Iş Hijyeni Ölçümleriyle Ilgili Belirsizlik!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ECE89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ECE89

  ECE89 TÜİSAG Üyesi  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞHİJYENİÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİYAPAN LABORATUVARLARHAKKINDA YÖNETMELİK

  İKİNCİ BÖLÜM

  İşverenlerin Yükümlülükleri

  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerinde bulunan, kullanılan veya herhangi bir şekilde işlem gören maddelerin ve çalışma ortam koşullarının tehlikelerinden, zararlı etkilerinden çalışanları korumak ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla çalışma ortamındaki kişisel maruziyetlere veya çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerle ilgili ölçüm, test, analiz ve değerlendirmeleri, ön yeterlik veya yeterlik belgesine haiz laboratuvarlara yaptırmakla yükümlüdür.


  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  Laboratuvarın Yükümlülükleri ve Uyulması Gereken Kurallar

  Laboratuvarın Yükümlülükleri

  MADDE 6 – (1) İşyerlerinde iş hijyeni ölçüm, test ve analizleri bu konuda ön yeterlik veya yeterlik belgesine sahip laboratuvar tarafından yapılır.


  Yürürlük

  MADDE 38 – (1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrası yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra, 6 ncımaddenin diğer fıkraları ve bu Yönetmeliğin diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe girer.


  Arkadaşlar, iş hijyeni yönetmeliğinden bazı maddeleri yukarıya kopyaladım. Yürürlük ile ilgili maddeye baktığımızda 6. Maddenin 2 yıl sonra yürürlüğe gireceği yazıyor. Yani madde6’ya baktığımızda işyerlerindeki iş hijyeni ölçümlerinin ön yeterlik ve yeterlik belgesine sahip olan laboratuarlarca yaptırılma zorunluluğunun yayım tarihinden 2 yıl sonra yürürlüğe gireceğini, bu süreden sonra yeterlik belgesi almamış laboratuarlara ölçüm yaptırılamayacağını anlıyorum. Ağustos 2015’e kadar tüm laboratuarlar yetki belgesi almak zorunda?


  Fakat yönetmeliğin diğer maddeleri, yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girmişse (Şubat 2014 oluyor), Madde5’e baktığımızda “İşveren, ……………………ilgili ölçüm, test, analiz ve değerlendirmeleri, ön yeterlik veya yeterlik belgesine haiz laboratuvarlara yaptırmakla yükümlüdür.” İfadesi yer alıyor. Yani ölçümlerin, Şubat 2014’ten itibaren ön yeterlik veya yeterlik belgesi almış laboratuar varsa, ölçümlerin bu laboratuarlara yaptırılma zorunluluğu mu var?


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica