Iş Güvenliği Uzmanı Alımı Olmayacak Mı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında oezguel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar bildiğiniz gibi henüz 1 yıldan bile daha genç bir kanunumuz var 6331
  bu kanunun son maddelerinde, çok tehlikeli ve tehlikeli grupta bulunan ve 10 kişinin altında elemanı olan iş yerlerine bakanlık uzman tahsis edecek.
  1 temmuzda çok tehlikeli ve tehlikeli gruptaki bütün işyerleri bu kapsama giriyor.
  peki bakanlık hangi uzmanları gönderecek, bu konu için uzman istihdamı olacak mı yakın zamanda?   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 2. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  Uzman alımı olmayacak, Bakanlık ihale ile OSGB'leren hizmet alacak.

   
 3. düseldorf

  düseldorf TÜİSAG Üyesi

  Şahsi görüşünüz mü yoksa bir duyum mu?

     

   
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Bakanlık uzman felan almayacak yalnızca bu firmaların sorumluluğu bende uzmana gerek yok diyecek. 10 yılda bir de belki bi denetleme yapacak.

   
  ebruışıker bu yazıya teşekkür etti.
 5. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ OLANLAR
  İşyerinde 9 veya daha az işçisi olanlardan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanların iş sağlığı ve güvenliği ile işyeri hekimi ihtiyacını SGK’nın açacağı ihaleler sonrasında, ‘ortak sağlık-güvenlik birimleri’ karşılayacak ve bu işyerlerinin cebinden para çıkmayacak. İhaleyi alan şirket, sanayi sitelerindeki tamirhane, tornacı gibi işyerlerine yılda bir defa 1 saat iş güvenliği uzmanı ile üç yılda 1 işyeri hekimi gönderecek.

  13 Aralık 2012 NTV'de yapılan röportaj

     

   
 6. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın bir kısmı 1 Ocak 2013 günü yürürlüğe girecek ama sadece 50 ve daha çok işçi çalıştıran işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sayılanlar için geçerli olacak… En son 2014 yılı Temmuz ayında da az tehlikeli bakkal-manav-market ve apartmanlara sıra gelecek.
  İŞYERLERİ TEHLİKE OLARAK 3′E AYRILIYOR
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, işyerlerini üçe ayırıyor, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli ve bu sınıflandırmayla ilgili genelge henüz Bakanlıkça yayımlanmamakla birlikte taslak halinde hazır ve yakında yayımlanacak. Genel Müdür Özer, yasanın yürürlüğü ile birlikte genelgenin SGK’daki işyeri NACE kodlarına göre sınıflandırılacağını belirtti. Yasa ilk defa 1 Ocak 2013 günü sadece 50 veya daha çok işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için yürürlüğe giriyor ve bu işyerleri zaten eski iş sağlığı uygulamasında kapsamda olup işyeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundaydılar bu sebeple onlar için yeni bir şey yok.
  BAKKALLA MANAVIN DAHA 1.5 YILI VAR
  Yasa 2013 yılı Temmuz ayında da 50 işçiden az çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için yürürlüğe girecek. Bu işyeri işverenleri işyerlerinde ya tam zamanlı ya da kısmi zamanlı işyeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı işe alacak veya ortak sağlık-güvenlik şirketlerinden fatura mukabili bu işi satın alacak. Ayrıca, işverenin kendisine ait belgesi varsa kendisi, belgesi olan işçisi varsa bu işçisini de isterse Bakanlığa uzman olarak bildirebilecek. 2014 yılı Temmuz ayında da, kamu işyerlerinin tümünde, özel sektördeki az tehlikeli tüm işyerlerinde devreye girecek. Yani, bakkal, manav, berber ve apartmanlarda yürürlüğe girmesine daha bir buçuk yıldan fazla süre var.
  Ocak 2013′te 50′den çok işçi çalıştıran işletmeler için zaten mevcut yasada var olan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu devam edecek. Tüm işletmeleri kapsayan zorunluluk ise Temmuz 2014′de başlayacak. Hekimin 3 yılda bir kez bir saat, iş güvenliği uzmanının ise yılda bir kez bir saat uğraması yetecek
  1-9 İŞÇİSİ OLANLAR
  TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ OLANLAR
  İşyerinde 9 veya daha az işçisi olanlardan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanların iş sağlığı ve güvenliği ile işyeri hekimi ihtiyacını SGK’nın açacağı ihaleler sonrasında, ‘ortak sağlık-güvenlik birimleri’ karşılayacak ve bu işyerlerinin cebinden para çıkmayacak. İhaleyi alan şirket, sanayi sitelerindeki tamirhane, tornacı gibi işyerlerine yılda bir defa 1 saat iş güvenliği uzmanı ile üç yılda 1 işyeri hekimi gönderecek.
  AZ TEHLİKELİ OLAN İŞYERLERİNDE
  İşyerinde 9 veya daha az işçisi olan az tehlikeli işyerlerinde yani bakkal-berber-manav-apartmanlarda 2014 yılı Temmuz ayında yasa yürürlüğe girecek ve bu işyeri işverenleri OSGB ile sözleşme imzalayacaklar ve yıllık 70 ile 100 lira arasında ödeyecekler. OSGB’nin doktoru bu işyerlerine 3 yılda bir defa bir saat uğrayacak, iş güvenliği uzmanı da yılda bir defa 1 saat uğrayıp riskleri denetleyecek. Anketlere göre ortak sağlık-güvenlik birimleri, 9 ve daha az işçisi olan işyerlerine 30 ile 70 lira yıllık ücretle hizmet verebileceklerini belirtmiş. Yani, apartmanlara, bakkallara,
  marketlere yasanın yıllık maliyeti 100 lirayı geçmeyecek.
  UZMAN SAYILARINDA YETERSİZLİK YOK GİBİ
  Türkiye’de 1.4 milyon işyeri bulunuyor.
  A sınıfı uzman: 892
  B sınıfı uzman: 552
  C sınıfı uzman: 14305
  Halen kurulu ortak sağlık-güvenlik birimi sayısı 270. Yakında sayı 1000′i bulacak. İşyeri ve işçi sayısına göre, A ve B sınıflarında eksiklik var ama kanun verdiği geçici bir yetki ile 3 yıl süreyle, çok tehlikeli işyerlerine aslında A sınıfı gerekmekle birlikte B sınıfında olanlar da bakabilecekler.

  Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2012


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica