Hukuki : İş Kazaları, İş Hukuku, İş Ve İşçi Alacakları, İşe İade Davaları

Av. Merve Kalkavan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Sayın arkadaşlar;
Ağırlıklı olarak iş davalarında, işçi alacaklarında çalışan avukat ve arabulucuyum. Sizlerin bu platformda acil sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplayıp yardımcı olmaya çalışırım. Kazasız günler dilerim.

BU YILMAZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar;
Aşağıda sizlere bazı sorumlarım olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.

1) Çalıştığım firmamda henüz ilk yılım dolmadan fabrikanın 3 hafta süreyle toplu kapanışa gitmesi dolayısıyla zorunlu olarak yıllık izne çıkartıldım. Bu sebep ile de borçlandırıldım. Her geçen yıl sürekli bu toplu kapanış yaşandığından bu borçlanma hiç bitmemektedir. Bu yasal mıdır?

2) Haftalık 45 saati doldurmuş olmama rağmen haftasonları beni asıl işimden alıkoymak suretiyle 1 gün şirket içi zorunlu eğitim verilmekte, ancak herhangi bir fazla mesai ücreti verilmemektedir. Şirket içi düzenin bozulmaması adına katılıyorum. Fakat bunun bir yasal dayanağının olması gerektiği kanaatindeyim.?

3) Şirketteki pozisyonum uzman olmasına rağmen, çöp bidonlarına etiket yapıştırılması gibi benimle ilgisi olmayan mevcut itibarımı ve çalışanların gözünde şahsımı küçük düşüren bazı görevler mail yoluyla iletilmektedir. Bununla ilgili yasal hakkım var mıdır?

Teşekkür ederim.

Av. Merve Kalkavan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Merhabalar;
Aşağıda sizlere bazı sorumlarım olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.

1) Çalıştığım firmamda henüz ilk yılım dolmadan fabrikanın 3 hafta süreyle toplu kapanışa gitmesi dolayısıyla zorunlu olarak yıllık izne çıkartıldım. Bu sebep ile de borçlandırıldım. Her geçen yıl sürekli bu toplu kapanış yaşandığından bu borçlanma hiç bitmemektedir. Bu yasal mıdır?

2) Haftalık 45 saati doldurmuş olmama rağmen haftasonları beni asıl işimden alıkoymak suretiyle 1 gün şirket içi zorunlu eğitim verilmekte, ancak herhangi bir fazla mesai ücreti verilmemektedir. Şirket içi düzenin bozulmaması adına katılıyorum. Fakat bunun bir yasal dayanağının olması gerektiği kanaatindeyim.?

3) Şirketteki pozisyonum uzman olmasına rağmen, çöp bidonlarına etiket yapıştırılması gibi benimle ilgisi olmayan mevcut itibarımı ve çalışanların gözünde şahsımı küçük düşüren bazı görevler mail yoluyla iletilmektedir. Bununla ilgili yasal hakkım var mıdır?

Teşekkür ederim.

Sırasıyla;
1) Mevzuta göre izinleri düzenleme konusunda işverenin yönetim hakkından gelen bir belirleyici olma durumu söz konusudur. Ayrıca Yıllık ücretli izin yönetmeliğinin 10/3. maddesi "Toplu izin dönemleri, bu dönemlerde henüz yıllık ücretli izin hakkını kazanmayan işçileri de kapsayacak şekilde belirlenebilir. Şu kadar ki, ertesi yıl veya yıllarda bu toplu izin yönteminin uygulanmaması halinde, bu durumda olanların gelecek yıllık ücretli izne hak kazanacakları tarih, genel esaslara göre belirlenir."der.
2) Aldığınız eğitimler İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında verilen eğitimlerden ise İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa (m.17) göre bu eğitimler çalışma sürelerinden sayılacak ve Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması hâlinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir, yani fazla çalışma ücretini gerektirir. Ancak bunlar dışında kalan eğitimler Yargıtay'a göre fazla çalışma sürelerinden sayılmamaktadır.
3) Bu konu belirttiğim kriterlere uyuyorsa iş yerinde psikolojik taciz(mobbing) e uğruyorsunuz olabilirsiniz. Psikolojik taciz: işveren veya diğer işçiler tarafından işyerinde bir işçiye uygulanan kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi küçültücü ve yıldırıcı tekrarlanan davranışlarla, işçinin kişilik haklarına ve onuruna müdahale niteliği taşıyan bir tür psikolojik şiddet biçimidir. Bu durum çok değişik davranış biçimleri olarak ortaya çıkabilir, örneğin; bağırıp çağırarak iş yaptırma, sürekli eleştiri ve gereksiz sorularla rahatsız etme, işçinin aşırı iş yükü altına sokulması, yetenek veya uzmanlık alanına girmeyen işler verilmesi, özel kutlama ve sosyal etkinliklere kasıtlı olarak davet edilmeme, güvensizlik nedeniyle yetki verilmemesi, ayrımcı işlemlere muhatap kılınması vb. davranışlar psikolojik taciz kabul edilebilir. Önemli olan husus bu davranışların sistematik, tekrarlanan davranışlardan oluşan bir süreç olmasıdır ve işçiyi yıldırmaya, istifaya yönelik olmasıdır. Bu durum size haklı olarak sözleşmenizi feshetme imkanı da tanır ancak ispat konusuna mutlaka dikkat edilmelidir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.