İş Güvenliği Eğitim ve Yeterlilik Formu

Konu, 'OHSAS 18001 İş Sağ. ve Güv. Yönetim Sis. Hakkında' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi
  1.0 AMAÇ : Kalite Yönetim ve İSG sisteminin etkinliğinin artması, çalışanların bilinçlenmesi ve hedeflere ulaşılması için eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlanması, gerçekleştirilmesi ve etkinliğinin ölçülmesi için yöntem belirlemek.


  2.0 KAPSAM :Bu prosedür, tüm KYS ve İSG eğitimlerini ve "Uygulama" kısmında adı geçen bölümlerin konu ile ilgili faaliyetlerini kapsar.  3.0 SORUMLULUK :Eğitim ihtiyaçların belirlenmesi, planlanması ve gerçekleştirilmesinden Kalite ve
  İSG Yönetim Temsilcisi sorumludur.  4.0 UYGULAMA:

  4.1 Eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlanması, gerçekleştirilmesi ile ilgili koordinasyon etkinliğinin ölçümü ve kayıtların tutulması Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi'nin sorumluluğundadır.


  4.2 Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi eğitim kuruluşlarından o yıla ait programlarını temin eder ve her yılın ilk yönetimin gözden geçirmesi toplantısında eğitim ihtiyaçları belirlenir.

  4.3 Eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesinde: Müşteri beklentileri, politika ve stratejiler, firma hedefleri, İSG hedef ve programları, İSG risk değerlendirmeleri, Kalite ve İSG performans ölçümleri esas alınır.

  4.4 Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi, belirlenen eğitim ihtiyacına göre (PL 02) Eğitim Planını hazırlar ve Genel Müdür'ün onayına sunar. Onaylanan eğitim planı tüm bölümlere dağıtılarak yürürlüğe alınır.

  4.5 Eğitim Planının takibi ve eğitime katılım ile koordinasyon Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi tarafından yürütülür.


  4.6 Eğitim kuruluşu;

  4.6.1 Eğitim dışarıdan alınmış ise eğitime katılan personel tarafından eğitim sertifikasının ve eğitim
  notunun birer kopyası Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi'ne teslim edilir.

  4.6.2 Eğitim kuruluş içinde verilmiş ise eğitim sonunda eğitimi gerçekleştiren personel tarafından katılımcılara (F 015) Nolu Eğitim Katılım ve Değerlendirme Formu imzalatılarak varsa eğitim notu ile birlikte Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi'ne iletilir.

  4.7 Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi tarafından eğitim sertifikası, Eğitim Katılım Formu varsa eğitim notu dosyalanarak eğitim ile ilgili bilgiler (F 059) nolu Eğitim Takip Formuna işlenir.  4.8 Eğitim planında yer almayan bir eğitime katılım söz konusu olduğunda Bölüm Sorumlusu tarafından
  (F 021) Nolu İç Haberleşme Formu düzenlenerek Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisine iletilir. Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi Eğitim talebini Genel Müdür'ün onayına sunar, Eğitim Talebi onaylanmışsa Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi tarafından Eğitim Planı revize edilir.


  4.9 İşe yeni başlayan veya görev değişikliği yapılan personelin eğitimi (F 019) nolu Oryantasyon Formuna göre gerçekleştirilir. Oryantasyon eğitiminin takibi, sonuçlandırılması ve formu Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi'ne iletilmesi ile ilgili bölümün sorumluluğundadır.

  4.10 Eğitim etkinliğinin değerlendirilmesi:


  4.10.1 Eğitimi veren/Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi tarafından etkinliğin değerlendirilmesinde kullanılacak kriterler belirlenerek (F 015) nolu Eğitim Katılım ve Değerlendirme Formuna kayıt edilir.

  4.10.2 Gerek kuruluş içi gerekse kuruluş dışı alınan uygulamaya yönelik eğitimleri etkinliğinin değerlendirilmesinde ayrıca konu ile ilgili uygulama ve sonuçlar eğitimi veren/Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi tarafından değerlendirme kriterlerine göre gözden geçirilerek Eğitim Katılım ve Değerlendirme formuna kayıt edilir.

  4.10.3 Kalite ve İSG Yönetim Temsilcisi tarafından eğitim etkinliği değerlendirme sonuçları gözden geçirilir. Eğitim yetersiz bulunmuş ise kuruluş ve/veya kişi değiştirilerek tekrarlanır.  5.0 İLGİLİ DOKÜMANLAR VE REFERANSLAR:

  ISO 9001:2000 Kalite Sistem Şartı Madde 6.2.2
  OHSAS 18001:2007 Sistem Şartı Madde 4.4.2

  PL 02 Eğitim Planı
  F 015 Eğitim Katılım ve Değerlendirme Formu
  F 030 Eğitim Talep Formu
  F 021 İç Haberleşme Formu
  F 019 Oryantasyon Eğitim Takip Formu
  F 059 Eğitim Takip Formu


   

  Ekli Dosyalar:

  kalitek, Volcano, ema ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica