İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Hakkında

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Nurdan DAHİ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned  Bir İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi 5 başlık altında incelenebilir.
  1) İşyeri bilgileri: ?Ünvanı, Adresi, Tel, Fax, e-posta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Sicil No, SSK sicil no, Faaliyet alanı, Yer aldığı risk grubu? ve ?Çalışan işçi sayısı? başlıkları bu bölümün altında yer almaktadır.
  Aynı işyeri unvanına sahip olmasına rağmen farklı SSK sicil numarasına sahip birimler ayrı işyeri olarak kabul edilir. Bu nedenle İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi hangi işyeri için imzalanıyorsa işyeri bilgileri o işyeri baz alınarak doldurulmalıdır.
  2) İş Güvenliği Uzmanı ile ilgili bilgiler: ?Adı soyadı, Mesleği, Diploma no, Sertifika sınıfı ve no, Çalışma süresi, Adres, Tel, Fax, e-posta? başlıkları bu bölümün altında yer almaktadır. İş Güvenliği Uzmanı olarak görevlendirilen personel ya da iş güvenliği uzmanı sıfatıyla sözleşme imzalayan kişi ile ilgili bilgileri içermelidir.
  3) İş Güvenliği Uzmanının eş zamanlı çalıştığı diğer işyeri / işyerleri ile ilgili bilgiler: Adı geçen Yönetmeliğin 11 inci maddesinde ??Bir iş güvenliği uzmanı, yukarıda belirtilen sürelere uymak kaydı ile, en fazla on işyeri ile sözleşme yapabilir...? hükmü yer almaktadır. Ancak bu hüküm yüksek risk grupları için mümkün değildir. Örneğin B sınıfı sertifikaya sahip bir uzman her biri 4 üncü risk grubunda ve 300 den az işçisi olan 10 işyerine minimum sürelerde gitse ( 4 gün / ay) bu 40 gün eder ki, bir ay 30 gün olduğundan bu mümkün olamaz. ?Unvanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Sicil no, SSK sicil no? başlıkları bu bölümün altında yer almaktadır.
  4) İşveren ve iş güvenliği uzmanı arasında imza altına alınmak istenilen hükümler: İşveren ve iş güvenliği uzmanı işin yürütümü ile ilgili imza altına almak istedikleri diğer hususları bu bölümde belirtir.
  5)Sözleşmenin imzalandığı tarih ve taraflar: Sözleşmenin imzalandığı tarih ve iş güvenliği uzmanı ile işverenin imzaları yer alır.
  İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesinin iptali halinde Genel Müdürlüğe bilgi verilir.


   
  kazım, replican, Selcen ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. hafiye

  hafiye TÜİSAG Üyesi

  selam .bir iş yerivar .4 sicil numarasına sahip. fakat hepsi aynı adreste.o zaman her sicil numarasına ayrı sözleşmemi yapılacak. firma 4 ayrı üretim yapmakta .bunumu demek istediniz. teşekkürler.

   
 3. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Evet, bu yazıdan benim anladığım budur!....

     

   
 4. hafiye

  hafiye TÜİSAG Üyesi

  nurdan h anım kolay gelsin. bugün iş teftişi arkadaşa sorduk uygulamada iş yerine zorluk olmasın diye bir şirket olduğu için tek yer olarak kabul ediliyor dedi. fakat bununla alakalı net bilgiyi nerden öğrenebiliriz. siz bu bilgiyi nereden yazdınız. burada işçi sayısı önemli değilmi .

   
 5. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  http://212.175.131.61/www.isggm.gov.tr/htdocs/article.php?article_id=21
  bilgi iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü sitesinden alıntıdır... arayıp bilgi alabilirsiniz... ben okuyunca paylaşmak istedim...

     

   
 6. ruskamat

  ruskamat TÜİSAG Üyesi

  bir örnegi varmıdır sizde nasıl temin edebilirim

   
 7. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

 8. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Nurdan Hanım,
  Bahsettiğiniz yazı 2007 yılından kalma. Risk grupları tebliği yürürlükten kalkalı çoook oldu hatta yerine yürürlüğe giren tehlike sınıfları tebliği de ömrünü tamamlamak üzere.   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  tehlike sınıfları tebliğinin yürürlükten kalktığını tabiki biliyorum, daha yeni geçtim sınavı bilgilerim taze!... Bu açıklamanın günceline sahipseniz yargılamak yerine bizle paylaşmanızın daha yararlı olacağı kanısındayım... yüksek risk gurubunu ben güncel haliyle çok tehlikeli işler olarak yorumluyorum... Dediğim gibi güncel bilgilere sahipseniz paylaşın, değilseniz sahip olanlar paylaşsın, güncel bilgiye sizden önce ulaşırsam yayınlarım...Teşekkürler

     

   
 10. ejder0645

  ejder0645 TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR YAPILAN ANLAŞMAYI BAKANLIĞA BİLDİRİMİ NASIL YAPIYORUZ POSTA YOLUYLA MI GÖNDERİYORUZ YOKSA İNTERNET ÜZERİNDEN TARATARAK MI GÖNDERİYORUZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.   
 11. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğiniz "iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanların görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları hakkında
  yönetmelik" de yürürlükten kalktı. Sonuçta söylemek istediğimi tekrar etmek istiyorum. Alıntı yaptığınızda olabilir ama kendiniz yazdığınızda doğru ve geçerli kavramları kullanmalısınız. Sonradan çok anlamsız sorular forumda yer alabiliyor. İşgüvenliği Uzmanı Çalışma Sözleşmesine ise 27 .11.2010 Tarih ve 27768 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ve hala yürürlükte olan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ eklerinde bulabilirsiniz. Kolay gelsin...   
 12. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  haklısınız msezgin... daha dikkatli olmakta fayda var... uyarınız için teşekkür ederim.

   
 13. nerminkryt

  nerminkryt TÜİSAG Üyesi

  sözleşme hangi adrese gönderilecek peki
   
 14. ruhimehmet

  ruhimehmet TÜİSAG Üyesi

  Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
  Adres: İnönü Bulvarı No:42 Pk: 06520 Emek / ANKARA
  Faks: 312 215 50 28
  E-Posta: isggm@csgb.gov.tr

   
  kenzine bu yazıya teşekkür etti.
 15. Kenan BORA

  Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar; Benim de bir sorum olacaktı. Ben de bir kamu kurumunda çalışmaktayım. C Sınıfı Belgeye sahibim. Kurumum beni İSG olarak görevlendirdi. Benim kendi kurumumla yine de söleşme imzalamam gerekiyor mu acaba? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.... İyi akşamlar...   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica