İş Sözleşmesi ve Yükümlülüklerimiz ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında browland tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. browland

  browland TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar;

  Sizlere bilhassa çalışan uzmanlarımıza önemli gördüğüm bir soru sormak istiyorm.
  Sorumu örnekleyerek soruyorum

  İş görüşmesine gittim ve bir iş sözleşmesi yaptım. Mevzuata göre öneri tesipit defterini doldurmam ve iş veren vekili veya işverene imzalatmam bunun yanında benimde imzalamam gerekiyor. Ancak; iş veren bakanlığa benim iş yerinde çalıştığıma dair bir sözleşmeyi bakalığa bildirmemiş ve yetkim gelmemiş. Buna karşın iş veren ile aramda olan özlük haklarımıda içeren iş sözlemde iş güvenliği müh. yada sorumlusu yazıyor.

  1 - Bu koşulda tespit ve öneri defterini doldurup imzalamılıyım (yetkim olmadığı için işveren vekili sıfatı taşıyorum sanırım)
  2 - İmzalamadım ancak iş veren vekilene imzalattım, ancak önlemler alınmadı sorumluluğum var mıdır?

  3 - Tespit ve öneri defterini doldurmadım, imzalatmadım alınması gereken önlemleri dilekçeler ile işveren vekilene verdim ve bir kopyasını aldım, iş kazası olması durumunda sorumluluğum varmı dır?

  4 - Başlangıçta iş sözleşmemde iş güvenliği sorumlusu yazmıyorsa, ancak iş güvenliğine de bakıyorsam (iş veren vekili ya da iş veren tarafından belirtilmemişse, bordromda yazmıyorsa), iş kazası olması durumunda sorumlu tutulabilirmiyim.

  Aklıma gelenler şimdilik bu kadar, konunu akışına göre farklı sorular gelebilir

  Teşekkürler


   
 2. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  aslında bu da benim aklımda idi elinde örnek, yapılmış bir iş güvenliği uzmanı için bir sözleşme olan payaşırsa sanırım çok iyi olacak

   
 3. Devrim Alkaya

  Devrim Alkaya TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği mühendisi ünvanı taşıyan kişi meydana gelecek iş kazasında şirkete ait kusurları yüklenecek kişi demektir. İş güvenliği danışmanlığı ayrı, çalışma koşullarında iş güvenliğinden sorumlu mühendis olmak ayrı şeydir ve savcılık - mahkeme bilirkişileri işçi haricinde size de kusur yazacaklardır. Her kaza da kusur yazılması bir kusurlu bulunması gereklidir. O zaman kusuru kime yazacaklar?

     

   
 4. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  aklıma takılan bir konu var bilgisi dahilinde birisi cevaplarsa çok sevinirim.
  Şimdi bizler kusurlu bir durumun düzeltilmesi amacı ile raporlama yaptık ve iş verene bildirdik. bundan sonra artık sorumluluk iş verenin sorumluluğu oluyor bildiğim kadarı ile, fakat bazı firmalarda isg uzmanlarına iş veren tarafından vekalet verildiğini ve bu sayede iş veren tarafından maddi kaynak ayrılarak düzeltilmesi gereken durumları düzeltmeyerek olası bir kazada tüm suçu uzmanlara attıkları söylentisi var. bu ne derece doğrudur yada geçerliliği varmıdır ?

   
 5. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  buna katılmıyorum sayın alkaya..işverenin yükümlülüğü uzmandan daha fazladır ve olmalı da.işini kuralına uygun yapan uzman,alnının akıyla bu işin içinden çıkar diye düşünüyorum.iş güvenliği uzmanıyla sözleşme yapan işveren,topu tamamen uzmana atmış sayılamıyor ve sayılmamalıda......yönetmeliklere baktığımızda işveren şunu şunu yapmak,bunu bunu bulundurmak....vs vs ile yükümlüdür denir.....

     

   
  nilgan ve mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 6. Devrim Alkaya

  Devrim Alkaya TÜİSAG Üyesi

  Cem Bey;
  Katılmamanızı anlarım ancak işveren yetkilerini yanında çalıştırdığı teknik elemanlara vermiş durumdadır. İşverene kusur asli yada tali yazılsa bile iş güvenliği mühendisinede tali-asli kusur yazılacaktır. Lütfen söylediğimi dışarıdan sözleşme yapılan danışmanlık işiyle karıştırmayınız.

   
 7. Devrim Alkaya

  Devrim Alkaya TÜİSAG Üyesi

  Dekatria;
  Bütün suçu atamazlar ama kurumda çalışan iş güvenliği mühendisi-uzmanı kazadan dolayı işverenle birlikte kusurlu bulunur.
   
 8. Devrim Alkaya

  Devrim Alkaya TÜİSAG Üyesi


  Cem Bey;
  Katılmamanızı anlarım ancak işveren yetkilerini yanında çalıştırdığı teknik elemanlara vermiş durumdadır. İşverene kusur asli yada tali yazılsa bile iş güvenliği mühendisinede tali-asli kusur yazılacaktır. Lütfen söylediğimi dışarıdan sözleşme yapılan danışmanlık işiyle karıştırmayınız.   
 9. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  devrim bey,şunu ayırdedelim; yanında çalıştırdığı teknik elemanlara derken hem uzman ve aynı zamanda işveren vekilini kastediyorsanız durum elbette değişir ancak işletme dışından tam süreli veya kısmi süreli sözleşmeli bir uzmandan bahsediyorsak ben hala fikrimde ısrarcıyım...yani ben işverenin, herhangi bir iş kazasından, iş güvenliği uzmanı çalıştırmasına rağmen, sıfır kusurla sıyrılamayacağına inanıyorum...ha işverenle birlikte uzmana da rücu davaları açılabilir veya işverenle birlikte tazminat da rücu edebilir orası soruşturma neticesine bağlı bir durum.

     

   
 10. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  sizin dediğiniz normal durumda geçerli olan ama benim demek istediğim şuydu; işveren size direkt kendi vekaletini veriyor ve uzman kişide bunu kabul ediyor iş başlangıcında. bu olayın sonucunda herhangi bir kusurlu durumda benim vekaletim zaten sorumlu şahıs da diyerek kendi alması gerekli olan yükümlülüğü bize devredebilir mi ?   
 11. Devrim Alkaya

  Devrim Alkaya TÜİSAG Üyesi

  Cem bey bende aynı şeti söylüyorum. dışarıdan gelen uzman ile firmada sürekli çalışan iş güvenliği mühendisinin durumu farklıdır. dışarıdan gelen soruşturmada kusur yüklenmeyebilir ama işletme yetkilisi mühendis-iş güv. uzanı kendini olaydan sıyıramaz.   
 12. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  evet şimdi olay açıklığa kavuştu.doğruyu bulduk:evet:...iyi çalışmalar....

   
 13. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  şimdi de ben bozayım arayı :)
  son noktada ben dahil hepimiz hem fikiriz.
  ancak "dışarıdan gelen uzman" derken neyi kasdediyoruz. benim anladığım danışman olarak gelen, yani isg uzmanlığı sözleşmesi yapmadan sadece danışmanlık hizmeti veren kişiyi anlıyorum. o halde bir sıkıntı yok hem fikiriz. çünkü danışmanın hukiki bir sorumluluğu çok daha zor olur.

  fakat dışarıdan gelen dediğimiz kişi danışman olarak değilde isg sözleşmesi yapmış olursa ve bu sözleşmeye göre atıyorum hafta da 2 gün gelecek biri olsa durumu nasıl oluır? bence firmada uzman olarak çalışan kişiden farkı olmaz o da büyük ölçüde sorumlu olur. tabi işini doğru yapmadıysa.
  sizin görüşleriniz nelerdir peki
   
 14. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  "dışarıdan gelen uzman" derken(atlantisten gelen adam gibi oldu:)) işletmenin kadrolu ve daimi personeli olmayıp,sadece sözleşmeli olarak çalışan uzmanı kastettim ben.
  elbette kusuru ölçüsünde bana göre o da sorumlu olur ancak burada sizin de dediğiniz gibi görevi layıkıyla yapıp yapmama veya ihmal varsa o devreye girer ve ona göre kusur yüklenir diye düşünüyorum...
  danışmanlık konusunda ise herhangi bir sözleşme yoksa bağlayıcı değildir diye düşünüyorum.

   
 15. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Bence danışmana sorumluluk yüklemek zor olur ancak sözleşmeli ile çalışyrorsa iş yerindeki uzman ile aynı yükümlülükleri taşır.

  Birde şöyle bir şey var. Bir iş görüşmesine gittim benden c sınıfı belgesi sordular (ben başvuruda sınava gireceğimi söylemiştim. ) Nedeni ise olası bir durumda yasal işleri yürütecek birisi lazım dedi. Ona A sınıfı uzmanları yasal yükümlülükleri taşıdığını ve yeterli olduğunu söyledim. Olası bir kazada gelemem diyemez, gelmek zorunda olduğunu söyledim. Görüştüğüm kişi haklısın dedi ama olay yerini incelemek için gerekli fln dedi.
  Orada aklıma bir şey taıkldı. Normalde A sınıfı uzman işyerindeki herşeden yükümlüdür. Ancak iş veren kendi yükümlülklerini biraz daha azaltamak için ve A sınıfı uzmanda üzerindeki sorumluluğu atmak için sertifikalı bir uzman istemiş olabilir. Böyle bir durum kardeşimin başına geldi. A sınıfı kardeşime tespit ve öneri defterine imza atmasını istemiş, yükümlülükleri olmadıklarını fln söylemiş. Tabi kardeşimde deftere imsazısını atmamış doğal olarak ve iş vernden bir yazı istemiş, herhangi bir yükümlülüğünün olmadığına dair tabi iş veren vermemiş.

  Eğer imzalasa idi A sınıfı uzmanın eline yasal olarak bir koz geçecekti ve ben diğer uzmana bunları gösterdim imzalttım diyerek işin içinden çıkmaya çalışacaktı.

  A sınıfının olduğu yerde bu durumada dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum.   
 16. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  şuan akşam saati kim ne yazdı kafam karıştı ama şöyle bir özetleyim derdimi

  sorumluluk açısından;
  kaza olayında
  iş güvenliği danışmanı: sorumsuz
  tam zamanlı iş güvenmliği uzmanı (benim gibi :) ) :sorumlu
  kısmı süreli sözleşmeli (OSGB çalışanı veya serbest olarak birkaç firma ile imza atan uzman): aynen sorumlu

  bence uzman görevini yaptıktan sonra sorumlu olmaz o ayrı mesele.
  tecrübeli bir c sınıfı uzmana sürekli kaza olan çok tehlikeli bir yer var sözleşme imzalar mısın demiştim, "elbette imzalarım" demişti. işini doğru yaptıktan sonra.
  ama işini doğru yapma kısmı çok zor. çünkü o kısma patronlar engel olur sürekli.

   
  mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica