I S O 14001 Prosedürleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

I S O 14001 Prosedürleri

Konu, 'ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Hakkında' kısmında Sermin SAHİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sermin SAHİN

  Sermin SAHİN TÜİSAG Üyesi  Merhaba

  Şirkette ISO14001 ÇYS Kurmaya karar verildi ve bende süreç sorumlusuyum bu konu ile ilgilenen bir arkadaş varsa bir sorum olacak.


  Çevre el kitabı formlar ve prosedürler hemen hemen tamam gibi ama takıldığım ve net cevap bulamadığım bir konu var ;

  - ISO 14001 Standardını incelediğimde 11 adet prosedür oluşturmam gerektiğini görüyorum.
  - Bunlardan 6 tanesini ISO9001 prosedürleri ile entegre edebiliyorum.
  - Geriye kalan 5 adet prosedürün 4 adedi de hazır.
  - Ancak
  İletişim 4,4,3(ISO14001)

  İç iletişim Müşteri iletişimi 5.5.3-7.2.3 (ISO9001) maddesi için prosedür oluşturmalıdır denmesine rağmen bununla ilgili kimsenin bir prosedür oluşturmadığını bunun hep Çevre El Kitabında tanımlandığını gördüm...

  İlgilenen arkadaşlara soruyorum sizlerde bu şekilde mi uyguluyorsunuz ?


   
 2. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Sermin Hanım, bunları çevre el kitabına koyabilirsiniz, ISO 14001'de 6 tane prosedür zorunluluğu gibi birşey yok, o ilave 5 adet prosedürü de ÇYS el kitabına koyabilirsiniz.

   
 3. Sermin SAHİN

  Sermin SAHİN TÜİSAG Üyesi

  Peki bir şey daha sormak istiyorum (Yanlış yorumlamamak adına) ISO14001 standartında yer alan "prosedür veya prosedürler oluşturmalı" ibaresi o maddeye ait bir prosedürün varlığını zorunlu kılmıyor mu ?

     

   
 4. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Sermin Hanım, prosedür dokümante edilecekse ile prosedür veya prosedürler oluşturmalıdır ifadeleri farklı. Prosedür oluşturmalıdır ya da prosedürler oluşturmalıdır ifadesini siz eğer dokümante edilmeyecekse çevre el kitabının icinde belirtebilirsiniz. İlgili maddede kuruluş bu konuyla ilgili olarak dokümante edilmiş bir prosedür hazırlamak zorundadır gibi ifadeler kullanırsa kesin olarak bunu ayırıp prosedürü ayrı olusturma zorunluluğu var ki bu durum ISO 9001:2008'de de belirtilmistir. Mesele "Dokümante edilmiş Prosedür" de. 9001,14001 ve 18001 entegre başdenetcisiyim başka sorularınız varsa mutlaka paylaşabilirsiniz. Saygılarımla

   
  Yusuf BOGOZİCİ ve Sermin SAHİN bu yazıya teşekkür etti.
 5. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  merhaba
  ben bir soru sorabilirmiyim.işyerimi ıso belgelerine sahip.ben işe yeni başladım.bu prosedürleri hiç bilmiyorum.normalde ayda bir buraya ısocu arkadaş gelip evrakları hazırlayıp gidiyormuş.daha tanışamadım.hazırda prosedürler var.ama bunlar hiç uygulanmıyormuş.isg ile ilgili olanları revize ettim.ama diğer prosedürleri ellemedim.bunları yeniden düzenlemem gerekirmi.ısocu arkadaşbenim gelmem gerek yok yenileyebilirsiniz dedi.ama orada yazan form numaraları filan nerden bulucam.bununla ilgili hiç bilgim yok.ayrıca bu işe bulaşayımmı sizce.

     

   
 6. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Normal şartlarda ben el kitabı, prosedür, talimat, liste,form gibi doküman ve kayıtları yılda 1 kez gözden geçiririm
  el kitabı ve prosedürlerde kritik değişiklikler olmadığı sürece ki bunlar birincil dokümanlardır pek dokunmamaya çalışırım. Genel olarak entegre ya da ayrı ayrı tüm dokümanların kayıtlarının tutulduğu ana (master) bir liste olur, orada tüm dokümanların adları, revizyon numaraları, revizyon tarihleri, revizyon sebepleri gibi gerekli bilgiler tutulur. Bu ana (muhtemelen excel formatındadır) formatlı dosyayı bulabilirseniz oradaki detaylara ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerin korunması da çok önemli, mutlaka tüm güncel ve iptal edilmiş dokümanların yedeklerinin de ayrı bir harici hard diske zaman zaman yedeklerinin alınması gereklidir, böyle bir yedekleme varsa harika ancak yoksa sizin bu sistemi kurmanızda fayda var. Bence bu işe bulaşın :) Ancak bilinçlendirme, iç denetçi eğitimlerini alırsanız (benim görüsüm önce bilinclendirme eğitimi sonraki 3-4 ay icerisinde de iç denetçi eğitimi) çok daha konuya hakim olacaksınızdır, ben kalite/isg/çevre entegre sistemlerini kurmak ve bunları sürdürmekten zevk alan biriyim ancak bu kişiden kişiye değişir. Sabır , anlayış,merak , istek ve öngörü bu işin temel taşı, bu da gökten zembille düşmüyor. Bazı çalışanları icin uzun bazıları icin ise bu dönem kısa olabilir, sizin merak ve isteğinize kalmış. Kolay gelsin.

   
  oblomov bu yazıya teşekkür etti.
 7. svd

  svd TÜİSAG Üyesi  merhabalar
  Sizin entegre yönetim sistemleri baş denetçisi olduğunuzu okudum ve eğer ilgilenirseniz sizden bir konuda yardım almak istiyorum.
  Ben bir kozmetik firmasında kalite yönetim sistemleri konusunda (özellikle gmp sisteminin kurulması) çalışmaya başladım. Firma 18001 olmadan sadece 14001 ve 9001 sistemlerini uygulamakta ve benim görevim şuan gmp sisteminden önce bu iki sistemin entegrasyonun sağlıklı olmasını sağlamak. Beneim elimdeki tüm kaynaklarda entegre yönetim sistemlerinden bahsederken 9001 14001 ve 18001 birlikte düzenlenmiş. Ben şuan sadece 14001 ve 9001 sistemini düzenlerken nereden başlayacağımı ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum . (3 yıldır kys konusuyla ilgili çalışıyorum ancak çalışmalarım sadece 9001 ve gmp konusunda) . Eğer bu konu ile ilgili bana yardım edebilirseniz çookk sevinirim.
  Cevabınızı bekliyorum.
  İyi çalışmalar
   
 8. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Sevda Hanım tabiki temel koşulların oluşturulması konusunda size yardımcı olabilirim ancak firmayı ilgilendiren özel koşullarda sizin rolünüz daha ön plana çıkmak zorunda. Burada da ancak fikir beyan edebilirim. Kişisel görüsüm 9001 ve 14001 sürecinden önce (bu her sistem kurulusunda rol alan arkadaslarımıza önerim) 5S konusuna eğilmek.   
 9. svd

  svd TÜİSAG Üyesi

  Mailinize yeni cevap verebılıyorum kusura bakmayın . Ben şirketimizdeki süreci su sekilde özetlemek istıyorum. Aynı binada üretim yapan 2 farklı kozmetik firması mevcut ve bazı alanlar ortak kullanılmakta, aynı zamanda bazı makinelerde. Bu durumda benim uygulamak isteyeceğim 5S sistemi ne kadar sağlıklı olur bilemıuorum. Burada dokümantasyon inanılmaz ayrıntılı ve birbiri ile tutarsız . Ayrıca 9001 ile 14001 dokümanları entegre değil hepsi ayrı ayrı tutulmakta. Bu nedenle nereden başlayacağımı bilemedim. Ve düzenleme yaparken sistem entegre olsun istıyorum. Bu nedenle sizden yardım istedim :))

     

   
 10. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Sevda Hanım, buradan bakınca bu süreç hakkında fikir yürütmek son derece güç, 5S icin bir sınır yok, 2 farklı firmanın ortak kullanımları bu tür aktivitelerde dert edilmez:) Peki sorum şu ISO 9001 ve 14001 belgeleri her iki firma icin ortak mi alınacak yoksa ayrı ayrı mı alınması düşünülüyor?   
 11. svd

  svd TÜİSAG Üyesi

  Gökhan Bey, biz sadece kendi firmamız için çalışma yapacağız. Zaten bu iki firma da kardeş firma. Bizim 9001 ve 14001 belgelerimiz var. Ama ikisinin de dokümantasyonu ayrı ayrı ve çok ayrıntılı. Ben bu iki sistemi entegre etmek ve sadeleştirmek istiyorum.   
 12. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Sevda Hanım,

  size ayrıca mesaj gönderdim, onu inceleyebilirseniz sevinirim

   
 13. Şeyma SARAÇ

  Şeyma SARAÇ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, bana faaliyetler prosedürü örneği lazım, incelediğim örnekler çok yüzeyseldi. daha detaylı örneğe sahip olan var mıdır ?
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica