İş Kazası Sebebiyle Hakkımda Açılan Davaların Lehime Sonuçları Ve Mahkeme İle Yargıtay Kararları

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Takip edenler mutlaka bilir, daha önce yayınlamış olduğum bazı makalelerde ,"İş Güvenliği Danışmanı" olarak çalıştığım bir yerdeki ölümlü iş kazasında , üç kağıtçılıkla görevim birden "İş Güvenliği Uzmanı" yapılmış idi. Bu olay sonucunda 2-5 yıllık hapis cezası ile ceza davasında ve de sonrasında da parasal tazminata konu olan SGK rücu davasında haksız yere yargılanmıştım. Burası Türkiye, bir deli bir kuyuya bir taş atar ve bin akıllı bu taşı yerinden çıkartamaz. Bu davalarda avukat filan tutmadan (maalesef bu konuyu benim kadar teknik ve mevzuat yönüyle bilemezler) kendimi aslanlar gibi karşımdaki yamyamlara karşı koruyup, savaş verdim. Önce lokal Asliye Ceza ve İş Mahkemelerimde beraat kararı aldım, karşı taraf boş bir inatla bu davaları Yargıtay' a götürdüler. Çok şükür Allah'ıma. Her iki davadaki Yargıtay Kararları lehime çıkarak bana verilen beraat kararını onayladılar. Demek kötü niyetli çevreler Yargıtay' a kadar uzanamamışlar!
Ekteki tabloda, bu davaların tarihsel kronolojik sırasını gösteriyorum. İş Kazası Tarihi: 14.02.2007, Lokal Asliye Ceza Mahkemesinin Karar Tarihi: 17.06.2015 (8 yıl sonra), Yargıtay 12 Ceza Mahkemesinin Onama Kararı: 02.12.2020 (13 yıl sonra), Lokal İş Mahkemesinin Karar Tarihi: 22.04.2016 (9 yıl sonra) vede Yargıtay 10 Hukuk Mahkemesinin Onama Karar Tarihi:20.09.2019 (12 yıl sonra) Lütfen düşünün bu kadar yıl boyunca bu işle boşu boşuna uğraştım. Ne mutlu Bana, zira karşımdaki işverenlere, işveren vekillerine, yanlış bilirkişi raporu yazan (utanarak eski meslektaşlarım olan ve uzaktan kumandalı olarak rapor yazan) bilirkişilere ve karşı taraf avukatlarına hukuk dersi verdim.

Ekli dosyalar

• UnalToktas-MahkemeSureci.docx
    12.9 KB · Görüntüleme: 102
  • Yargitay10-HukukDairesiOnamaKarari.jpg
    Yargitay10-HukukDairesiOnamaKarari.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 127
  • Yargitay12CezaMahkemesiOnamaKarari.jpg
    Yargitay12CezaMahkemesiOnamaKarari.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 128

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Geçmiş olsun hocam.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Geçmiş olsun hepimizin başına gelecek ya da gelmiş olabilecek durumlar. En büyük sorunlardan biri ise kanunlardaki boşluk ve belirsizlikler ucu açık ifadelerin kolayca aleyhimize dönmesi vb. sizin de belirttiğiniz gibi yetkin konuya hakim kişilerin bulunmaması yargı sürecinde bile kendimizi aklamak için danışacağımız kimseler bulunmaması. Gerçekten çok üzücü içler acısı. Kendi yetkinliğiniz ile şükür ki kendinizi savunarak haklı çıkmayı başardınız. Fakat hepimizde bu yetkinlik yok maalesef. :(

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Allah hepinize bu bakımdan kolaylık versin. Açıkçası ortalık kurtlar sofrası. Benim gibi bir adama bunları yaparlarsa, kim bilir yeni arkadaşlara neler yaparlar. Biliyor musunuz. Bu olayı ilk öğrendiğim zaman işveren vekili olan fabrika müdürüne, çok kızdım ve kim beni Danışman yerine İGU yaptı dedim. Valla ben yapmadım, haberim yok dedi ve sonra ne dedi bilir misiniz. "Boş ver Ünal Bey sen bu işi halledersin " dedi. Gördünüz değil mi? adamın dediğini. Evet hallettim ama izah ettiğim gibi 9-12 yıl arasında uğraştım. Böyle Adalet mi olur mu? Şimdi düşünüyorum da, adımı karıştıranlara karşı manevi tazminat davası açsaydım.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Allah hepinize bu bakımdan kolaylık versin. Açıkçası ortalık kurtlar sofrası. Benim gibi bir adama bunları yaparlarsa, kim bilir yeni arkadaşlara neler yaparlar. Biliyor musunuz. Bu olayı ilk öğrendiğim zaman işveren vekili olan fabrika müdürüne, çok kızdım ve kim beni Danışman yerine İGU yaptı dedim. Valla ben yapmadım, haberim yok dedi ve sonra ne dedi bilir misiniz. "Boş ver Ünal Bey sen bu işi halledersin " dedi. Gördünüz değil mi? adamın dediğini. Evet hallettim ama izah ettiğim gibi 9-12 yıl arasında uğraştım. Böyle Adalet mi olur mu? Şimdi düşünüyorum da, adımı karıştıranlara karşı manevi tazminat davası açsaydım.
Tabii söylemeyi unuttum. Bu olay sonunda ben sizin gibi işyerine hizmet yapmam diyerek 23 yıl hizmet verdiğim yerden ayrıldım.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Geçmiş olsun hepimizin başına gelecek ya da gelmiş olabilecek durumlar. En büyük sorunlardan biri ise kanunlardaki boşluk ve belirsizlikler ucu açık ifadelerin kolayca aleyhimize dönmesi vb. sizin de belirttiğiniz gibi yetkin konuya hakim kişilerin bulunmaması yargı sürecinde bile kendimizi aklamak için danışacağımız kimseler bulunmaması. Gerçekten çok üzücü içler acısı. Kendi yetkinliğiniz ile şükür ki kendinizi savunarak haklı çıkmayı başardınız. Fakat hepimizde bu yetkinlik yok maalesef. :(
Enseyi karartmayacağız. Çalışmaya devam, merak etmeyin zamanla olur, hepinize esenlikler dilerim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.