Iş Sağlığı Ve Güvenliği Ilk Senemdeyim 1-2 Sorum Var

Konu, 'Üniversite Öğrencilerinin Alanı' kısmında Derviş Kara tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Derviş Kara

  Derviş Kara TÜİSAG Üyesi  Abilerim 2 yıllık bu bölümü okuyorum hocalarım yeni bölümlerden biri dedi gir dedi bende okuyorum gerçi fazla bi beklentim yok ama size sormak istiyorum ilk c sınıfı olarak başlıyoruz bildiğim kadarıyla sonra b diye yükseliyoruz peki c sınıfında maaşlar ne kadar oluyor şuanlık ileride devlette de atama olur tabi ki ama şuan ki maaşlar ne kadar ?


   
 2. Murat Gençtürk_19

  Murat Gençtürk_19 TÜİSAG Üyesi

  C sınıfında ne yazık ki işsizlikten dolayı, uzmanların piyasayı düşürmesinden dolayı çok da iyi maaşlar alıyorlar diyemeyiz. 1000-2000 civarı ancak maaş alıyorlar. Devlette pek bi atama yok, ancak OSGB'lerde çalışabilirsin. Onda da az para kazanmana rağmen olabildiğince çok iş yüklerler. Her gün sürüsüyle firma gezmek zorundasın. Eğer olabilir de, kurumsal bir firmada tam zamanlı uzmanlık yapabilirsen işte o zaman hem tek bir yere konsantre olursun. Hem de daha iyi maaş alabilirsin. Allah bahtını açık etsin ...

   
  mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
 3. Derviş Kara

  Derviş Kara TÜİSAG Üyesi

  Sağ olun hocam fakat ben şimdi bu bölümü boşunamı okuyorum bizim ana bölüm dersi hoca çok açık olcak siz doldurcaksınız diyor 2-3 arası maaş alıyorlar diyor hiç böyle konuşmadı bizimle ben şimdi 1200 1300 lira maaş alacaksam ne anlamı var

     

   
 4. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi


  Hocalar bu konuda ne yazık ki kandırmaktan ötesini yapamıyorlar. Bizler kurs alırken de 10 binlerden bahsediliyordu, ama biz 10 binleri hiç görmedik hatta bu işi 2 yılı geçkin süredir bilfiil tam zamanlı bir işyerinde yapmama rağmen o 10 binin 1/4 'nün biraz üstünü yeni yeni almaya başladım. Gerisini sen düşün. Kimse sana boşuna okuyorsun veya okumuyorsun diye yorum yapamaz, bu karar senin kararındır. Ama yeni mezun bir mühendisin bile 1200 tl ile başladığı bir ülkeden bahsediyoruz ne yazık ki. O yüzden hem bir mühendis hem de uzman olarak bu ülke de eğitime harcadığım her kuruşa şu an çok üzülüyorum. Hakkımızda hayırlısı.

   
  Cihan BAYCAN, ESMA KABİL, futboldans ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Murat Gençtürk_19

  Murat Gençtürk_19 TÜİSAG Üyesi

  Ben uzun süredir bu işin içinde biri olarak, hem kendi yaşadıklarımdan, hem uzman arkadaşlarımdan, hem de yaptığım gözlemlerden bildiğim gerçekleri seninle paylaşıyorum. Çok üzgünüm ama gerçekler böyle. İlk başlarken bana 1000 tl öneren yer bile oldu. Bu yüzden ilk başladığında para beklentini çok yüksek tutma derim ben. Üstelik benim bir de makine mühendisliğim ve çok iyi derecede İngilizcem var. İşverenlerin büyük bölümü adeta senin öğrenimin ve sertifikalarınla dalga geçer gibi yaklaşıyorlar olaya. Daha kötüsü aldığın veya alacağın maaşın geç ödenmesi, sigortanın eksik yatması gibi insanın sinirini bozan olaylar da ne yazık ki Türkiye'de özel sektörün yadsınamaz gerçekleri. Bu yüzden şimdiden Allah sabır versin diyorum sana. Şunu da eklemem lazım ki, Özlem Hanım doğru söylemiş. Belli ki hocaların size iyi gaz veriyor. Kursta da hocalarımız bize iyi gaz veriyordu. Ne yazık ki işler pratikte çok farklı işliyor ...

     

   
  Uzman Özlem ve futboldans bu yazıya teşekkür etti.
 6. Derviş Kara

  Derviş Kara TÜİSAG Üyesi

  Hocam çok teşekkür ederim 1-2 şey daha sorup cevaplarsanız kafamdakiler netleşir.Ben zaten hani sınavlarda 400-500 yapan tip değilim okumakta istemiyordum ticarete kafam basıyordu onu yapacaktım zaten bu gidişle kendimi o yola vericem fakat en azından okuyayım dedim 2 sene yeni bölüm dendi kime sorsam fena değil diyorlardı biraz yorucu ama 3 milyara kadar kazanma şansı oluyor diyorlardı ve şunuda ekliyorlardı sizin gibi maaşını devletten değil patronundan alıyorlar demişti tabiki özel olunca sömürüyorlar peki bundan 2 sene sonra ne olur yürürlülükte ne var devlette çalışma gibi misal 2017 de durum değişirmi hani bana 1000 milyar maaş verseler çalışmam daha iyi

   
 7. Anıl AŞKIN

  Anıl AŞKIN TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Derviş ve arkadaşlar.

  Bende bu sektörde artık orta derecede tecrübeliyim denebilir. Yaklaşık 3 yıldır. Bir fiil uzmanlık yapıyorum. Konu ve konuşmalarla ilgili fikirlerimi beyan etmek isterim.

  Derviş kardeşim hayatının geride kalan kısmında ticaret yapmak istiyorsan işletme oku dış ticaret oku yada buna benzer alanlara yönel. Bana kalırsa bizlere onu mu bunu mu yapayım orda bu dert var şurda bu dert var diye olumsuz kısımları direk düşünme. Ne yapacağına SEN karar vereceksin. Hayat boyu bunu unutma ilerde ticaret yapsan da rakibine mi soracaksın ne yapayım diye? Şimdi nerden çıktı diyeceksin rakip? Bak bizler İSG alanında öyle yada böyle bir yere gelmiş profesyonelleriz. Kimse benim işim on numara gel yap demez. ÖSYS den de tıp kazan doktorların neler çektiklerini bilemezsin. Bana kalırsa aşağıdaki adımları uygula ve asla çalışmaktan vazgeçme...

  1. Hangisi daha doğru sana göre meslek=mutluluk, meslek=para ?

  Bir mesleği sevmeden yıllarca yapman senin o meslekteki verimini düşürür. İlerleyen yıllarda psikolojik sorunların başlangıcına götürür. Unutma ki herkes tepsi taşıyabilir ama garson olamaz. Paran varken mutsuz olmanı istemem

  2. İnsanlarla ve sorunlarla aran nasıl?

  Biz kanunda yazan danışman kişi değiliz sadece. Devlet-işveren- çalışan- 3. şahıslar arasındaki dengeyi kurmak zorunda bırakılan . Birbirine ters düşen onlarca mevzuatın içinde boğuşan. Aynı anda güvenlik kültürünün esamesi okunmayan bir ülkedesin. Ve görevin ülkeye güvenlik kültürü yerleştirmek. Sana karşı duran birçok işveren ve çalışan olacak yasaların ve diğer mevzuatın sürekli değişecek ve sen ayakta kalacaksın ? bunu yapabileceğine bu dengeyi kuracağına emin misin?

  3. İnsanlara yardımcı olmayı hayat kurtarmayı seviyor musun?

  İSG profesyonelleri sayesinde her geçen gün daha az kaza olacak, belki bir sene içinde kimse kazalardan hayatını kaybetmeyecek. Bunun bir parçası olmak ister misin?

  4. Çok çalışmaya, usanmamaya, kişileri defalarca uyarmaya var mısın?


  işte bu sorulara içinden geldiği gibi cevap ver. Eğer mesleği paraya ulaşmak için araç değil mutluluk için amaç olarak görüyor isen, sorunları ustalıkla çözeceğine inanıyor isen, insanlara yardım etmek için durmadan çalışmak istiyor isen sende bizimle bu mesleği layıkı ile yerine getirebilirsin. Bu ülkede asgari ücrete çalışan mühendis de var, paraya para demeyen mühendis de. En nihayetinde ekstra iş yapan hizmet üreten doğru dürüst iş yapan her zaman karşılığını alacaktır. Bu kural ticarette de geçerlidir ;).

  Düşüncelerim budur. Hayatında başarılar.

  Saygılarımla.
   
  Barış Nalçacı ve rahim34 bu yazıya teşekkür etti.
 8. Derviş Kara

  Derviş Kara TÜİSAG Üyesi


  Hocam öncelikle beni düşünüp böyle güzel bir yazı yazdığınız için çok teşekkür ederim.Şimdi sırasıyla gitmek istiyorum

  Öncelikle ticaretten kastım çevrem müteahhit ve bende böyle başlamak istiyorum tabi ömrü kısa ama elimden geldiğince bu işlerle uğramak istiyorum.Şimdi soruya gelecek olursak.

  1.Benim içim meslek de önemlidir parası da misal 3 milyar alıp huzur alamayacağım yerde çalışacağıma 2500 veya daha düşüğünü alıp sevdiğim şekilde yaparım.Yani sağlık bile para bu hayatta para saygınlık bile kazandırır fakat ben bu anlamda düşünmüyorum tabi.

  2.İnsanların arkadaşlarımız sorunlarıyla ilgilenmeyi severim.Eskiden beri içimde var olan bir şey bu.Belkide çoğu arkadaşım bu yüzden beni sever :)

  3.Tabiki isterim hocam maden işçilerinin ölmemesini isterim kimse öksüz veya yetim kalmasını istemem veyahut ömür boyu taşıyacağı hastalık.

  Bu şekilde cevap vermemin nedeni soruları daha çok kendimce cevaplandırmamdır. Yeniden teşekkür ederim.   
  Anıl AŞKIN bu yazıya teşekkür etti.
 9. brunofan

  brunofan TÜİSAG Üyesi

  1 aylık uzmanlık eğitimi alarak asgari ücretin 3-4 katını almak matematiksel olarak da mantıklı değil. Çünkü böyle bir para olsa millet lisans yada kpss çalışacağına 2 yıllıkları bitirir arkasından isg uzmanı olurdu. Okumayı sevmeyen bir insanın isg uzmanlığını seçmesini anlandıramıyorum çünkü devamlı yönetmelik takibi, dünyada olan iş güvenliği uygulamaları ve insanlarla iletişim yöntemleri gibi bir çok okuma gerekteren disiplinde uzmanlaşmak gerekir.

  Ben mütahitlik yapmayı planlıyorum diyorsan bir tane kalfanın yanında çırak olarak çalışmaya başlamak çok daha mantıklı.

     

   
 10. Derviş Kara

  Derviş Kara TÜİSAG Üyesi


  Hocam yanlış anlamayın ama siz mütahitlik nedir bilginiz yok :)   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica