Iş Güvenliği Uzmanı Olabilecekler Değişti

Konu, 'İSGdosya Son Eklenenler' kısmında ISGdosya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISGdosya

  ISGdosya TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Uzmanı Olabilecekler Değişti
  Meclis Genel Kurulu, kimlerin iş güvenliği uzmanı olabileceğini düzenleyen maddeyi değiştirdi. Şuanki düzenleme göre sadece mühendis, mimar veya teknik eleman unvanını (teknik öğretmen, fizikçi, kimyager) alanlar iş güvenliği uzmanı olabilmektedir. Kabul edilen önergeyle, 1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK’da müfettiş olanlar 2- Sadece mimar unvanını alanlar değil tüm mimarlık fakültesi mezunları 3- [...]
  Devamını Oku...


   
 2. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  Sıra işletme mezunlarına geldi..

   
 3. EmreA

  EmreA TÜİSAG Üyesi

  Açıkçası bu işi meslek gruplarına göre kısıtlamak yerine yetkinlik sorgularını arttırmak kaydıyla herkese açık hale getirmek daha makul bir çözüm gibi geliyor. Mesleki tecrübesi ve sınav zorluk derecesine göre de sınıflar değerlendirilebilir.

  Hatta keşke maksimum 16 saat eğitim verip işe başlatmak yerine İngiltere'deki CSCS sistemini de uygulasak, mesleğine ve yaptığı işe göre yetkinlik kartları verilse, tecrübe arttıkça kart değiştirilse, şantiyelere giren herkesten bu kartlar sorgulansa vs.

  Tabii paralel bi evrende...

     

   
 4. isg1

  isg1 TÜİSAG Üyesi

  iş sağlığı ve güvenliği kadar önemli bir konu niçin bu kadar ucuzlaştırılıyor anlayamıyoruz. bugün biyologlar da bu mesleği yapabilecek. 3 gün sonra meclistekilerin kafasına esecek bikaç meslek dalı daha eklenecek.
  bunun sonu yok.
  yasa ertelendi ancak ertelendiği tarihte her şey muntazaman işlemeyecek.
  2 ay kurs + sınavdan geçen herkes bu mesleği yapamaz.
  şahsen sertifikayı kazandım ancak kendimi yeterli görmüyorum. bu işi yapan insanlar da var çevremde çok mu yeterliler?
  insan canı ile uğraşılan bir meslek bu kadar basitleştirilmemeli. kaldı ki her gün kafa karıştıracak bir çok konu daha meydana geliyor. bu işi gerçekten yapmayı düşünüyordum ancak her geçen gün biraz daha uzaklaşmama sebebiyet veriliyor.

   
  eniskahya bu yazıya teşekkür etti.
 5. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle katılıyorum bide açıkta kalan öğretmenler olabilir.

     

   
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Fİzik kimya oluyor da neden biyologlar olmuyor diye eleştiriyorduk, mimarlık fakültesi de ok. Kavramlar yerine oturmuş arkadaşlar. Bence tebrik etmek lazım. Mantıksız durumlar vardı düzeltilmiş oldu.

   
  emine g ve bio-mine bu yazıya teşekkür etti.
 7. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  • Üslubunuz ağır. Geçici süre uyarı cezası aldınız. Daha sakin bir içerikle anlatabilirsiniz
  Tek doğru yapılan şey bu biyologlar ve mimarlarında uzman hakkı var işletmeyle NE ALAKASI VAR!!!! böyle bir düşünceye sahip olan uzman veya uzman adayı neden *silindi* neyin mücadelesi pastada payın mı küçüldü ? zoruna giden ne oldu?
  evet burası forum sitesi ama sosyal bilimler ile fen bilimlerini neden ve nasıl aynı kefeye koyuyorsun?
   
 8. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  İsg1'in yazdığı mesajın içinde çok güzel noktalar var önce isg uzmanı mesleklerine göre bıranştırma düzenlemeleri yapılsa sonra bu uygulamalar yapılsa bir gıda ne kadar vinçlerden anlar bir makineci ne kadar gıdadan anlar bir biyolog ne kadar inşaattan anlar bir iç mimar ne kadar kaynaktan anlar sınav ezberle geçiliyor ama sonrası bürolardan yapılan RD dönüyor.elbet kimya,fiziğin olduğu yerde biyoloji de olmalı ama fen edebiyatlar ne kadar yeterli?   
 9. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  Şahsen arkadaşım olan uzman arkadaşlardanda ne kadar sanayiye uzak olduklarını görüyorum.

     

   
 10. bio-mine

  bio-mine TÜİSAG Üyesi

  yerinde bir karar. bir biyolog olarak tüm meslektaşlarıma hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.   
 11. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  olay pasta değil insan sağlığı ve güvenliği   
 12. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi


  Aynen öyle olay olgu insan sağlığı ve İSG kültürünün oluşturulması tabi ki de . İSG kültürü oluşturuluyorsa biyoloji mezunlarınında bu belgeyi almaya hak kazanması çok doğal , üzücü olan bu zamana kadar alamamalarıdır. Ancak artık bir çok kişi o kadar üstünde tartıştığımız İSG ve çalışan sağlığı ve güvenliğini pasta olarak görmekte ve nemalanmak istemektedir. ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ.
  *silindi*

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica