Iş Güvenliği Uzmanı Olarak Ekstra Çalışma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında nazamarya38 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nazamarya38

  nazamarya38 TÜİSAG Üyesi  Merhabalar. Şuanda tam zamanlı olarak kendi mesleğimde çalışıyorum. Buna ek olarak iş güvenliği uzmanı olarak ekstra çalışma yapılabilir mi diye merak içerisindeyim. Bu konuda bazı merak ettiklerim var;

  Şuanki iş yerim 30 gün olarak tam zamanlı sigortamı yatırıyor. ben buna ek olarak farklı iş yerinde yarı zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilir miyim?

  örneğin; 20 çalışanı olan ve az tehlikeli grupta olan bir iş yerinde aylık olarak çalışan başına 12 dakika, toplamda 240 dakika çalışmam yeterli oluyor. bu durumda bu iş yeri de 1 günlük sigortamı yatırmak zorunda.

  ilk sorum; eğer böyle birşey mümkün ise, kendi iş yerim sigortamı 29 gün, isg uzmanı olarak çalıştığım diğer iş yeri de 1 gün olarak ayrı mı yatıracak?

  ikinci sorum; ayda sadece 1 gün bu iş yerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığımı düşünerek, 3 sene boyunca bu şekilde devam etse, 3 sene sonunda B sınıfına yükselmek için belirli bir prime gerek var mı yoksa ayda 1 gün bile çalışmış olarak görünmem yeterli olacak mı?

  cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.


   
 2. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  ben de aynı sotuyu soracaktım yok mu yardımcı olacak cvp verecek kimse ?

   
 3. nazamarya38

  nazamarya38 TÜİSAG Üyesi

  sonuçta ben kendi mesleğim ve işimden memnunum ve kendi mesleğimi bırakmayı düşünmüyorum. bunun yanında küçük işletmelerde, 15-20 kişinin çalıştığı az tehlikeli işyerlerinde aynı zamanda isg uzmanı olarak da çalışmam mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

     

   
 4. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  evet ben de aslında böyle düşünmüştüm ama bazı sorular var kafamda ;

  1.kaç saat farklı bir yerde çalısabilirim isg uzmanı olarak ?
  2.illaki bir OSGB ye bağlı olmak mı gerekiyor acaba ?
  3.Ücret hesaplanması nasıl yapılıyor acaba ?

   
 5. Mustafa Eyüp AYDIN

  Mustafa Eyüp AYDIN TÜİSAG Üyesi

  Bir işyerinde çalışırken dediğin gibi başka bir yere İSG hizmeti vermek mümkün diye biliyorum kesin emin olmamakla birlikte sen gene de iyice bi araştır olmazsa bakanlığa sor ama bende hocaya sormuştum işveren kabul ederse mümkün demişti sigortayı senin dediğin gibi yatırmak kaydıyla çünkü İSGU olarak sigortan yatması lazım 3 yıl sonra yükselebilmek için sanırım diğer soruna da cevap oldu.

     

   
 6. Esin Köylüoğlu

  Esin Köylüoğlu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yardımcı olacak yok mu herkes bizim gibi mi ya. bu şekilde çalışan isg uzmanı kimse yok mu

   
 7. Sena Y.

  Sena Y. TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı durumdayım arkadaşlar. Üstelik kendi işim ve fabrikamızda endüstri mühendisiyim. Çok karışık durum daha isgkatipte sözleşme de yapmadım. Zamanda azaldı son dk olmazsa eger cok sıkışırız. Bilgisi olan paylaşabilir mi?
   
 8. kimyager006

  kimyager006 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar çalıştığınız firmada İSG olarak çalışmıyorsanız , isg katip sistemine giriş yaptığınızda 180 saat ve 37 saat fazla çalışma hanesi full boş olacaktır.
  çalıştığınız kurumdan izin alarak ( meslek etiği ) , 20 kişilik çok tehlikeli bir iş yeri için isg katipten önce çalışacağınız firma yetkilisi e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapacak ve sizin tc. nosunu girerek size teklif sunacak.
  ( Çok tehlikeli Aylık çalışma saati = 20 kişi x 12 dak./60 = 4 saat )
  ( tehlikeli Aylık çalışma saati = 20 kişi x 8 dak./60 = 2,5 saat )
  ( Az tehlikeli Aylık çalışma saati = 20 kişi x 6 dak./60 = 2 saat )
  olarak sistemde görülür. Sonra siz de isg katip sistemine kendi e-devlet şifrenizle girerek onay verdiğiniz takdirde firmanın isg uzmanı olursunuz. sigorta meselesine gelince size 1 iş günü sigorta pirimi yatırır. bu e-bildirge sisteminde aylık hizmet dökümü hanesinde ay yine 30 gün görülür. ama sigorta bakiyesi ( matrahı ) fazlalaşır. bunda hiç bir sıkıntı yok. İnş yardımcı olabilmişimdir   
  ugur tekin, Sena Y., bio.turgut ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Eğer tam zamanlı çalıştığınız konum iş güvenliği uzmanı ise başka bir yerde yapamazsınız.
  Ancak atıyorum şirkette mühendis olarak çalışıyorsunuz 30 gün sigortanız yatsada isg katipten sözleşme yapıp farklı bir firmadan sigortanız yine yatabilir.
  Ayda sadece bir gün yatırıp 3 sene sonra tabiki B sınıfı olamıyorsunuz. İsg katipten yaptığınız sözleşme süresine göre yani 360*3 gün kadar isg uzmanı olmalısınız.

     

   
  Sena Y. bu yazıya teşekkür etti.
 10. Derya Kinsiz

  Derya Kinsiz TÜİSAG Üyesi

  'Bir işletmede tam zamanlı olarak çalışıyorsanız (haftalık 45 saat), farklı bir işletmede çalışamazsınız, bu durum 4857 ye aykırı' dedi alo 170 deki ilgililer...   
 11. Sena Y.

  Sena Y. TÜİSAG Üyesi

  Farklı bir işletmede değil. Aynı işletmede hem mühendislik hem de isg uzmanlığı yapacagım ben.   
 12. temmuz17

  temmuz17 TÜİSAG Üyesi

  Benimde durumum aynı.Çalıştığım yer çok tehlikeli ve 55 çalışanı var. Buda aylık 11 saat yapıyor. İş yerinden izin aldıktan sonra başka bir yerde çalışabilir miyim acaba ?

   
 13. bculu

  bculu TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Konuyla ile ilgili mesajınız için öncelikle teşekkür ederim.
  Ben de çok tehlikeli sınıfta yer alan 20 kişinin bulunduğu bir firmada çalışıyorum. 21 Aralık sınavı ile C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olacağım. Firmamıza bir OSGB' den hizmet alıyoruz. Sizin hesapladığınız gibi 4 saat süreyle A sınıfı bir uzmandan. Ben bu firmada tam zamanlı çalışıyorum. Bu durumda C sınıfı uzman olarak firmamda çalışabilir miyim? Eğer öyleyse A sınıfı uzman tam zamanlı çalışmadığı halde benim çalışmam sıkıntı yaratmaz mı? Ya da ben çalışabilirsem kaç saat çalışır gözükmeliyim? Zaten tüm saatler A sınıfı uzmana veriliyor ve kişi sayısına bağlı olarak onun dışında da ekstra bir uzmana gerek yok.
   
 14. Emrah Yurtsever

  Emrah Yurtsever TÜİSAG Üyesi

  az tehlikeli grupta çalışan başına aylık olarak 12 dak. yazmışsın. Ya tehlike sınıfını yanlış yazdın ya da dakikayı.

   
 15. kimyager006

  kimyager006 TÜİSAG Üyesi

  emrah arkadaşım az teh. için 12 dak. ayazmadım. lütfen iyi incele.
  1. çalıştığınız firmada isg uzmanı olarak çalışmıyorsanız , isg katipte 180+37 saat boş görülüyor.
  2. OSGB veya bireysel olarak firmalarda anlaşma sağlarsınız. sıkıntı olmaz.
  3. bculu arkadaşımızın yazdığına cevap olarak ; isg katipte firmanın ssk nosunu girdiğinizde hangi sınıf uzmanlık belgesinin olması gerektiği görülüyor. uzmanlık sınıfına göre süre değişmez. A için neyse C için de odur. bu süre sadece firmanın tehlike bilgisi içerisinde değişmektedir.   
 16. smr ztrk

  smr ztrk TÜİSAG Üyesi

  bir sorum olacak,

  kendi iş yerimizde c sınıfı isg uzmanlığı yapmaya başladım fakat aylık yapmam gereken işler hakkında pek bir bilgim yok.benim gibi çalışan arkadaşlardan bu konuda yardım istiyorum.aylık yapmam gereken işler nedir?çalışan sayısı 20'den az.risk analizi ve acil durum eylem planlarımız hazır.isg eğitimi almamış 4 personelimiz var bunların eğitimlerini vermeye yetkim var mı?ilginiz için teşekkürler.

   
 17. ozan cetiner

  ozan cetiner TÜİSAG Üyesi

  verebilirsin...

   
  smr ztrk bu yazıya teşekkür etti.
 18. ensaryegen

  ensaryegen TÜİSAG Üyesi

  Aylık işlemlerden önce bence başlangıç işlemlerinizi yapmanız gerek. İSG KATİP ten sözleşmenizin imzalanması, İSG Defteri, Risk değ, acil durum planı, eğitimler(ki siz verebiliyorsunuz).
  Aylık iş yok, takip var o saatten sonra sizin için bildiğim kadarıyla. Mevzuatı baştan aşağı inceleyerek gerekli olanları bulursunuz zaten.

   
  smr ztrk bu yazıya teşekkür etti.
 19. smr ztrk

  smr ztrk TÜİSAG Üyesi

  İsg katip üzerinden onay işlemleri tamamlandı. Resmi olarak firmanın isg uzmanı görünüyorum. Daha önce bu hizmeti OSGB den alıyorduk. İsg eğitimlerini de o kurumda almıştık ve bize katılım belgesi verilmişti. Şimdi bu eğitimi vermeye yetkim varsa böyle bir belge temini nasıl yapacağım?bir şekilde personelin eğitim aldığını belgelemem gerekmiyor mu?

   
 20. ensaryegen

  ensaryegen TÜİSAG Üyesi

  Temel isg eğitimi verildiğine dair belge imzalatmanız yeterli, ancak OSGB bu hizmeti verdiyse aşağıdaki süreler geçmediyse eğitime gerek yok.

  a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

  b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

  c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

  ayrıntılı bilgi: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130515-1.htm

   
  smr ztrk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica