Ilk Kez Isg Uzmanliği Yapacaklara Hayati Öneriler

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Ercan Mattaoğulları tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Remzi ELİKILIÇ

  Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi  Ana Başlıklar Halinde sıralıyım

  Tüm İsg Kapsamlı Eğitimler
  İSG Kapsamlı formlar
  Risk Analiz Dosyası ( en yoğun olan dosaynız bu olacaltır)
  Risk Analiz Ekipleri
  Acil Durum Prosedürü ( bu konuda bayağı vaktınızı alır)
  KKD Kullanma Prosedürü ( bireysel olarak her çalışanın ihtiyacı olan KKD yi belirleyerek başlayın )
  Alt İşveren Prosedürü
  Ortam Ölçümleri ( bu konuda da dışarıdan hizmet tavsiyemdir)
  Kaza Analiz Dosyası
  İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi - Çalışan temsilcileri Sözleşmeler
  İSG Kurul Prosedür-Toplantı Dosyaları
  Kaldırma Araçları Kontrol Dosyası (her işyerinde kaldırma aracı yoktur)
  Elektrik Tesisat Kontrol Dosyası ( Elektrik uzmanlık ister dışarıdan destek tavsiye derim)
  Kimyasal Atık Prosedürü
  Gece Çalışma Dosyaları / Vardiya Sistemi
  Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Prosedürü
  İSG Yıllık Faaliyet Planı
  Özlük Dosyaları
  Ağır ve Tehlikeli işler sağlık raporları
  İşyeri Kontrol Checlist

  Kontrolleri belirli periyotlara bağlayarak kendi takviminizi oluşturun. Bunun içinde ayrı kontrol dosyası oluşturun.


   
  ygtr hoca, erkanersoy ve glryvz bu yazıya teşekkür etti.
 2. hamza yüzüak

  hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

  ÖRNEK DÖKÜMANLAR PAYLAŞIRMISINIZ

   
 3. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Birkaç form, işe yarayabilir ve örnek olur.

     

   

  Ekli Dosyalar:

 4. tolga07

  tolga07 TÜİSAG Üyesi

  çalışma izin formlarıda önemli.. yüksekte çalışma, elektrikle çalışma, kazı müsadesi, ateşli çalışma izin formları ve benzeri..

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 5. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Yüksekte çalışma izin formu

     

   

  Ekli Dosyalar:

  erkan aktaş, erkanersoy, Özkan Artun ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. tolga07

  tolga07 TÜİSAG Üyesi

  "işin yapılacağı alan isg sorumlusu" ndan kasıt kim olmalıdır? yani burayı kimin imzalaması gerekiyor?

   
 7. bilen43

  bilen43 TÜİSAG Üyesi

  emeğinize sağlık teşekkürlerrr
   
 8. Numan Beşir

  Numan Beşir TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar;

  Yayınlanan soruları kontrol ettim 86 puanla geçiyorum. Benim aklıma takılan bir kaç soru var. C sınıfı uzman olarak göreve başlayacağım için sadece az tehlikeli sınıfta bulunan iş yerleri ile anlaşma yapabiliyorum. 1 Temmuz 2016 yılına kadar az tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile anlaşmasına gerek yok. Şimdi sorum şu; 2016 yılına kadar bekleme de mi kalacağız, ne olacak ? Bir de bir süre OSGB'de çalışmak daha mı iyi olur ? Geçenlerde bir akrabamdan haber aldım, az tehlikeli sınıfta bulunan iş yerine gelmiş birisi iki işçi için 400 tl istemiş bu normal mi ?

  Tecrübeli arkadaşlardan fikir istiyorum.   
 9. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Tehlikeli sınıf işyerimizde 13 kişi için OSGB C sınıfı uzmanını görevlendirdi ve 150 TL teklif etti. Ayda 2 saat uzmanı gönderecek. C ler tehlikeliye bakabiliyor, çok tehlikeliye bakamıyor.

     

   
  turktay bu yazıya teşekkür etti.
 10. asiye

  asiye TÜİSAG Üyesi

  EMEKLERİNİZE SAĞLIK ÇOK FAYDALI BİR PAYLAŞIM.   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  size kesinlikle katılıyorum Ercan bey, para bir şekilde kazanılır ama vicdan yüküyle yaşanmaz....   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 12. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  işçi sayısına göre ayda bir-iki saat gitmek gereken bir yer için bu kadar evrak nasıl hazırlanacak.
  düzenlenirken ayda sanki 10-15 saat gidilecekmiş gibi iş yükü var .
  ayrıca düşen ücretler de işin ekstrası

   
 13. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  İyi yazmışsınız güzel yazmışsınız da biraz abartılı olmamış mı?İGU rehber ve danışmandır. Görevi bu iki ana hat belirler. İşçinin yemeğinide ben düşüncek değilim. İ Hekimi yapsın.. yada başkası. Her makinanın nasıl kullanıldığını siz biliyormusunuz ki kullanma klavuzları hazırlatacaksınız. İlgili birim tercüme ettirir sizde makinaya asılıp asılmadığına bakar kullanıcıyı uyarırsınız filan.... her şeye karışmak başınıza bele almaktır. Sizi ilgilendirmeyen şeylerden ilgililer ilgilensin siz değil....
   
  Erdinç Öztura ve gizem kuruefe bu yazıya teşekkür etti.
 14. pelikantepesi

  pelikantepesi TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar. Bir patlayıcı firmasında İsg Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Firmanın 3 farklı şehirde -1'i depo 2'si üretim yeri olmak üzere- tesisi mevcut. Ben en fazla üretim yapılan yerde işe başladım. İşe başladıktan 2 hafta sonra diğer 2 tesise de 1 ay sonra sizin atamanızı yapacağız dedi SEÇ Müdürüm. İtiraz etmedim. (Ancak iş görüşmesinde bu söylenmemişti. Sadece diğer 2 tesisimize de ara sıra gidebilirsiniz demişlerdi). Dün akşam itibariyle SEÇ müdürüm" Toplantı yaptık. Patlatma hizmeti verdiğimiz firmaların sahaları için de SGK kodumuz olduğu için oraların İSG sorumluluğu da size ait olacak. 1 Kasım'a kadar planınızı yapın oraların risk analizi vb. şeyleri hazırlayacaksınız" türünden şeyler söyledi. Şimdi bu durumda işe başladığım günden beri karşılaştığım sürprizlerin sonuncusu idi bugün itibariyle. Patlatma sahaları bir çok şehirde Bursa, Kütahya, Eskişehir, Malatya, Ankara, Elazığ, Sivas, Niğde, Adana ve Mersin. Ben kendilerine öncelikle oraları görmem gerektiğini ona göre risk analizi ve diğer belgeleri hazırlayabileceğimi söyledim, ayrıca oraları görmeden isg katip üzerinden atama onayı yapamayacağımı bildirdim. Tabi Müdürümün hoşuna gitmedi bu yanıt. Şirket sana araba vermez otobüsle gider gelirsin türünden de sözler söyledi. Şimdi engin deneyimlerinize güvenerek soruyorum. NASIL BİR HAREKET TARZIM OLMALI ?

   
 15. adem mutlu

  adem mutlu TÜİSAG Üyesi

  ortada bir iyi niyet yok arkadaşım ,kesinlikle bırakmalısın,   
 16. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  İlk işe girerken, koşulları ve hizmet edeceğiniz bölgeleri belirtip alacağınız ücreti bildirip ardından da her iki tarafın anlaştığına dair bir iş sözleşmesi ile bu işlemi noktalayan firmalar var. Sanırım sizin firmanız kervan yolda düzelir mantığında, günün koşul ve şartlarına göre yeni ve ilave iş yükü verebilen bir firma. O halde değişen koşullara ayak uydurmanız için size de değişen imkanlar sunmalıdır.

  İllaki seyahatler için şirket aracı gerekmez, bunu toplu taşıma araçları ile de yapabilirsiniz tabi bu daha uzun süreler yolculuk yapacağınız anlamına gelir o halde dinlenmeniz için konaklama ihtiyaçlarınızın da daha iyi düşünülmesi gerekir. Ayrıca çalışma süreleriniz artacağından ücret politikasında da bir değişiklik olmalı. İletişimi koparmadan bu ihtiyaç ve gereklilikleri iş veren ile paylaşırsanız, makul bir düşüncenin bu şartları kabul etmemesi beklenemez.

  Diyelim ki istekleriniz kabul edilmedi? Siz aldığınız ücreti yeterli görüyorsanız işinize devam edersiniz yok beğenmiyorsanız herhalde başka bir iş arar ve işinizi bulunca da istifa edersiniz diye düşünüyorum.

   
 17. pelikantepesi

  pelikantepesi TÜİSAG Üyesi

  Elbette ben de bırakmayı düşünüyorum. Şu an elim kolum bağlı. Piyasa koşullarını biliyorsunuz. İş aramaya başladım. İlginiz için teşekkür ederim.

   
 18. zynp..

  zynp.. TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  Benim sorum ya da sorunum uzmanlığın sahada uygulanabilmesi.

  Birçoğumuz sertifikayı alalım, işsiz kalırsak ek iş olabilir düşüncesiyle belki bu işe girişti, genellemek doğru olmasa da. Ya da iş ilanlarındaki her şey olabilmeyi başarma ve işi kapma kaygısı bilemiyorum.

  Mühendis+Uzman+TMGD+Kalite+....

  Her neyse.

  C sınıf uzman olarak tehlikeli sınıfta olan bir işyerine hizmet veriyorum, vermeye çalışıyorum. Hoş uzatılmalı mıydı bu süreç inanın bu konuda da net kanıya varmış değilim. Çünkü bazı işletmelerde yönetimin bir parçası olamadığınız takdirde, A,B sınıf farketmiyor.

  Ha şu var belki tecrübe işlere yaklaşımı kolaylaştırıyordur.

  Ben şunu sormak istiyorum teorikte yapmaya çalıştığımız şeyleri sahada uygularken nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Çalışanların eğitiminde bile sürekli dirençle karşılaşıyorum. "Talimatları uygulayamam, amirim işi hızlı bitirmemi istiyor, ben bu işin riskini biliyorum ama talimatı imzalarsam başıma bir şey geldiğinde hak iddia edemem, yapmam, etmem, KKD kullanmam." diye devam ediyor şikayetler.

  En ufak bir pürüzde de burada güvenliğimiz yok diye şikayetlenmeler de başlıyor.

  Bu tarz yaklaşımları (yönetim kadrosundan çalışana kadar herkes iş güvenliğini önemsemiyor) nasıl değiştirebiliriz?

  Denetim zamanları mucize yaratmaya çalışmakla iş güvenliği yapılmıyor. Aldığımız risk ve karşılığında gördüğümüz direnç, üstüne üstlük kazanç da hepimizin malumu bunca çabaya değer mi?

  Böyle bir ortamda çalışabilmek maalesef ki özgüven de zedeliyor, acaba bu işi ben beceremiyor muyum kaygısı oluşturuyor.

   
 19. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Merhaba bende çok deneyimli biz isg uzmanı sayılmam ama bizim görevimiz aslında yönetmeliktenden anladığım kadarıyla iş verene konu hakkında rehberlik yapmak ve konu hakkında bilgilendirmek yani yönetimsel anlamda diyorum burada sizin yetkiniz iş verenin bu işi ne kadar önemsediğine kalıyor gibi. Bizim bu noktada yapacağımız yapılması gerekenleri iş verene YAZILI olarak vermek bir ve bir nüshasını saklamak yönetmelikler doğrultusunda yapılması gerekenleri yapmak vs vs. Bu noktada iş yönetime düşüyor. Yönetim bazı şeylere göz yumarsa sizin bu noktada yapabileceğiniz bir şey yok. Kaldı ki ben şu an tezsiz yüksek lisans yapıyorum b sınıfı uzman olmak için bu süreçte anladığım kadarıyla devlet bile bu konuda iş verenlere yeterli baskıyı yapamıyor. Siz tek başınıza bir şey yapamazsınız. Bu noktada yapılacak en güzel şek konu ile ilgili kendimiz geliştirmek, işverene yazılı bilgi vermek, yapılan her şeyi yazılı olarak tutmak ve bazı şeyleri zamana bırakmak 5 sene önce çıkmış bir kanun var yani memlekette bazı şeyler hemen düzelmez. Düzelir de neyse devamını getirmeyeyim . Ve son olarak malesef iş tecrübesi anlamında ilk önce devlet bizi OSGB' lerin kucağına atıyor bir müddet sonra isg anlamında yönetimsel açıdan bu konuya önem veren kurumsal firmalara yönelmek. Zira diğerlerini ben Allaha havale ediyorum.

   
  zynp.. bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica