Soru : İşe Giriş Eğitimi

Ünzile ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yeni açılan en az 100-150 çalışanı olan firmaya eğitim vermem gerekiyor. Ne şekilde ilerlemeli ve kaçar kişi gruplarla eğitimi tamamlamalıyım. Tehlikeli sınıf olarak geçmekte ve eğitim bitmeden firmanın iş başı yapma durumu halinde ne yapmalıyım

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
En az 12 saatlik eğitim vermeniz gerekiyor. ( 3'er güne 4'er saat olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğitime katılan herkesten imza almayı unutmayın. tarihlerini de yazın. ) Eğitim vereceğiniz salonun büyüklüğüne göre kişi ayarlaması yapabilirsiniz. Sunum yaparken fotoğraf ve video kaydı alın. Katılımcıların toplu fotoğrafını çekin. Eğitim vermeden iş başı olması durumunu işveren ya da işveren vekiliyle görüşün.

Ünzile ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
En az 12 saatlik eğitim vermeniz gerekiyor. ( 3'er güne 4'er saat olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğitime katılan herkesten imza almayı unutmayın. tarihlerini de yazın. ) Eğitim vereceğiniz salonun büyüklüğüne göre kişi ayarlaması yapabilirsiniz. Sunum yaparken fotoğraf ve video kaydı alın. Katılımcıların toplu fotoğrafını çekin. Eğitim vermeden iş başı olması durumunu işveren ya da işveren vekiliyle görüşün.
Birinci gün dört saatlik eğitim sonunda işçiler işe başlayabilir mi peki? İkinci gün eğitime devam edilecek olsa bile. Daha önce uzman tanıdığım bölünmüş eğitim saatleriyle alakalı böyle bi çalıştırma yaptırmıştı bana dogruluğundan emin değilim

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni açılmış bir işyerinde 100-150 çalışandan bahsediyorsunuz. Yani bu yer açılmış ve siz yeni göreve başlıyorsunuz öylemi?
Eğitimler 2 türlüdür;
1) İş başı eğitimi: Çalışmaya başlamadan önce verilmelidir. Süresi 2 saattir. İşyeri genel olarak tanıtılır, genel İSG ve işyerine özel konular işlenir.
2) Temel İSG eğitimi: tehlikeli sınıfta 12 saatlik ve de kapsamlı bir eğitimdir, eğitim konuları yönetmelik ekinde verilmiştir.
Bu duruma göre,Temel İSG Eğitimi zaman alacak bir eğitimdir. Ya işveren bu eğitimin hemen verilmesi için bir organizasyon yapmalı veya gerekirse bir kaç gün üretime ara verilerek bu eğitim, işyerinde bir iş kazası olmadan hemen yapılmalıdır.
Eğer bu eğitim hemen yapılamıyorsa, bahsetmiş olduğum 2 saatlik eğitim yapılmalı ve hemen İsg yıllık eğitim planı hazırlanmalı ve en kısa zamanda 12 saatlik Temel İsg eğitimi gerçekleştirilmelidir.

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Birinci gün dört saatlik eğitim sonunda işçiler işe başlayabilir mi peki? İkinci gün eğitime devam edilecek olsa bile. Daha önce uzman tanıdığım bölünmüş eğitim saatleriyle alakalı böyle bi çalıştırma yaptırmıştı bana dogruluğundan emin değilim
Siz 2 saatlik oryantasyon eğitimi verin. ( gruplar halinde, 30'ar 40'ar v.s. ) Daha sonrada 12 Saatlik İSG Eğitimi verebilirsiniz. Ekte örnek oryantasyon eğitimi formu ekledim. İnceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• örnek iş başı eğitim formu.xlsx
    13.5 KB · Görüntüleme: 243

son osmanlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba tehlikeli sınıf için sizin vermeniz gereken temel isg eğitimi 8 saattir.4 saat te işyeri hekimi tarafından verilmelidir,bu şekilde toplam 12 saat olmaktadır.siz eğitimi 4 saatlik 2 parçaya bölebilirsiniz.4 saatlik eğitim verip işe başlatırsınız 6 ay sonra kalan 4 saati de verebilrsiniz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.