Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşme Ücretlerini Düşürmeyin

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Rekabette Fiyat Düşürmek İlk Tercihiniz Midir?

 1. Evet, En Kolay ve Basit olanı bu bence, ne verdilerse yarını veririm..

  3,2%
 2. Düşük fiyat vermeyi düşünürüm ama bu %10 -%15 i geçmez..

  32,3%
 3. Hep En yüksek Fiyat benim ki olur çünkü Kalite bende =)

  43,5%
 4. Teklif isteyen olsa da keşke bu konulara gelebilsek =(

  24,2%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi  Değerli İş Güvenliği Uzmanı Arkadaşlarım;
  Kendi yaşadığım-Etraftan duyduğum ve şahit olduğum durumlardan ötürü haddime düşmeyerek bir şeyler yazmak bir nevi uyarı yapmak fikir paylaşmak istedim.
  İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlarım Lütfen REKABETİ FİYAT İLE SAĞLAMAYIN... Bir yere kısmı süreli teklif vereceğinizde 3 aşağı 5 yukarı fiyat teklifi aynıdır. Geçen gün Teklif vereceğim bir yer hakkında site görevlilerinden CEM AKBULAK Bey ile yapmış olduğumuz ücret konuşmasında birimiz 1.500 TL diğerimiz 1.600 TL gibi bir rakamdan bahsettik.. Yani arada 100 TL gibi bir fikir farkı oluştu oda fark bile sayılmaz. Ama birimiz 1.500 TL den bahsederken diğerimiz 750-800 TL gibi bir rakamdan bahsetmedik. Özetle fiyat hemen hemen herkes için aynıdır.
  Eğer biri bir yere 1.500 TL teklif vermiş ve sizde o işi almak istiyorsanız, LÜTFEN ben 1.200 e çalışırım demeyin... Daha da ACİZİ ben 750 TL ye çalışırım demeyin.. Böyle yaparsanız DEĞERİNİZİ DÜŞÜREREK REKABET ETMİŞ OLURSUNUZ. Eğer ki o işi almak istiyorsanız 1.500 TL ye kaç Eğitim verecekmiş,, Kaç gün gelecekmiş, Raporlama-Analizde kaç farklı yöntem ve sayı sunacakmış diye sorun... Örneğin diğer kişi yılda 20 farklı konu da eğitim vereceğim demişse siz ben 35 farklı konuda eğitim vereceğim diyerek REKABET OLUŞTURUN..Rakip meslektaşınız 2 farklı risk analizi oluşturacağım demiş ise Siz ben 5 farklı yöntem de yapacağım diyerek REKABET OLUŞTURUN...
  Fiyatı neden mi düşürmeyin?
  Çünkü bunun sonu yok...
  Çünkü bu denli muhtaç değilsinizdir diye düşünüyorum..
  Çünkü fiyat kırarak iş almak acizlik göstergesidir.(bence)(%50 ye varan)
  Çünkü sorumluluk alıyorsunuz...
  Çünkü o fiyatlara iş alırsanız ücretin size yetebilmesi için çok iş almanız çok sorumluluk almanız çok riskle yaşamanız gerekir.
  Çünkü hizmet kalitesi yerine fiyat ile rekabet ederseniz bu iş güvenliği istenen kalite ve seviyeye ulaşmaz ve yok olur.
  Çünkü fiyatın düşük olması göreceğiniz itibarı azaltır.(kendi fikrim)..Kurul ve toplantılarda alacağınız kararlara saygı azalır. Fikirleriniz önemsenmez.
  Değerli Ev Hanımı İş Güvenliği Uzmanı Arkadaşlarım, çeşitli sebeplerden ötürü Mühendisliği bırakmış bu iş kolu ile tekrar iş hayatına atılmış olabilirsiniz. Çocuklar yokken 11:00-15:00 arası bu işi yapıyım diyebilirsiniz. Ama LÜTFEN az iş alın tam fiyatında alın..Böylelikle daha az Risk almış olursunuz. 1000 TL lik işe 300 TL demeyin, nasılsa öğlen uğrar takılırım zaten 300 dedim çok da bir şey beklemezler,,İşverenin amacı zaten mevzuat olsun torba dolsun gibisinden fikirler ile LÜTFEN REKABETİ FİYAT İLE SAĞLAMAYIN... Unutmayın ki işin ucunda sorumluluk var, çocuklarınız için bırakmış olduğunuz iş hayatında gün gelir suçsuz olsanız bile 2-3 ayınız cezaevinde geçebilir, bu durumun başınıza gelme ihtimali mutlak vardır, AZ RİSKLİ DEMEK RİSKSİZ DEMEK DEĞİLDİR. Uğruna mesleğinizi bıraktığınız çocuklarınızı cezaevine girerek 2-3 ayda olsa ki daha da fazla olabilir ANNESİZ BIRAKMAYIN..
  Değerli arkadaşlarım Ben bir yere teklif vereceğim zaman düşündüğüm masraflara kesinlikle eğitim bedeli de ekliyorum. LÜTFEN bunu da göz ardı etmeyin.. Şöyle ki kısmi süreli çalıştığınız fabrikanın iş kolu ile ilgili başka bir yerde bir seminer , farklı bir bölgede bir meslek odasının eğitimi gibi durumlar söz konusu olabilir, bu eğitimlere katılmak bence şarttır. Çünkü 1 fabrikayı anlamak çözmek için en az 4-5 sene gerekli diye düşünüyorum.. Dolayı ile bizim bunu bir kaç aya sığdırabilmemiz için bu tarz eğitimler almamız gerekli.. Sektörel Kitaplara Eğitim CD lerine ihtiyaç duyabiliriz. Bu nedenle fiyat teklifi verirken bunları da düşünün..Tabi bu durumu REKABETİ FİYAT ile değil KALİTESİ ile sağlamaya çalışan değerli arkadaşlarıma söylüyorum..
  Değerli arkadaşlarım küçük bir matematik hesabı ile de size fiyat rekabetine farklı bir bakış açısı sunmak istiyorum. örneğin bugün 1 ocak 2012 olsun,31 aralık 2012 tarihine kadar 12 ay çalışacak olan iki iş güv. uzm nını karşılaştıralım, 1.si bir heves ile düşük fiyat vererek 100 kişilik bir firmayı 750 TL den almış olsun,, diğeri de fiyatlarda taviz vermeyen ama 5 ay sonra 1.300 TL den 100 kişilik bir firma bulmuş olsun..750 TL lik İGU nı 31 aralık 2012 tarihinde 9.000 TL kazanmış olur. 1.300 TL fiyat veren İGU 31 aralık 2012 de 9.100 TL kazanmış olur.Biri 12 ayda 9.000,diğeri 7 ayda 9100 TL kazanmış olur. Diğer arkadaş 2013 de %100 zam ile 2.yıl sözleşme imzalar ise 1.500 TL ücret alabilirken , öbürü %20 zam ile 1.560 TL üzerinden 2. yıl çalışmış olur. %100 zammıda kim kaybetmiş ki REKABETİ FİYAT ile sağlayan bulsun, ki bulsa bile hala diğerine göre daha düşük kalıyor.

  Arkadaşlarım diğer meslektaşlarınızın ağzını açıkta bırakacak hayrete düşürecek teklif vermek istiyorsanız bir firmaya, teklifinizde 1 yılda 300 farklı eğitim veririm, 10 farklı risk analizi metodu ile ayrı ayrı değerlendirme yaparım, Riskleri teker teker matris-determinat değerlerine göre incelerim- Firmanızda bilimsel bir araştırma yapıp bunu Avrupa İş Sağlığı Konseyine sunarım diyerek teklif götürün... 2.000 TL lik işe 800 TL vererek meslektaşlarınızı şaşırtmayın LÜTFEN..
  Komik Ücretlere çok iş alıp elinize yüzünüze bulaştırıp Arkanızdan UCUZ ETİN YAHNİSİ YAVAN OLUYORMUŞ dedirtmeyin işverenlere...
  Yazım şahsi-birine yönelik değildir. Genel düşünce ve görüşlerimdir. Zaman ayırıp okuduysanız teşekkür ederim..

  Mahmut ÖZÜM
  Elektrik-Elektronik Mühendisi
  İş Güvenliği Uzmanı
  mahmut.ozum@emo.org.tr


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  mahmut bey,sanırım geçen geceki sohbetimizden bahsediyorsunuz..evet,sizin için 9 güne ben 1750,en son 1500-1600 gibi anlaşın demiştim size..bence olması gereken ücret bu..bana da 4 gün için teklif geldi ben 750 den aşağısını düşünmem açıkçası..zaten ''ben sizi ararım'' demiştim beni arayan arkadaşa.. açık söyliyeyim çok düşük fiyatlara çalışmam.uzmanlık yapmasam da mühendislik gibi bir mesleğim var elimde onu yaparım..şartlar olgunlaşana kadar uzmanlık yapmasamda olur yani..havada birçok balonlar uçuyor ama ben taviz veremem bu konuda..hiç yoktan iyidir mantığı bana göre değil kısacası...şahsi görüşüm,benim için öncelik mühendisliktir,uzmanlık ikinci planda gelir..zaten şu anda çalışmaktayım mühendis olarak..kendi işletmemde geçerli A sınıfı uzman ile anlaşana kadar beklemedeyim ben..

   
  degiray, Mustafa ESEN, Seylan Aygün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar neden 2500 değilde 1500???. Bu işin en dosğrusu saat ücretinin olması. Bunun için maliyet hesabı yapmak lazım. az tehlikeli yerlere min. 12 saat artı her çalışan için ayda 5 dakika çalışılacağını düşünecek olursak iş güvenliği uzmanınında bence bir saat ücreti olması lazım. Bence burdan bizim ortak bir fiyat konusunda anlaşmamız gerekir. Benim bu konuda bir önerimde var. Maliyetleri eklediğimiz zaman bence bir iş güvenliği uzmanının saat ücreti en az 80 TL olmalı. 30 çalışanı olsa ayda 14,5 saat çalışılması lazım. Oda 1160 TL yapıyor. Bunları düşünerek sizler önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Saygılarımla.

     

   
  satukeskun ve Oğuzhan kılıç bu yazıya teşekkür etti.
 4. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Cem bey ve İGU Konya bizim sürekli kanayan noktalardan birine parmak basmış bulunmaktasınız ben uzun zamandır bundan bahsediyorum ama dahaca bir orta yol bulamadık bu konuyu şehirlere yaymamızın gerektiğini gerekliliğini düşünüyorum ki biz oda kuralım birlik olalım diye konuşuyoruz bu iş biraz çetrefilli uzun ve yorucu bir yol bunları yapmadan önce emin ve kalıplaşmış adımlar atarak bu işin üzerine doğru gitmeliyiz ve burada konuştuklarımızı her durum için tek tek irdelememiz ve birlikte bunu oluşturup bunu yaymalıyız her konuda
  Örn; eğitim fiyat konusu zaten kalıplaşmış verilmesi gereken 15 eğitim bulunmakta bunlar için sabit belirleyelim MMO nun bakımlarında her bakım için ayrı bir ücretleri belli ve sabit.

   
 5. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  EMRE Bey İSG ODASI oluşturulması adına bir planım var,, belli bağlantılar kurdum oradan gelecek para ile bulacağımız yöneticiler ile umarım kuracağız..Eylülde sonuçlanacak durum...Şuan net olmadığı için açıklayamıyorum..

     

   
  sadeist ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 6. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  CEM BEY ben sadece konya da düşük sanıyordum fiyatları... Hemen hemen her yerde aynı muhabbet...750 ye çalışan iş güv uzmanına laf ederken, herşey dahil; İşyeri hekimi-iş güvenliği uzmanı-Sağlık taramaları-Mühendislik hizmetleri ve Muayene odası kurulumu dahil 70 kişiye aylık 900 TL teklif duydum... Ya birileri çok sağlam yalan haberle piyasayı karıştırmaya çalışıyor yada gerçekten KOMİK...

   
 7. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  mahmut bey slmlar benim iş görüşmelerimde bu nedenlerle olumsuz sonuçlanmakta açıkçası bu işin standardı hızlı bir şekilde düşmekte işin ilginç tarafı işe ilgili birimlerin bu işe acil müdahale etmemesi , serbest piyasa bu sektörde olumsuz sonuçlanacak
  işverenin isteklerine bu şartlar altında çoğu uzman boyun eğmekte malesef olumsuz sonuçları önümüzdeki 1 yıl içinde ortaya çıkacak.
   
 8. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey bir Projem var; onun olması halinde oradan 30-35 bin civarı bir parayı oda kurulumu için harcayacağım...bir kaç ay sonra belli olacak durum...umarım olur...sonra oda başvurusu ve bir yer kiralanması kalıyor...   
  unsalun bu yazıya teşekkür etti.
 9. özer yelin

  özer yelin TÜİSAG Üyesi

  osgblerin artığı ve fiyatların düştüğü bir dönemde ve isggm genel müdürünün daha çok OSGB leri destekleyici açıklamalar yaptığı bir dönemde fiyat oluştumak nasıl olacak.. OSGB de uzmana 1500 ile 2500 arası maaş veriyorlar günlük gittikleri firmalardan 350 450 alınıyor ve bir uzmanı en kötü 20 gün çalıştırıyorlar .. bireysel çalışma da insanların ne yapması lazım onu çözmek lazım yoksa bu gidişle fiyat kıra kıra osgblere mahkum olacağız..

     

   
  FİLİZ FİYCİ bu yazıya teşekkür etti.
 10. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Zaten işverende bunu koz olarak kullanıyor. OSGB leri de firmalarla yaptığı anlaşmalardan elde ettiği kazancın ancak 1/10 nu isg uzmanına veriyor. Sanırım biraz zaman daha sürecek bu fiyat politikası... Belki yeni çıkan kanuna (6331) göre yapılacak yönetmeliklerde bu duruma değinirler diye düşünüyorum. Çünkü piyasada maaş konusu çok kolay istismar ediliyor.

  Mesela Çevre görevlisi olup çevre hizmeti veriyorsunuz piyasada... Ama rekabetten bir bakıyorsun 3.000-4.000 TL olan hizmet 250-300 TL'ye kadar düşmüş. Hakikaten onur kırıcı.... Kanun yapıcının yaptırımı olmadan belli dayatmaları olmadan bu sömürme biraz daha devam edecek. Şanslı olanlar ise; bu işi önemseyen iş güvenliğine ciddi bakan firmalarda çalışanlar olacaktır.   
 11. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  daha önce benzer bir konuda da yazdığım gibi neden meslek odaları gibi bir asgari ücret tarifesi hazırlanmıyor? yada gelin hep birlşkte burda biz bir asgari ücret tarifesi hazırlayalım. bakın yukarda arkadaşlar güzel hesaplamalar yapmışlar saat hesabı gibi. ama doğru ama yanlış bir yerden başlamak lazım. ve bir yerden başlanmadığı sürecede böyle bizim forumlar gibi diğer forumlarda da bu konuşulur gider ama hiç bir zaman bir çözüm yolu bulunamaz. ilerleyen dönemlerde isg uzmanlarının sayısı da arttıkça rakkam iyice yerlerde sürünür gider.
  hatta biz forum içinde böyle bir çalışma yapsak taslak olarak sonrasında forum yöneticileri bunu diğer forumların yöneticileri ilde görüşse ve tüm forumlara böyle bir çalışma yayılsa nasıl olur. iletişimin bu kadar hızlı bir hal aldığı günümüzde çok da zor olmasa gerek.   
 12. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Pek çoğunun aklından geçen ve yapmayı düşündüğü bir uygulama... Ama organizasyon ve örgütlenme maalesef yok. Mesela işe alımlarda bu düşük ücret yüzünden firma tercih hakkını senden yana kullanmıyor. İsg işlerini angarya gördüğünden yada şartname gereği zorunluluk olarak bakıyor. Mutlaka daha düşük fiyata birilerini buluyor. Böylece sizin direnmeniz çabanız boşa çıkıyor. Kanımca, oda yada bir meslek örgütü kurulmadan bu olmayacak gibi...

   
 13. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ,
  Fiyat konusu tamamen arz-talebe bağlı.Kasım ÖZER in konuşmalarını izleyince edindiğim izlenim şu;
  • bakanlık bu işi OSGB lerle götürmek istiyor
  • fiyat konusunda verdiği rakkamlar tamamen siyaseten,50 liraya OSGB hizmetinden bahsediliyor.Bu rakkamlar yasaya eleştrileri karşılamak için.
  • bizlerin 2 şapkamız var.asıl olanı mühendislik ve onun bir bedeli var,diğeri iş güvenliği onunda bedeli var,ancak sorumluluklarıda ağır.
  • OSGB ye verilecek 50 liranın 10 lirasını İş Güvenliği Uzmanı alacak ise ve hamburger fiyatına bu işi yapacak arkadaşım olacaksa ben yorum yapmıyorum.
  • fiyat bazen yüksek de olsa önlemleri yerine getirmeyen yada onaylı defteri imzalamayan işverenle ya bırakmak yada hiç çalışmamak gerekiyor
  • hepsinden önemlisi çoğu uzman arkadaşın kendi görev ve sorumluluklarınıb farkına varamadıklarına şahit oluyorum.Şöyleki İş Güvenliği Uzmanı işletmedeki uygulamaları yürüten kişi olmamalıdır.AKSİNE uygulamaların yürütülmesi değil ;tespitinden ,öneriler getirmekten,denetiminden,eğitimlerden ve bildirimlerden sorumlu olan kişidir.Ben buna kısaca T.Ö.D.E.B Yönetimi adını taktım.
  • Uzman onaylı deftere tespit ve önerilerini yazar ,yerine getirilmediğini denetler,yasal eğitimleri verir.bakanlığa yıllık değerlendirme raporunu gönderir.Uygulamalardan ise CEO dan başlayarak mutfakdaki çaycıya kadar işletmenin tamamı sorumludur.Hepsi bu kadar
  • yukardaki çerçeve kriterler dahilinde yapılacak bir sözleşme 2 taraf içinde yararlı olacaktır.Değerlendirmelerin bu başlıklar halinde yapılmasını öneriyorum.Bu durumda Fiyat konusu 2. plana düşüyor.
   
  fatihyurda bu yazıya teşekkür etti.
 14. fatihyurda

  fatihyurda TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Şükrü Bey,
  Bakanlığa göndereceğimiz yıllık rapor ne şekilde olmalıdır ve ne zaman gönderilmelidir?
  Teşekkürler

   
 15. btepebag

  btepebag TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sizlere yakın bir zamanda karşılaşmış olduğum vahim bir olaydan bahsetmek istiyorum. Çalıştığım işletmenin 3 ayrı lokasyonda fabrikaları bulunuyor. Ben bir tanesinde İGU olarak bakanlık onaylı olarak çalışıyorum. İşveren diğer 2 fabrikada İSG çalışmarının güvenlik kısmını farklı OSGB lere ve hekimlik kısmını dışardan tuttukları 2 farklı hekime vermişler. 2 fabrikadaki mevcut durumları değerlendirmek adına beni çağırdılar.Kalktım gittim. İlk Önce İSG klasörlerini inceledim. Birçok şey eksik, bir çok şey klasörde yok bile. Daha vahimi bu adamlar 4 yıldır bu fabrikalara hizmet veriyorlar ve bakanlığa bile sözleşmelerini bildirmemişler. Hem hekimler- hem uzmanlar. 2 fabrikanın İSG durum değerlendirme raporunu çıkarttım ve Hizmet veren 4 arkadaşı çağırdım, toplantı yaptım. Adamlar onaylı defteri herhangi bir defter olarak, kurul defterini tutmuyorlar, hekimin protokol defterini kareli deftere tutturuyorlar. İşletme içini anlatmıyorum artık varın siz düşünün.
  Adamalara yaptıkları eksiklikleri tek tek yüzlerine vurdum kem küm ederek cevaplar vermeye çalıştılar. Uzmanlık değil resmen danışmanlık yapıp ayda 5000 tl yi cebe indirmişler...ha bide haklarını yemiyeyim tüm periyodik kontrolleri yapmışlar aksatmadan...tabi fatura kesmek adına...

  Ülkemizde bu zihniyette çalışan uzmanlar, hekimler ve işverenler olduktan sonra İSG konusunda gelecekten çok ta umutlu değilim...

  Saygılar, iyi çalışmalar.   
  kizilsu ve FİLİZ FİYCİ bu yazıya teşekkür etti.
 16. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Ortak sağlık birimleri piyasa ücretlerini oldukça düşürüyorlar. Ciddi çalışanları tenzih ederek, aylık 10-15 bini bulan maliyetleri kurtarmak için uzman-hekim-sağlık personeli-tahlil-periyodik kontrolleri kısmi süreli bir uzmanın alması gereken ücrete yapıyorlar. Eğer bu ortak sağlık birimi uzman ve hekim ortaklığından oluşuyorsa onlar için problem olmuyor. Ancak dışarıdan tam zamanlı çalıştırdıkları bir uzman varsa 1200-1500 tl ücret teklif ederek 9-10 yere gönderiyorlar.
  Bu uzman arkadaşımız da bağımsız çalışıp da kısmi süreli tek yerden zaten bu ücreti alabileceğini bilse ortak sağlık birimlerini zor duruma düşürecek ya..

  Bence bakanlık ortak sağlık birimlerinden ziyade bu işi bağımsız uzman ve hekimlere doğru teşvik edici çalışmalar yapmalı. Örneğin sigortalı çalıştıracağı uzman / hekim primleri ile ilgili teşvikler getirebilir. Vergilerde indirime gidebilir. Piyasada bağımsız uzmanların daha titiz çalıştığına şahit oldum.

   
 17. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba
  Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Bir kuruluş benden sadece Temel İş Güvenliği eğitimi vermemi istedi. Ücreti nasıl belirlemeliyim sizce?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

   
 18. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  çalışılan sektör, çalışan sayısı, eğitim süresi

  bunlara bakarak bir çalışma yapabilirsin.

   
 19. musti

  musti TÜİSAG Üyesi

  OSGB leri devre dışı bırakıp bağımsız çalışmak zor.bakanlık OSGB leri destekliyor.açılmasına izin veriyor.en doğrusu osbblerde fiyatınızı düşürmeyin.2000 tl iyi.1750 tl de olabilir.

   
 20. musti

  musti TÜİSAG Üyesi

  5-6 yer bağlayayım.4000-5000 alayım.5-6 yer bağlayana kadar belki 3 sene geçecek.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica