İş Kazası

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhabalar
polisaj mil taşlama tezgahında oluşan iş kazasında çalışan yüzük parmağının yarısını koparıyor. hastane işlemleri gerçekleşti parmak dikildi eski haline gelme ihtimali yüzde 50 civarı

ben bu firmada kısmı zamanlı isg uzmanıyım.haftada 1 gün hizmet veriyorum.
çalışana isg eğitimi vermiştim.
risk değerlendirmesine makinayı eklemiştim ve koruyucu ekipmanlarının olmadığını not olarak yazmıştım.
tespit ve öneri defterine döner aksamların kapatılması elle besleme işlemlerinde mühendislik yöntemlerle çözüm bulunması gibi ibarelerim de var.
makinanın üzerinde uyarıcı levhalar mevcut.
toolbox eğitimide çalışana vermiştim.

çalışan şikayetçi olacağını söylemiş bu süreç mahkemeye giderse ben ceza alırmıyım düğünüm var meslekten soğudum gerçekten ki 5 ay önce çalışma bakanlığından bu firmayı denetime geldiler kaza olan makinada kusur bulmadılar makina aynı şekil çalışmaya devam etti
deneyimli uzmanlardan yardım rica ediyorum

Rky

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhabalar
polisaj mil taşlama tezgahında oluşan iş kazasında çalışan yüzük parmağının yarısını koparıyor. hastane işlemleri gerçekleşti parmak dikildi eski haline gelme ihtimali yüzde 50 civarı

risk değerlendirmesine makinayı eklemiştim ve koruyucu ekipmanlarının olmadığını not olarak yazmıştım.
tespit ve öneri defterine döner aksamların kapatılması elle besleme işlemlerinde mühendislik yöntemlerle çözüm bulunması gibi ibarelerim de var.

çalışan şikayetçi olacağını söylemiş bu süreç mahkemeye giderse ben ceza alırmıyım düğünüm var meslekten soğudum gerçekten ki 5 ay önce çalışma bakanlığından bu firmayı denetime geldiler kaza olan makinada kusur bulmadılar makina aynı şekil çalışmaya devam etti
Merhaba Mücahit Bey,

Uzuv kayıplı iş kazası bende yaşamıştım. Evraklarınız tam ise sıkıntı olacağını düşünmüyorum. İfade verirken evraklarınız tam olduğunu ve firmada kısmi süreli çalıştığınızı beyan etmişsinizdir. Bilirkişiler dökümanları istiyorlar. Ben ifade verirken döküman ve risk analizini talep etmişlerdi.

İşveren arabulucu ile çözüm odakli yaklaştığı için çalışan bizden şikayetçi olmadı. Karar sonucu bana yeni geldi. Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma nedenle açılmış olup sonuç olarak KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA dair ibare ile şuan kapatılmış. Fakat kamudan dava açılır mı bilmiyorum. İlerleyen süreç te öğreneceğim. Evraklarınız tam ise ve ifadenizi düzgün vediğiniz takdirde bir sıkıntı çıkmaz.

ZEYBEK 2

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar

Mücahit bey merhaba. Geçmiş olsun. Yukarıda yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla üzerinize düşenleri yapmışsınız. ifade verirseniz kısmi zamanlı çalıştığınızı, tarafınızdan yapılması gerekenleri yaptığınızı belirtin. bana göre size bir şey olmaz. en kötüsü olsa bile hapis cezası verilmez buradan. Bilirkişi sizi suçlamazsa belki davaya bile dahil edilmezsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MÜLGA 506 SAYILI VE MER’Î 5510 SAYILI KANUNLARDA İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI SİGORTASI

Resul ASLANKÖYLÜ Yargıtay Onuncu Hukuk Dairesi Onursal Başkanı

A. İŞ KAZASI SAYILAN HALLER
İş kazası sayılan haller 5510 sayılı Kanunun 13. maddesinde belirtilmiştir.
Bu haller şunlardır:
1- Sigortalının İş Yerinde Bulunduğu Sırada Kaza Geçirmesi
Sigortalıyı arızaya uğratan olay sigortalının işyerinde bulunduğu esnada
meydana gelmiş ise olay iş kazası sayılır. Sigortalı, ister işyerinde çalışırken
ister dinlenirken arızaya uğramış ise olay yine iş kazası sayılmalıdır.
Mesela işyerinde vuku bulan intihar iş kazası sayılır. Yargıtay’ımız da aynı
görüştedir. Ancak sigortalı işyeri kapandıktan sonra geceleyin işyerine gelmiş
ve intihar etmiş ise olay iş kazası sayılmaz. Zira illiyet bağı gerçekleşmemiştir.
Uygulamada, işyerinin sınırlarının tayininde tartışma yaşandığı
görülmektedir. Böyle bir uyuşmazlığın çözümünde, hangi yerin işyeri veya
işyerinin eklentisi veya bağlantısı olduğunun tespitinde özen gösterilmelidir.
Bazı hallerde sigortalıyı arızaya uğratan olay işyerinde başlamakta, ancak
sonuçları sonradan ortaya çıkmaktadır. Örneğin, sigortalı işyerinde kalp
krizi geçirmeye başlamış ancak yolda veya hastanede vefat etmiş ise olay iş
kazası sayılır. Yargıtay da aynı görüştedir

Ekli dosyalar

• tanım yargıtay iş kazası 10 ncu daire.pdf
    141.3 KB · Görüntüleme: 14
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.