Haber - Iş Güvenliği Uzmanları Maaşları Için "fon" Gündemde... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iş Güvenliği Uzmanları Maaşları Için "fon" Gündemde...

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında AKIN ÇOBN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi  Soma faciasının ardından hükümetten 2 kritik adım geliyor. Şirketten maaş alan denetçiler tarih olacak. Taşeron taktiği bitecek

  1- TAM BAĞIMSIZ DENETÇİ
  Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından iş güvenliği sistemi mercek altına alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, madencilik mevzuatını her yönüyle masaya yatırdı. Çalıştığı yerden maaş alan iş güvenliği uzmanlarının bağımsızlığının garanti altına alınması için özerk bir fon oluşturulması gündeme getirildi. Böylece, incelediği şirketten maaş alan ve atılma kaygısı taşıyan iş güvenliği uzmanları bağımsız hareket edebilecek. Soma'daki maden ocağında, 9 iş güvenliği uzmanı çalışmasına karşın gerek emniyet gerekse bakanlık onaylı rapor defterlerinde "üretimde risk vardır" tespiti olmaması İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Kurum, iş güvenliği konusunda kapsamlı bir çalışma başlattı.


  ILO SÖZLEŞMESİ İMZALANACAK
  Öte yandan, Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) sözleşmesini de en kısa zamanda imzalayacak.


  ÖZERK FON GÜNDEMDE
  Soma'daki madende örgütlü Maden-İş Sendikası'nda 22 yıldır eğitim uzmanı olarak çalışan Dr. Fikret Sazak, iş güvenliği uzmanlarının (fenni nezaretçi) tarafsız rapor verebilmesi için maaşını şirketten almaması gerektiğini söyledi. Bugüne kadar yüzlerce maden işçisine iş sağlığı ve güvenliği seminerleri veren Sazak, bunun için özerk bir fon oluşturulması gerektiğini ifade etti. Sazak, "İş durdurma yetkisi de olan iş güvenliği uzmanları maaşını görev yaptığı şirketten değil buradan almalı. Özerk bir yapıda görev yaptıkları zaman hazırlayacakları raporlar da tarafsız olacaktır. Temel sorun bu uzmanların iş akdi ve maaşının işverenin elinde olması" dedi.


  2- TAŞERON MADENE İNMEYECEK
  Hükümet, Soma faciasının ardından madencilik sektörü başta olmak üzere riskli iş kollarında taşeron yasağı için de düğmeye bastı. Madenlerdeki "taşeron taktiği'ne karşı yasal düzenleme yapılıyor. Kayıtlarda ana işverene bağlı göründüğü halde, hiçbir eğitim verilmeden, toplama usulü asgari ücretle işçi çalıştırılmasına son verilecek.


  HİZMET ALIMI SÜRECEK
  Mevcut yasaya göre, ana çalışma konularında taşeron işçi çalıştırılması yasak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SABAH'a yaptığı açıklamada, taşeron sistemine neşter vuracaklarını bildirdi. Bakan Çelik, Meclis'e gönderilecek tasarıda hangilerinin asıl iş olacağının tasnifini yaptıklarını belirterek, "Bazı alanlarda hizmet alımı devam edecek. Ancak bazılarında da taşeron çalıştırılamayacak" dedi.

  Kaynak: OSGB rehberi
  http://www.osgbrehberi.com/haber/337/Hukumet_in_SOMA_zirvesi.html


   
  ismetolcar ve Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 2. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  OSGB"ciler (dürüstler hariç) resmen tüccar olmuş... Hayırlısı...

   
 3. serabişko

  serabişko TÜİSAG Üyesi

  inşallah olur

     

   
 4. ilkernacar

  ilkernacar TÜİSAG Üyesi

  Mantıklı her İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi nin ısrarla olması gerekeni söylediği ve ancak 301 Kurban verilmesi sonrası anlaşılan durum...Sonraki aşamada da dilerim A sınıfı çok tehlikeli işlerde 1 kişinin 1000 kişiden sorumlu olamayacağı anlaşılır da geri adım atılır....Tabi bu dileğim KURBAN VERİLMEDEN olmasıdır.

   
  Yahyas bu yazıya teşekkür etti.
 5. mollazade

  mollazade TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tartışmalarla en güzel noktaya varacagını düşündügüm fon mevzusu son derece doğru bir adımdır.yetkililerinde gerekli zemini hazırladıktan sonra bu konuyu faal hale getirmeleri noktasında göreve ve sağduyuya çağırıyorum.bununla beraber yöneticiligini kendim yaptığım sayfama tüm isg camiasını beklerim....
  sayfamızda İSG uzmanı ağırlıklı konular işlenecektir.çünki riskin çogu biz uzmanların sırtındadır.fakat tüm İSG camiasını ilgilendirmektedir.
  https://www.facebook.com/groups/560045770773426/
  arkadaşlar meslegimizdeki yaşanabilecek hayati meselelerde karşılıklı mesleki gelişim sağlamak amacıyla kurmuş olduğumuz sayfamıza tüm İSG camiası davetlidir.

     

   
 6. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Sen ne yapacaksın kaliteyi ya, işi kap parayı koy cebine, mantığıyla bu sistem kuruldu. Aslında 2011 de belgeyi alırken bir çok müfettiş çok kaygılıydı bu iş rant yerine dönüşüp sadece para konuşulacak diye. Aslında o zamanlar bir fikir vardı, uzmanları bölge müdürlüklerine bağlamak ve raporlamaları hem şirkete hem de kuruma yapmak gibi. Ama sonradan dersane ve şirket mantığı devreye girip herkese belge verilmesi derdine düşülünce iş çığrından çıktı.. Fona bağlanma işi tamamen göstermelik ......

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica