Iş Güvenliği Uzmanlığı Pembe Tablo!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Abdullah Güldoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Yazıyı oylamaya açıyorum.

 1. Haklı olduğunu düşünüyorum.

  oy sayısı 64
  48,9%
 2. Haksız olduğunu düşünüyorum.

  oy sayısı 21
  16,0%
 3. Bir kesimi hedef aldığını düşünüyorum.

  oy sayısı 5
  3,8%
 4. Haklı yanları da var haksız yanları da var.

  oy sayısı 41
  31,3%
 1. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi  diploma.jpg
  Arkadaşlar yazımda kimseyi hedef almadığımı ve kesinliklikle art niyet olmadığının sözünü vererek başlamak istiyorum.
  Her mezun arkadaşımızın para kazanma arzusu olduğu doğrudur. Herhangi bir mühendislikten,
  mimarlıktan mezun olmak yada kimyager yada fizikçi olduğunuzda İŞ Güvenliği Uzmanlığına git orada para var diyenlere aldanmayın. Öyle bir şey yok.Çok para kazananlar var doğru ama her işin özünde kendi mesleğinizi yapın önce öldürmeyin diplomalarınızı. Yarın bir gün İSG uzmanlığı belgesi aldığınızda iş bulabilmenizin garantisi yok ve yasalar yönetmelikler değiştiğinde elinizdeki belgenin bir hükmü kalmadığında TECRÜBELİ bir mühendis, kimyager, fizikçi, mimar OLAMAYACAKSINIZ. Çünkü daha kolay yolu seçtiniz İSG Uzmanı oldunuz. 3 ayda alınan bir sertifikanın peşinden koşmadan önce Diplomalarınıza sarılmanız gerekir.
  Lütfen dikkat edin bu hususa.
  Teşekkürler.


   
  FUALME, ayşen75, FİLİZ FİYCİ ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Yusuf SAYAR

  Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

  :k_karışık: karmakarışık oldum :k_karışık:
  bi tarafta diplomamın bi işe yaramaması.. Öğretmenlik Olarak
  bi tarafta diplomamın bi işe yaramaması.. işin özünde İSG olarak çok Paranın olmaması

   
 3. SerkanKURT

  SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

  Dostum sana katılmıyorum.İSG Uzmanı olan arkadaşların daha şanslı olduğunu düşünüyorum.Çünkü;
  1-Mesleki ve Mühendislik bilgilerini kullanabileceğin ortamı kendin oluşturabilirsin.
  2-Sadece kendi mesleğinde değil tüm mesleklerle de iletişim halindesin
  3-Türkiye gerçeklerinde gerçek anlamda kendi mesleğini yapan var mı acaba
  4-Hedeflerini yüksek tutarak tam bir profesyonel olabilirsin
  5-İSG Kurallarını ve mesleki bilgilerini uygulayabileceğin veya yönetebileceğin bir yerde çalışabilirisin

     

   
  ibrahim75, anilcal, mentorr ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Sevgili Wakabaishi ;

  1-) Mesleki bilgisini bir nakliye firmasında kimyager ne kadar kullanabilir?
  2-) Hiç kimse ile iletişimde olmuyorsun İSG işyerine bir külfet gibi görünür, paralı işi hiç bir işveren sevmez. Diğer mühendisler yapılan işte para kazandırırken, isg uzmanı önlem, koruma politikası izler ve para harcar. (gibi görünür)
  3-) Ben yapıyorum. Gerçek anlamda serbest elektrik mühendisiyim.
  4-) İSG bir iş kapısı değil ama bir modülün olabilir. İnsan kendi işinde dört dörtlük olur ondan sonra İSG alanında geliştirir.
  5-) Öyle bir yer var ise de ben henüz tam anlamıyla görmedim demektir.

  Çok olumsuz düşündüğümü sanmıyorum. Piyasanın %80 'ini kapsar bu söylediklerim.

   
 5. SerkanKURT

  SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

  Bu bir seçim meselesi eğer kariyer için kendine ve mesleğine uygun bir firma seçmez,seçilen taraf olmaya beklersek söylediklerin gerçekleşir.Her iş alanında olduğu gibi Kaliteyi belirleyecek faktör insandır.Ben Ülker de görev yapıyorum ve işimden keyf alıyorum.Fizik mühendisiyim ve mesleğimle ilgili okulumda ve labaratuvarlada öğrenmediğim şeyleri burada öğrenebiliyorum.Dediğim gibi tercihlerimizi biz belirleriz.

     

   
 6. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Herkes sizin kadar şanslı değil. Kurumsal zihniyette firma sayısı az ne yazık ki. Onların da istihdam edecekleri bellidir.

   
 7. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  kimyagere işmi var? fizikçinin günahı ne adam mühendislikten bile zor bi bölüm okusun iş yok . 1000 tl maaş ya veriyolar ya vermiyolar utanmadan bide tecrübe dil istiyolar aslında suçlu devlettir üniversitelerde bu kadar kontenjan olmaması gerekir herkes üniversiteye yüklendi diplomalar sokağa düştü kantarın topuzu baya kaçtı devlette bu rant kapısını kapatmadı mantar gibi ÜCRETLİ ÜNİVERSİTE açtılar ara eleman mühendisten bilim adamından bile kıymetli hale geldi sonra :) kendi mesleğinizi yapın iyi güzel diyosunuzda isg olmasa adam bankacı olcak sokakta kredi kartı diş macunu satacak tezgahtar olcak:) kendini geliştir muhabbetide koca bi balon kimyager fizikçi kendini istediği kadar geliştirsin iş yok mezun çok ne yapmak gerekir sizce? siz bu PEMBE tabloyu hazırlarken herhalde KARA türkiye gerçeğini unuttunuz herhalde.
   
  FUALME, taylantalu, kimyagerhayriye ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. eylems

  eylems TÜİSAG Üyesi

  bir fizikçi olarak bu diploma ile hiç bir iş yapamadım üstüne üstlük 10 yılım boşa gitti. otel de temizlik işine bile girmeyi düşündüm neticede oturana ekmek yok ve beni almadılar. hiçbir fizikçiyide almazlar ne yapacağız başka şansımız mı var? yani vardıda biz mi yapmadık?   
  taylantalu, emine g, beyazhan ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Diye bilir misiniz hiç kimse fizikçi olup da kazanmıyor diye? Siz o bölümde okumanın hata olduğunu düşünüyorsunuz da ondan kazanamazsınız. ISG de de aynı durum 1000 liraya çalıştırıyorlar OSGBlerde çalışanları. Bu yanlış devlet politikasıdır diyip kurtarmaya çalışacağınıza biraz daha büyük düşünüp daha fazla para kazanabilirsiniz. ISG de de fiyatlar dibe vuruyorsa sebebi düşük ücretle çalışmayı kabul edenler olacaktır. Çalışan düşük ücret almamalı ki teklifler yüksek olsun. PEMBE gibi tabloyu hazırlarken sizin gibi ISG çıkış yolu diye kullanabileceklerini düşünenleri uyarmaya çalıştım. ISG çıkış olmayacak bilginiz olsun.

     

   
  öftmz bu yazıya teşekkür etti.
 10. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Oturana iş yok dediğiniz gibi. Doğru ihtiyaç olmayabilir şu an da ama ISG tek başına çıkış olamaz öyle değerlendirirseniz takılırsınız bir yerden sonra ilerleyemezsiniz. Böyle bir uyarı yapmaya çalıştım eylems.   
 11. suatsahinn

  suatsahinn TÜİSAG Üyesi

  vaga türk adlı arkadaş had sınırını zorlamışsın...daha kolay yolu seçmek ne demek ? belgenin hükmünün kalmaması ne demek ?sen o bölümü seçmenin hata olduğunu düşünüyorsun ne demek ? tahminlerini, olacakmış gibi, kesin gerçekleşecekmiş gibi sunma ve bu işe emek vermeye çalışanları, bu işe girmek isteyenlerin şevkini kırma ..sen şimdi doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar ata sözün de ki kahraman olduğunu sanıyorsun ya, sanmaya da devam et...   
  taylantalu, kimyagerhayriye, emine g ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. SerkanKURT

  SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işte yine en büyük sıkıntıyı yaşıyoruz burada amacımız birbirimize laf yetiştirmek değil ortak fikriler üretmek ve bu fikirleri gerçekleştirmek.Eğer sosyal iletişimin gücüne güveniyorsak;bunu yapabileceğimiz,bu gücü kullanabileceğimiz en güçlü ortamdayız.Aynı yola çıkmış inasanların birbirlerini anlaması gerekir.

   
  bilgesena ve yetginsercan bu yazıya teşekkür etti.
 13. suatsahinn

  suatsahinn TÜİSAG Üyesi

  vagaturk un yaklaşımının doğruluk payı yüksek yerleri olduğu kuşkusuz bir gerçek fakat üslupta ve bazı noktalarda biraz sorun var...yoksa kötü niyet taşımadığı ve yardımcı olmaya çalıştığı aşikar.
   
 14. ahubircan

  ahubircan TÜİSAG Üyesi

  Çevre mühendisleri bu acıdan ayrıcalıklı gittiğiniz firmalarda hem isg ye hemde cevre görevlisi olarak hizmet verebilirsiniz nitekim ben öyle yapıyorum hem diplomam değerleniyor hemde iş sağlığı güvenliği yapıyorum diğer fen edebiyat mezunu arkadaşların başka şansları olmayabilir.

   
  fandre bu yazıya teşekkür etti.
 15. SerkanKURT

  SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanlığında hangi bölümü bitirdiğinizin bir anlamı yok arkadaşlar.Eğer göreve başladıysdanız Duruş,karekter,kişilik,mevzuata hakim olmak ve Otorite kurma becerilerine sahip iseniz aranan kişi olursunuz...   
  olgu2708, gşt, fandre ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  katılıyorum sadece bağzı uzmanlık gerktiren konularda biraz bilgi gerekir imalat sektörünü mak müh kadar iyi bilmemiz imkansız ve asıl büyük tehlike 6331 salıl iş kananun işverinin sorumluğunu isg uzmanın calışmasıyla sınırlandırldı

   
 17. keopstm

  keopstm TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben Çevre Mühendisiyim.Şimdi arkadaşın yazdıklarına katılmamak mümkün değil.birde kendi mesleğim açısından bakalım.LPG -Otogaz istasyonlarında sorumlu müdürlük yapıyordum.Daha önce sadece kimya,çevre,makine ve petrol mühendisleri bu sertifikayı alabiliyordu.Kendi adınıza bir firmanız yoksa yada bir işyerinde SGK lı olarak çalışmıyorsanız 5 istasyona bakabiliyordunuz.yeni çıkan yönetmelikle elektrik,inşaat,endüstri,enerji sistemleri,kimyager gibi bölümler eklendi.ve her ne koşulda olursa olsun sadece 1 istasyona bakma şartı getirildi.Yani bu işte direkt ayağa düştü.Yeni sözleşme yapmadım bende.Bunun yanında çevre görevlisi belgesini bir çok mühendis alabiliyor bir sınavla ve danışmanlık şirketi kurabiliyor.Oysa yönetmelik ilk çıktığın da çok sevinip artık sadece bize özel bir iş kolumuz var demiştik.Bu durumlar çevre mühendislerinin çalışma alanlarını kısıtlıyor.iş yok mu tabi ki var.Rakamlar kimini tatmin eder kimini etmez.Şu anda bir çevre danışmanlık firmasının şubesiyim.Ama insanlar sürekli daha iyinin arayışı içerisindeler ben de öyle.Ben İSG uzmanlığı için çokta karamsar değilim.Örneğin çalıştığım firmalardan bir tanesine aylık 1000 tl ye hizmet veriyoruz.Ne idüğü belirsiz bir firma gelip 250 tl teklif yapıyor.Şimdi bu adamlar 1000 tl ile ne batarlar nede çıkarlar.Önemli olan işverene karşı güven kazanıp işinizi en iyi biçimde yapabilmeniz,yeni çıkan yönetmeliklere hakim olup işverenle koordine çalışmanız.gerisi zaten geliyor.Danışmanlık ibaresi her ne kadar çıkarılmış olsada İSG uzmanları da bir nevi danışmalık hizmeti veriyorlar bence.Son olarak kurulu düzen bozulup bu iş denenir mi? bence denenir.2014 ün neler getireceği belli olmaz..

   
  mentorr ve imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
 18. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, öncelikle fizik bölümü malesef sanayide pek yer almayan bu nedenle de çok iş bulamayan bir bölüm. iş alanı dar ve malesef hala mezun vermeye devam ediyor. bu konuda size hak veriyorum 4 yıl okuyup iş bulamamak zor.

  bence artık eleman açığı bulunmayan bölümlerin kontenjanları azaltılmalı. ancak bu yüzden de iş güvenliği bilincine sahip olan-olmayan herkesin sırf iş bulabilmek hatta çok para kazanabilmek hayaliyle bu işe girmesi işin doğası gereği de yanlış bir durum.

  bu alana ilgi duyan bilinçi, araştıran kişilerin girmesi tabii ki çok değerli ama sırf başka iş yok burdan para kazanırım mantığıyla girerseniz bu işe hem sizin hem de çalıştığınız yerler için kötü olacaktır sonu. vagaturk arkadaşımızın dediğinde haklılık payı var.

  ayrıca forumu dikkatli okursanız belgesini aldıktan sonra da iş bulamamaktan yakınan çok fazla uzman var. Ben bir kimya fabrikasında yönetici olsam tercihim kimyager veya kimya mühendisi olurdu. benzer şekilde inşaatçı olsam inşaat mühendisi tercih ederdim, bunun için inşaattan anlamayan bir gıda mühendisini istemezdim mesela. aynı şekilde kimyageri de tercih etmezdim.

  gelen kişinin işin doğasını, uygulamasını bilmesini isterdim.
  bir makine fabrikasında yönetici olsam, hiç bir fabrika ve üretim deneyimi veya bilgisi (müh. stajlarda görüyor, ve üretimi derslerinde öğreniyor) olmayan bir fizik mezunu kişisel tercihim olmazdı. işi biraz olsun bilmeden risklerini görmesi kolay olmayacaktır.

   
 19. eylems

  eylems TÜİSAG Üyesi

  Tabiki 1000 tl ye evet demek tamamiyle dibe vurmaktır. İşimizi hakkı ile yerine getirme adına yola çıkacağız ama hep birlikte bir çatıda toplanmazsak fiyatlar hepimiz için dibe vuracak. Hayır hasenet karşılığında olmayacak hizmetimiz herşeyin bir bedeli olduğu gibi isg uzmanlığının da bedeli olmalı. bir iş kazası durumunda hapse girmeyi dahi göze alan uzmana bu kadar düşük ücreti teklif edememeliler bu da ancak bir çatı altında toplanmamızla olur. bu çatının usulü nedir bilmiyorum bilenler başı çekse de bizde yürüsek yine de sürçü lisan ettimse affola. madem devletin bu konuda yetersizliği var o zaman meslektaşlarımızda usta olanlar bize sahip çıksın bizde üstümüze düşeni yapmaya hazırız.

   
 20. suatsahinn

  suatsahinn TÜİSAG Üyesi

  hangi bölüm mezunu olduğunuzun tabii ki önemi olacaktır çünkü iş güvenliği çok kapsamlı bir konudur.Bir kimyager ve kimya müh kimyasallar hakkında, bir inşaat müh. şantiyeler hakkında,bir maden müh....... ,bir makine müh ... vs bir adım önde olabilir ama bu kapatılmayacak bir fark değildir.Tecrübe ve çalışmayla spesifik dallarda da uzmanlaşılabilir.Burada önemli olan ne kadar bu işe gönül verilip ne kadar çalışıldığıdır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica