Iş Güvenliği Uzmanlarının Görev Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasın

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Ahmet AZAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi  31.01.2013 tarihinde yayımlanan iş güvenliği uzmanlarının görev sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelikte, aşağıda mavi dolgu olarak belirttiğim durumun izahı konusunda yardımlarına ihtiyacım var. 3yıllık mesleki tecrübeyle birlikte 3 yıllık uzmanlık belgesine sahip olmak mı kastediliyor. Yoksa 3 yıllık mesleki tecrübenin yanında 6 ya da 1 yıl önce kazanılmış bir uzmanlık belgesine sahip olmak yetiyor mu ?

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.


   
 2. erdemezin

  erdemezin TÜİSAG Üyesi   
 3. erdemezin

  erdemezin TÜİSAG Üyesi

  bende ulaştım bu bilgiye resmi gazeteden.benim anladığım kadarıyla çalıştığın işyerinde 3 yıl içerisinde 750 gün primin var ise c veya b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikanla tehlike sınıfı olmaksızın tüm işyerinde çalışabiliyosun.

     

   
  aysima bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi


  Erdem Bey teşekkürler cevabınız için ancak sormak istediğim konu, 3 yıldır belgeye sahip olmak şartı aranıyor mu?

   
 5. erdemezin

  erdemezin TÜİSAG Üyesi

  hayır ahmet bey.oradaki 3 yıl şartı çalıştığınız sektördeki kendi mesleğinizi icra etme şartı.bunu bana bir A sınıfı uzman söyledi.o da yanlış anlamamıştır inşallah:)


     

   
 6. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  aranmıyor! zaten 3 yıl belgeniz olsa direk B sınavına girme hakkınız doğuyor...

   
 7. GÜLGÜN

  GÜLGÜN TÜİSAG Üyesi

  2 ay yürürlük tarihi süresi içerisinde ;
  1- mesleki olarak kodlama nasıl yapılacak; yayınlandığında belirlenmiş olacaktır sanırım.
  2-bu çerçevede en az 750 SGK prim gün sayısı ile mesleki tecrübeye sahip ve C yada B belgeli uzmanlar "750 gün faaliyetini belgelediği alanda" tehlike sınıflarına bakılmaksızın görev alabilecekler.
  3-3 yıllık belge şartı değil, çalıştığı alanda mesleki tecrübesini SGK ile en az 750 gün olarak belgelemesi gerekiyor.
   
  Ahmet AZAK bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Örnekle açıklayayım isterseniz ifade edemedim kendimi,
  Diyelim ki 5 yıldır elektrik firmasında elekrik müh. olarak çalışıyorum. C sınıfı belgem 1 yıldır var. bu durum yukarıda belirttiğim yönetmeliği kapsıyor mu?

  Nurdan Hn. 3 yıl belgesi olup, iş güvenliğini ifa etmeyen insanlar var.   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  elektrik mühendisi olarak 750 gün prim yatırmışsanız ve çok tehlikeli sınıftaysa SGK primizin yattığı firma A sınıfı uzman olarak C belgenizle 7 yıl çalışma hakkınız var....çalıştığınız firma tehlikeli sınıfta ise 7 yıl B olarak çalışabilirsiniz... Bu süre içinde A ya yada B ya yükselemezseniz, bu kazanılmış hak değildir, 7 yıl sonunda A da yada B de çalışamazsınız....

     

   
  Ahmet AZAK bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Ben çok ayrıntıya mı takıldım sanırım bilmiyorum, cümle arasındaki "ve" bağlacı kafamı karıştırdı çok. Bağlaçtan önce gelen cümledeki "3" bağlaçtan sonra gelen cümledeki 3" üde kapsadığını düşündüm. :)   
 11. javay

  javay TÜİSAG Üyesi

  daha önce çalıştığınız firmalardan ........ tarihinden ........... tarihine kadar firmamızda İSG sorumlusu olarak çalışmıştır diye belge almanız gerekiyor 2012 den önce yanılmıyorsam yapılan işe göre bir bildirim SGK olmuyordu yani hizmet dökümünüzde ne iş yaptığının belli olmuyor. bu belgelerle başvurup çalışabilrisiniz. orman müh. olupta inş.ta İSG sorumlu olarak (İG uzmanlığı kanun çıkmadan önce) çalıştıysanız belgelemeniz gerekir. Mesleklerin bakacağı sektörleri sanırım sonra belirleyecekler.   
 12. şimşek

  şimşek TÜİSAG Üyesi


  İş kazaları sonucu ölümlerde üç yılda iki katı aşan artış söz konusudur. SGK istatistiklerine göre 2008 yılında meydana gelen iş kazaları sonucu 865 kişi hayatını kaybetmiş iken 2011 yılında meydana gelen iş kazaları sonucu 1.700 kişi hayatını kaybetmiştir. Biliyoruz ki 2012 yılı rakamları açıklandığında bir yıldaki ölü sayısı 2 binli rakamlara ulaşacaktır.
  Her yıl olduğu gibi, 2013 yılına da iş kazalarında kitlesel ölümlerle girdik. Zonguldak Kozlu‘da meydana gelen metan gazı patlaması sonucu 8 çalışan, ardından Gaziantep‘te meydana gelen ş kazasında 8 çalışan hayatını kaybetti. Mevcut durumda kazaların tek tek teknik nedenlerini değerlendirmenin çok anlamlı olmadığını düşünüyoruz. Zira kazaların teknik nedenleri farklı olabilir ancak, hepsini içeren genel bir nedensellik söz konusudur. İşyerlerinde önlem alınmamakta, önlem alınıp alınmadığı denetlenmemekte, işverenleri önlem almaya zorlayıcı herhangi bir denetim ve ceza mekanizması bulunmamaktadır. Bu temel husus unutulmaksızın Gaziantep‘teki olaya ilişkin olarak kısaca şunu söyleyebiliriz; Kaza, Galvaniz Fabrikasında, malzemelerin temizlenmesinde kullanılan asit havuzlarındaki suyun ısıtılmasına yönelik ekonomizer montajı ve devreye alınması sırasında meydana gelmiştir. Kaza yeri uzman üyelerimizle incelenmiş olup montajı yapılan alev borulu ekonomizerde basınç yükselmesi meydana gelerek patlama gerçekleşmiştir.
  Kazanın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının "iş güvenliği uzmanları işverenlerden çok para istiyorlar, bu nedenle herkesi iş güvenliği uzmanı yapacağız" diye demeç vermesinden birkaç gün sonraya gelmesi ilginç olsa gerek.
  Bilindiği üzere Elbistan, Adana, Esenyurt, OSTİM kazaları sonucu gündeme gelen İş sağlığı Güvenliği Kanunu, TBMM‘de kabul edilerek 30 Haziran 2012 tarihli resmi gazete‘de yayımlandı. Ancak gerçek şu ki, bu yasa ile iş kazaları önlenememekte, meslek hastalıkları tespit edilememekte, iş kazası sonucu ölümlerde Avrupa birinciliğimiz, dünya üçüncülüğümüz sürecektir.
  İş kazalarının önlenmesinin ana unsuru yalnızca yasa yapma değildir, işyerlerinde önlem alınmadıkça, önlem alınıp alınmadığı denetlenmedikçe, yasalar hiçbir işe yaramaz. Bir yılda 1.700, bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa, bunun bariz nedeni, önlem alınmamasıdır ve bu durumun sorumlusu işveren ile devlettir. Zira işyerlerinde önlemlerin alınması ile gerekli araçların işverenlerce sağlanması ve devletin etkin denetim yapması durumunda iş kazaları meydana gelmez. Fakat önlemler alınmıyor, iş kazaları can almaya devam ediyorsa, devlet yasa yapma-denetleme görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmiyor demektir.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu önlem almaya zorlayan bir kanun değildir. Kanun, işverenleri değil, iş güvenliği uzmanlarını muhatap alan bir kanundur. Oysa iş güvenliği uzmanları işyeri yöneticisi değildir, harcama yetkileri yoktur, işçi alma vb. yetkileri ve tüm bunların yanında hiçbir şekilde iş güvenceleri bulunmamaktadır. Kazaların gerçek muhatabı, kazaların oluştuğu işyerlerinin sahipleri olan işverenler olmalıdır. Buna karşın kanun, "mademki, işyerlerinde iş güvenliği uzmanları çalıştırılıyor, öyleyse sorumlular iş güvenliği uzmanları olmalıdır" şeklindeki yanlış ve işverenleri kollayan bir mantıktan hareket ediyor.
  Kanun konusunda önerilerimiz ve kanun çerçevesinde hazırlanan yönetmelik taslakları üzerine de önerilerimiz hiçbir zaman dikkate alınmıyor. Mevzuat, İş kazalarının işyerlerinde alınmayan önlemler nedeniyle meydana geldiği gerçeği ile düzenlenmelidir. İş güvenliği uzmanlarının görev ve sorumlulukları, önlem alma görevinin işverenin yükümlülüğünde olduğu gerçeği gözden ırak tutulmadan belirlenmelidir. İş güvenliği uzmanlarını koruyan, iş güvencelerini sağlayan, işverenden bağımsızlıklarını sağlayacak bir şekilde yeni bir düzenleme gereksinimi bulunmaktadır.
  Denetim açısından baktığımızda ise işyerlerinin denetlenmediğini görüyoruz. Türkiye‘deki işyerlerinin ancak yüzde 3-5‘inin denetlendiği, denetimsizliğin egemen olduğu gerçeğine karşı yetkililerin nasıl manevra yapacağı, duyarlı kamuoyunun dikkatle değerlendirmesi gereken bir konudur.
  Kaza olmadan işyerleri denetlenmediği gibi, kazadan sonra da müfettişler devrede değildir. Bir diğer anlatımla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasında kesinlikle devrede değildir.
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girdiği dönemde, kanunun, kamuoyuna "her şeyi çözecekmiş" gibi yansıtıldığı hatırlanacaktır. Oysa yasanın getirdiği yeniliklerden birisi, iş kazalarının artık Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine bildirilmeyecek olmasıydı. Denetlemenin, yaptırımın, yol göstericiliğin olmadığı bir ortamda iş kazaları/iş cinayetlerinin artarak sürmesinden daha acı bir gerçek olamaz.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘na soruyoruz:
  · İş Sağlığı Güvenliği Kanunu kapsamında kaç işyeri vardır, bu işyerlerinin % kaçı denetlenmektedir
  · Devletin tek görevi, kanun yapmak mıdır, denetleme görevi yerine getirilmeyecek midir?
  · İki aydır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişleri işyerlerini denetlememektedirler, bunun sebebi nedir?
  · Mevzuatta, "hayati tehlike bulunan işyerlerinin kapatılması" hükmü bulunmaktadır, 1.700 kişinin öldüğü 2011 yılında kaç işyeri kapatılmıştır?
  · Mevzuat gereğince, "Risk değerlendirmesi yapılmamış olan metal sektöründeki işyerlerinin kapatılması" gerekmektedir. Gaziantep‘teki işyerinin risk değerlendirmesi yapılmış mıdır?
  · Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının son günlerde en çok ilgilendiği konu, iş kazalarının önlenmesi midir, yoksa işverenler en ucuza iş güvenliği uzmanı nasıl çalıştırırlar konusu mudur?
  · Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı daha bir ay önce yürürlüğe koyduğu İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik ile İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğini değiştirme gereğini iş kazalarını önlemek için mi, yoksa işverenlerin daha az para harcaması için mi yapmıştır?
  · Mesleki bağımsızlığı ve iş güvencesi olmayan uzmanlarla iş kazalarının önleneceğine inanıyor musunuz?
  · Son üç yılda iş kazaları nedeni ile hayatını kaybeden işçi sayısının yüzde 100 artmasını neye bağlıyorsunuz?
  Ali Ekber ÇAKAR
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası
  Yönetim Kurulu Başkanı

   
  akın kurt, degiray, odarkness ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. aysima

  aysima TÜİSAG Üyesi

  merhaba Nurdan hanım o zaman bu yaptığınız açıklamaya göre 7 yıl sonra iyi bir durum olmyor öyle mi? yanlış mı anladım.
   
 14. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  bu 7 yıl boyunca B sınavına ve daha sonra A sınavına girerek yükselmeniz gerekecek anlamına geliyor.... sınavlarda başarılı olma şartı aranıyor yani... kötü bir durum yok.

   
 15. carnivora

  carnivora TÜİSAG Üyesi

  aynı şirket bünyesinde farklı faaliyet alanları bulunması durumunda nasıl bir yol izleneceği konusunda bilgisi olan var mıdır arkadaşlar. Örnek vererek açıklamak gerekirse aynı şirket bünyesinde 41.20 nace koduyla çalışan bir iş yeri yine aynı şirket bünyesinde 43.99 nace koduyla çalışan başka bir iş yeri bulunmakta ise 43.99 kodundaki iş yeri bünyesinde kazanılmış 3 yıllık bir tecrübe tüm şirket bünyesinde kullanılabilir mi.   
 16. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Her ikiside inşaat işleri ve çok tehlikeli sınıfa girmekte evet tüm şirket bünyesinde kullanabilirsiniz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica