Iş Güvenliği Uzmanının Kendi Işini Yapması

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında minaako tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi  şirkete ne gerek var ki isg uzmanı part time istediği kadar yerle anlaşamaz mı risk analizide yapar eğitimde verir?? bilmiyorum yanlış mı biliyorum ve düşünüyorum...??


   
 2. Talha TAFLIOĞLU

  Talha TAFLIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Aldığı ücret maaş şeklinde mi görülecek o zaman ? Kazancının vergisini nasıl ödeyecek suçlu görünmemesi için. Sözleşme yapmakla bu gideriliyor mu açıkcası bilmiyorum onun için söyledim ben onu.

   
 3. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  yanı kazancın vergisi die bişe olmamalı..

     

   
 4. Yılmaz AÇIKGÖZ

  Yılmaz AÇIKGÖZ TÜİSAG Üyesi

  Eğer bir İSG uzmanı, belli süreli, part time, (İşyerinin aylık ihtiyacı kadar) Firma bünyesinde SGK lı çalışan olursa verdiği hizmetlere fatura kesme zorunluluğu olmaz.

  Burada net olmayan: Bir İSG uzmanı firma kurarak, İhtiyacı olan firmalara risk analizi, eğitim, dökümantasyon vs vs hizmetler verdi. Hizmet verdiği Firma bünyesinde SGK lı olmadan, hizmet faturası kesti ve evrakların altını imzaladı.
  Böyle bir uygulama geçerlimidir. ?

   
 5. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

 6. Adah

  Adah TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar isg nin güncel yönetmenliklerin oldugu bir site sölermisiniz

   
 7. Yılmaz AÇIKGÖZ

  Yılmaz AÇIKGÖZ TÜİSAG Üyesi

 8. blueskym

  blueskym TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar risk değerlendirmesini illa bir iş güvenliği uzmanının yapması şartı yok.işveren kendi de yapabilir veya herhangi birine de yaptırabilir.   
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda katılmıyorum size. Risk değerlendirmesini, bunun eğitimini almış kişiler yapabilir sadece. Aksi halde herkes kendi yapar değerlendirmesini. Bunun eğtimi de biz uzmanlara verildiğine göre, biz yapabiliriz, başkası değil.

     

   
 10. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Aslında şu şekilde de yapılabilir; değerlendirme yapacağınız firma, sizi 1 günlüğüne işe alsa, yani 1 günlük ssk yatırsa, geçerli olmaz mı? Yasadaki boşluktan faydalanma da denilebilir buna. 1 günlük SGK primi yatırılır, bir günlük çalışan olarak risk değerlendirmeesi ve benzeri evraklar yapılır, altına imza atılır ve işten geri çıkılır. Bu şekilde bir uygulama yapılsa sizce geçerli olmaz mı? Bence yapılabilir. Yapılmaması için bir sebep yok diye düşünyorum.   
 11. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  eğer işveren şartları sağlıyorsa ( yani isg uzmanı olabilme şartlarını vede uzmanlık belgesi varsa ) yapabilir...   
 12. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

   
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Yine önemli bir husus arkadaşlar;

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
  MADDE 6 –
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet
  alabilir.
   
 14. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Bu konu bir çok topic açılarak tartışılmakta..

  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

  benim buradan anladığım ve şu an bu hizmeti vermeme sebep olan mantık şudur;

  Yasal olarak iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülükleri gelmemiş firmalar için bu geçici madde ile iş güvenliği uzmanı ya da hekimi aranmaz. Tabi piyasada risk analizi yapmayı bizler bidiğimiz için bu hizmeti yükümlülüğü gelmemiş kişilere verebiliriz.

  Vergisel olarakta serbest ticaret makbuzu bir vergi numarası almanız yeterli olacaktır. Tabi kdv ve gelir vergisi ödemek zorunda kalacaksınız.

   
 15. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  şimdi şöyle maddelerle açıklayayım.bizzat içinde çalıştığım içi sanırım sizler için aydınlatıcı olacaktır.

  1- risk analizini herkes yapabilir.hepsi geçerlidir.illa bir danışmanlık firmasında veya OSGB de yada o firmanın içinde çalışan biri olmanıza gerek yok.gidersiniz ve sözleşme yaparsınız o kadar.ssk primi yatırmasına yani sigortalı olmanıza gerek yok(risk analizi yaptığınız firmada sigortalı olmanız gerekmez).

  2-isg uzmanlığı 4 farklı şekilde yapılabilir.
  a-bir OSGB bünyesinde çalışarak.bu durumda OSGB firma ile hizmet alımı sözleşmesi yapar ve sizin firmada sigortalı olmanıza gerek olmaz.
  b-bir danışmanlık firmasında çalışarak.burada danışmanlık firması sadece size iş bağlar.yada farklı bir ifade ile danışmanlık yaptığı veya kendisinden bu hizmeti talep eden firmalara isg uzmanını yönlendirir.tabi bu şekilde çalışmada aynı bireysel çalışmada olduğu gibi uzman olarak çalışacağınız firma sizi sigortalı olarak göstermelidir.danışmanlık firmasının bu noktada rolü size iş bağlar ve üzerinizden para kazanır.yani OSGB lerde olduğu gibi günlük 2000 tl ücret alsa br firmadan 5 günde 10 bin tl yapar.size bunun 2000 tl sini verir gerisini cebe atar.ancak firmalar bu sisteme sıcak bakmıyor.çünkü hem para verecek hem uzmana sigorta yapacak.uğraşmak istemiyor.hele pazarlık aşamasında bir OSGB ile görüştülerse o zaman hiç şansları yok danışmanlık firmalarının.üstelik doktorları olmadıklarından osgblerin iyice gerisine düşüyorlar.(danışmanlık firmaları sadece aracılık yaptıklarından yasal olarak doktor bulundurma gibi bir zorunlulukları yok.ha doktor tanıdıkları varsa onlarıda aynı şekilde çalıştırabilir.)
  c-bir firmada sabit çalışmak.kariyer siteleri üzerinden açılan ilanlara başvurursunuz.kabul edlirseniz o firmanın sabit uzmanı olursunuz.normal çalışanları gibi.
  d-bireysel çalışmak.gidersiniz kendinize iş bulursunuz.2-3-4-5 ne kadar olursa.217,5 saat/aylık süreyi doldurana kadar çalışabilirsiniz.bu süreye karşılık olarakta kendinize iş bulabilirsiniz.tabi bulduğunuz ve çalıştığınız tüm firmalarla -site içinde detayları var- sözleşme yapmalısınız ve görev süreniz kadar sigortalı gözükmeniz gerekir.


  isg uzmanı bireysel çalışırsa herhang bir fatura zorunluluğu bulunmaz.fatura verdiği için OSGB leri tercih eden firmalara şunu söyleyebilirsiniz;"evet onlar fatura veriyor ama ben daha uygun maliyet sağlıyorum.onlardan daha az para istiyorum sizden.onun dışında tüm yasal gereklilikler karşılanıyor."

  takıldığınız yer olursa mesaj çekin.   
 16. EGE81

  EGE81 TÜİSAG Üyesi   
 17. EGE81

  EGE81 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, bir uzmanın OSGB çatısı altında veya bireysel çalışmalarında meydana gelebilecek olası bir iş kazası durumunda uzmanın karşı karşıya kalacağı olumsuzluklarda farklılık söz konusu mu?

   
 18. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

  bişiy sormak istiyorum chemistanbul , ben şimdi bireysel olarak bi şirketle anlaştım bi arkadaşımdan duydum o isg uzmanı olarak çalışıyo ama ekstra danışmanlık şirketinden risk analizi yardımı alıcaklarmış, A sınıfı uzmanlar gelip risk analizini yapıyolarmış ama tabi düzenlemede şirketin isg uzmanı imza atıyomuş...şuan çok fazla saha tecrübesi olmayan C sınıfı uzman var bende onlardan biriyim böle bişiy yapabilirmiyiz?

   
 19. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  İzmir'de bağımsız çalışmak isteyip danışmanlık firması olmayan arkadaşlar var ise benimle irtibata geçerlerse, kendilerine yardımcı olabilirim.

   
 20. ferah

  ferah TÜİSAG Üyesi

  Bir firmadaisg uzmanı(c) sabit olarak çalışmaktayım ancak sanayiden başka bir firmayla risk analizi yapmak için anlaştım fakat sorumluluğundan korkuyorum:/ firma herhangi bir SGK girişinde bulunmayacak...sıkıntı bakanlık denetlemeye geldiğinde benim yapmış olduğum risk analizini kabul etmezse?üstelik firmanın tehlike sınıfı 6331 de belirtilmemiştir yada ben anlayamadım...cam imalatı yapan bir firma değil ama camları çerçeve yapan pres makinası olan 18 çalışanı olan bir atölye... konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum....

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica