Tartışma Iş Güvenliğinde Elde Edilen Rant Nerelere Gitti?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında çağan genç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. çağan genç

  çağan genç TÜİSAG Üyesi  bize altın tepside sunulan ama fiyaskoya dönüşen isgu için kısaca bi hesap yaptım. yüz bin kişi belge sahibi var(eğitim alan ve geçemeyenlari hesaba katmıyorum) kurs ücreti ortalama iki bin tl olsa. 200 trilyon gibi para yapar. sınav harcı, itiraz, belge ücreti nide katarsak .. toplamda en az 300 trilyon yapar. çok iyi para bence. bu para kimleremi gitti. bence birilerinin cebi doldu. bizlerde hala burdayız. s0n olarakta bu para 1 sene içinde kazanılmıştır. güzel ülkem benim......


   
 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  21 Aralık 2013 verilerine göre kısa bir hesap ;
  70.000 C için giriş - 50.000 sınavı kazanan C Sınıfı uzman
  50.000 * 413,00TL = 20.650.000,00TL sadece Yüce devletimize verilen sertifika parası
  70.000 * 1.750TL = 122.500.000,00 TL eğitim kurumlarına verilen eğitim parası

   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Bol bol eğitim kurumlarını zengin etmiş olduk o kadar. Mali müşavirliğe döndü İSG 'de ne yazık ki. Bir zamanlar onlar çok sıkıntılıydı bulunamıyorlardı, şimdi her adım başında varlar. Aynı şey ne yazık ki isg içinde geçerli. Bol kazançları bu dönemde eğitim kurumları yedi, resmen ekmeklerine kaymak sürdüler. Ama bu her prim günü dolana A ve B sınıfı belge verilmesine artık karşıyım, eskiden destekliyordum ama. Ben dirsek çürütüp herşeyi işin içinden pişerek öğreniyorum, adı A sınıfı olan uzman daha önce fabrika içine hiç inmemiş ofis ortamındn şimdi bana üslük tavlıyorum. Artık eğitim kurumlarınında, kimsenin de ekmeğine kaymak sürülmesi. Bizden her elini sallayanın uzmana değdi durumlara sürüklenmeyelim, zaten o haldeyiz.

  Bahsedilen miktarlar hiçte az değil .1.750 tl 'ye kursa gidilip, sonra 1250 tl'ye işbaşı yapılıyor, ne yazık ki burası Türkiye. Gerçi 4 yıllık fakülte için dersanelere döktüğümüz paralar, sonrasında okuduğumuz bölümlerde iş bulamamak ve bu ekstra belgeler ve onlara da dökülen paralar. Yazık milletime. Sonra da her birimiz gidip ilkokul mezunu patronlardan emir alıyoruz ki şu an ben o durumdayım. Demek ki para okulla, fakülteyle kazanılmıyor.

     

   
 4. aslan balaban

  aslan balaban TÜİSAG Üyesi

  ne denir ki

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica