Soru Iş Hijyeni Ölçümleri Yetkili Laboratuvarlara Mı Yaptırılmalı?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında ECE89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ECE89

  ECE89 TÜİSAG Üyesi  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞHİJYENİÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİYAPAN LABORATUVARLARHAKKINDA YÖNETMELİK

  İKİNCİ BÖLÜM

  İşverenlerin Yükümlülükleri

  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerinde bulunan, kullanılan veya herhangi bir şekilde işlem gören maddelerin ve çalışma ortam koşullarının tehlikelerinden, zararlı etkilerinden çalışanları korumak ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla çalışma ortamındaki kişisel maruziyetlere veya çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerle ilgili ölçüm, test, analiz ve değerlendirmeleri, ön yeterlik veya yeterlik belgesine haiz laboratuvarlara yaptırmakla yükümlüdür.


  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  Laboratuvarın Yükümlülükleri ve Uyulması Gereken Kurallar

  Laboratuvarın Yükümlülükleri

  MADDE 6 – (1) İşyerlerinde iş hijyeni ölçüm, test ve analizleri bu konuda ön yeterlik veya yeterlik belgesine sahip laboratuvar tarafından yapılır.


  Yürürlük

  MADDE 38 – (1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrası yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra, 6 ncımaddenin diğer fıkraları ve bu Yönetmeliğin diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe girer.


  Arkadaşlar, iş hijyeni yönetmeliğinden bazı maddeleri yukarıya kopyaladım. Yürürlük ile ilgili maddeye baktığımızda 6. Maddenin 2 yıl sonra yürürlüğe gireceği yazıyor. Yani madde6’ya baktığımızda işyerlerindeki iş hijyeni ölçümlerinin ön yeterlik ve yeterlik belgesine sahip olan laboratuarlarca yaptırılma zorunluluğunun yayım tarihinden 2 yıl sonra yürürlüğe gireceğini, bu süreden sonra yeterlik belgesi almamış laboratuarlara ölçüm yaptırılamayacağını anlıyorum. Ağustos 2015’e kadar tüm laboratuarlar yetki belgesi almak zorunda?


  Fakat yönetmeliğin diğer maddeleri, yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girmişse (Şubat 2014 oluyor), Madde5’e baktığımızda “İşveren, ……………………ilgili ölçüm, test, analiz ve değerlendirmeleri, ön yeterlik veya yeterlik belgesine haiz laboratuvarlara yaptırmakla yükümlüdür.” İfadesi yer alıyor. Yani ölçümlerin, Şubat 2014’ten itibaren ön yeterlik veya yeterlik belgesi almış laboratuar varsa, ölçümlerin bu laboratuarlara yaptırılma zorunluluğu mu var?


   
 2. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliğin o maddelerini bizde kendi aramızda çok tartıştık. 2014 şubat ayında TÜRKAK'tan akredite olduk ve dolayısıyla tüm OSGB'lerin ölçümlerini bize getirmesini bekliyorduk ama olmadı :) Sizin en son yazdığınız cümle şubat ayından sonra laboratuarların ön yeterlik ve yeterlik belgesi alması gerekiyordu. Hatta Çalışma bakanlığı o dönemde başvuruları alıyoruz diye ilan yayınladı ama daha sonra baktılar işin içinden çıkamayınca ertelediler. Son bir ay içinde 7 laboratuara yetki verdi. Sanırım bundan sonra da artış göstercek. Konu özetle şu; aslında firmaların hem TÜRKAK'tan onaylı hemde Çalışma bakanlığından yetki almış laboratuarlara ölçüm yaptırması gerekiyor. Fakat şuan Böyle ciddi bi denetim olmadığından OSGB'ler bile gürültü ölçümlerini cep telefonundan yapıyorlar :) diğer ölçümlerini de kendileri yapıyorlar. Sadece ağır metal ve VOC ölçümleri genelde ararlar. Tabi şöyle firmalarda var raporumda TÜRKAK logosu yoksa yaptırmam diyenlerde var.

  Önümüzdeki 6 ay sonra laboratuarlarda artış olcak ve TÜRKAK'tan onaylı ve Çalışma bakanlığından yetki almış laboratuarla çok karlı duruma geçicekler. Biz de aralık ayında çalışma bakanlığına başvurcaz. Umarım hayırlısı olur :)

   
 3. Basri ACAR

  Basri ACAR TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba birşey soracaktım çok acil! süt ve süt ürünleri üreten bir fabrikanın iş yeri ölçümlerini yaptıracam bir firmaya fakat kafama takılan şey şu; belirli sayıda noktalar belirleniyor ölçüm yapmak için bu neye göre belirleniyor nasıl bilebiliriz ve nasıl karar verebiliriz fikri bilgisi olan varsa paylaşabilir mi :) sağolun arkadaşlar...

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica