İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimlerinin organizasyonlarda yeri nedir? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimlerinin organizasyonlarda yeri nedir?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimleri genelde organizasyonlarda kime bağlı çalışıyorlar? Genel Müdür, İşletme Müdürü, Personel, Kalite vbg.


   
 2. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

 3. ali yıldırım

  ali yıldırım TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar uzman ve hekim kimseye bağlı çalışmaz . birşeyleri yerine getirmek için çalışmaz yani görevi tavsiyelerde bulunmak ve uygulamaların yerine getirilip getirilmediğini takip ederek tespit ve öneri defterine yazmaktır.

     

   
 4. heax

  heax TÜİSAG Üyesi

  İşyerlerinde çalışacak iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin göreve başlamadan önce işverenle sözleşme yapma yükümlülüğü vardır.Yapılan ilgili sözleşmelerin ıslak imzali birer nüshalarıda bakanlık onayından geçmelidir.Bu sözleşmeler bakanlık onayından geçmemişse yada onaylatılmamışsa yok hükmündedir ve uzman yada hekim istihdam edilmiyor sayılır.yeni çıkacak 6331 sayılı kanunun 6.maddesinde geçen ''işveren görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir'' ibaresi düşünüldüğünde,iş güv.uzmanı ile işyeri hekiminin mevzuata uygun olarak alınmasını istedikleri ve yazılı olarak işverenliğe bildirdikleri tedbirlerin alınmaması durumunda işveren her bildirim için 1000tl idari para cezası öder.
  Dolayısıyla şahsi fikrim istihdam edilen işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanları her ne kadar Personele bağlı çalışıyor gibi görünselerde,direk olarak İŞVEREN yada İŞVEREN TEMSİLCİSİ ile muhataptır.Saygılarımla.

   
  safetypro bu yazıya teşekkür etti.
 5. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

  eğitimlerde kesinlikle genel müdüre bağlı demişlerdi iş güvenliği uzmanı için

     

   
 6. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi


  genel müdür değil de, işveren diyelim. yani işin sahibi.

   
 7. ali yıldırım

  ali yıldırım TÜİSAG Üyesi

  neden ona bağlıyız peki ?
  arkadaşlar bizler üretimin hiç bir halkasında yokuz uzman eğitimde de kimseye bağlı değil kurulda karar alınırsa eğitim verilir sadece müdür eğitim tarihini üretimi aksatmayacak bi saatte olmasını sağlar o kadar :))
   
 8. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  maaşını veren işveren olduğu için   
 9. ali yıldırım

  ali yıldırım TÜİSAG Üyesi

  serfitikam iptal olunca beni o mu kurtaracak vallaha ben gerekeni yapıyorum :) kimse benim geleceğimden önemli değil maaşımı ondan alıyorum diye ona bağlı olduğumu hissetmiyorum gerekeni yapmanızı ve bu düşünceden kurtulmanızı öneririm.. yoksa formalite uzman olmaktan öte birşey yapılamaz

     

   
  İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 10. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Bence bu durum, yeni çıkartılacak yönetmeliklerde açıkça belirtilmesi lazım. İşveren-İş Güvenliği Uzmanı ilişkisi net tanımlanmalı ve ilişkiler de çok sert olmamalı. Yoksa iş barışı zedeleneceği için uzun dönemli çalışmak zorlaşabilir. Amaç kazan-kazan olmalı.   
 11. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  bana video gönderecektiniz :)   
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İşveren herzaman kendini üst pozisyonda görmek isteyecektir çünkü otorite odur. İş güvenliği uzmanı ise işverenin işine gelmeyenleri isteyecek ve kanunen yapmak zorunda olduğu için de işverenin canı sıkılacaktır. Bu durumda üst astının isteklerini yapmak zorunda kalacak. Bu onlar için çok kötü bir durum...

  İş barışını korumak adına taviz veren iş güvenliği uzmanı olacaksa o zaman vay haline, işveren istediğini yapar iş güvenliği uzmanıda sonuçlarına katlanır. İşinden olma korkusuyla sinen bir iş güvenliği uzmanı gereğini yapamayacağı için de kendi kuyusunu kazmış olur. Sonuç kazan ama kazanma nasıl güzel değil mi ?

  Kanuna göre iş güvenliği uzmanı bağımsız çalışır ve hiç kimsenin etkisi altında kalmaz. Eğer yapabiliyorsanız ne ala.......

   
 13. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  hocam fantastik açıklamalarınız güzel ama fleksibl olmak zorundayız. iki tarafın da kahrını uzmanlar çekecek. kanun da öyle diyor zaten.
   
 14. ali yıldırım

  ali yıldırım TÜİSAG Üyesi

  acıklama fantastik değil gercekçi

   
 15. ali yıldırım

  ali yıldırım TÜİSAG Üyesi

  aliyildirimmuhendislik@hotmail.com ekle göndereyim yanlış anlaşılmasın video nun formatı farklı yükleyemedim ama iz düşümü arkadaşımız alınca gönderebilirse iyi olur belki benim bilgi eksikliğimden dolayı video yu yükleyememiş olabilirim..   
 16. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanı işçilere bir yaptırımı olmayan bir meslek dalı vede işverene danışmalık yapan bir meslek dalı bu yüzden işin müdürüne bağlı uzman kanunen veya proaktif yaklaşımlar ile bir iş güvenliği veya işçi sağliğini etkileyecek durumları müdüre söyler müdürde gerekli düzenlemeler neler kanuni yönden sorar ve bunlara uyulması için çalişanlara talimat verir ( çalişan maaşını ve çalişanı işden çıkarma yetkisi müdür,işveren vb ) ve uygulanıp uygulanmadığını uzmanda gerekli saha gözlemlerinde kontrol eder ( denetim yazmadım çünkü iş güvenliği uzmanları müfettiş vb. değildir denetim yapamaz işveren veya işveren vekiline öneride bulunabilir ilerisi yok boşuna kendimizi vede diğer uzman arkadaşları gereksiz sorumluluklar yüklemeyelim)

   
 17. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Not:bizim ülkemizde olan ise bunun tam tersi gibi

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica