksanları yazmanız gereken bir defterdir. Yani bu defter böyle kararların onay yeri değildir.
Nitekim iş müfettişleri de bu eğitim konusunu tenkid etmiştir.
Ancak yaşadığımız pandemi sebebiyle 2019 ve 2020 yıllarında, çok işçi çalıştıran yerlerde bu eğitimler maalesef tam olarak yapılamadı. Bu yıllar için onlar da toleranslı davrandı, ama artık bu eğitimleri , korunma yöntemlerini de uygulayarak, 2021 yalında tamamlamızda büyük yarar vardır.

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tespit ve öneri defteri bu şekilde zevahiri kurtarmak ( kabahati örtmek için) kullanılamaz, bu defterden çok şey beklemeyiniz. Yani zamanında yapmadığınız yükümlülüğü bu deftere yazmak size fayda sağlamaz. Bu defter tespit ettiğiniz işverene ait noksanları yazmanız gereken bir defterdir. Yani bu defter böyle kararların onay yeri değildir.
Nitekim iş müfettişleri de bu eğitim konusunu tenkid etmiştir.
Ancak yaşadığımız pandemi sebebiyle 2019 ve 2020 yıllarında, çok işçi çalıştıran yerlerde bu eğitimler maalesef tam olarak yapılamadı. Bu yıllar için onlar da toleranslı davrandı, ama artık bu eğitimleri , korunma yöntemlerini de uygulayarak, 2021 yalında tamamlamızda büyük yarar vardır.
Çok tehlikeli sınıfta çalışan personeller için Kasım 2021 döneminde İSG Eğitimi planlamıştık. ( En son verdiğimiz eğitimden 11 ay sonra. 1 yıl dolmadan. ) Bizden kaynaklı olmayan sebepten dolayı İSG Eğitimi veremedik. " Kabahati Örtmek " için tespit öneri defteri ya da herhangi bir araç kullanmıyoruz.

Yusuf Yurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, bu soruyla birlikte eğitimlerin zamanı konusuna da uzman arkadaşların tavsiyeleri ile ışık tutsak iyi olur.
İş güvenliği uzmanın atamasının bulunduğu çok tehlikeli sınıftaki sgk sicilinde işe başlayan personel için konuşuyoruz, örneğin; 10.01.2021 tarihinde işe başlayan personelin en kısa süre içerisinde 16 saatlik temel isg eğitimini tamamlaması gerekir ancak eğitimin tamamlama süresi en geç 365 gün içinde tamamlanmalıdır. Eğer 1 yıl içinde eğitim tamamlanamaz ise yasal uyum yerine getirilememiş olur ve cezai işlem uygulanır. eğitim parçalar halinde verilebilir örneğin; 11.01.2021 tarihinde 4 saat genel konular eğitimi tamamlandıktan sonra 29.12.2021 tarihine kadarda geriye kalan eğitimlerin tamamlanmış olduğunu varsayalım. Bu çalışanının 10.01.2021 tarihinden itibaren başlayan 1 yıllık isg eğitimi tamamlanır. 11.01.2022 tarihi itibari ile yeni 16 saatlik eğitim yılı başlar, yani ilk yada son eğitim tarihi değil işe giriş tarihi baz alınır.
Eğitimler eğitim planına uygun olarak verilmelidir, ancak aksaklıklar tabiki olabilir

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, bu soruyla birlikte eğitimlerin zamanı konusuna da uzman arkadaşların tavsiyeleri ile ışık tutsak iyi olur.
İş güvenliği uzmanın atamasının bulunduğu çok tehlikeli sınıftaki sgk sicilinde işe başlayan personel için konuşuyoruz, örneğin; 10.01.2021 tarihinde işe başlayan personelin en kısa süre içerisinde 16 saatlik temel isg eğitimini tamamlaması gerekir ancak eğitimin tamamlama süresi en geç 365 gün içinde tamamlanmalıdır. Eğer 1 yıl içinde eğitim tamamlanamaz ise yasal uyum yerine getirilememiş olur ve cezai işlem uygulanır. eğitim parçalar halinde verilebilir örneğin; 11.01.2021 tarihinde 4 saat genel konular eğitimi tamamlandıktan sonra 29.12.2021 tarihine kadarda geriye kalan eğitimlerin tamamlanmış olduğunu varsayalım. Bu çalışanının 10.01.2021 tarihinden itibaren başlayan 1 yıllık isg eğitimi tamamlanır. 11.01.2022 tarihi itibari ile yeni 16 saatlik eğitim yılı başlar, yani ilk yada son eğitim tarihi değil işe giriş tarihi baz alınır.
Eğitimler eğitim planına uygun olarak verilmelidir, ancak aksaklıklar tabiki olabilir
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 –
(1) (Değişik:RG-24/5/2018-30430) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde temel eğitimlerin çalışan işe başladıktan sonra en kısa sürede verilmesini sağlar.

buda şu demektir ki eğitimleri vermek için zorunlu sebepler olmadıkça çokta geciktirmeyin...

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Cevap veren arkadaşlardan bazıları yapın, edin programlayın vs kelimeler kullanmış tabi fakat işverenle birlikte sorumlusunuz. İşverene durumu açıkladıktan sonra denetim ve teftiş gibi durumlarda yaşayabileceğiniz sıkıntılardan kişi başında eğt verilmeyen personel ceza ücretlerinden bahsederek sürece kattıktan sonra muhtemelen tarihi öne çekip daha erken eğitim vermeniz için ortam sağlayacaktır. Benim naçizane düşüncem bunlardır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.