Herkes Kendi Sınıfına Bakmalı

Ekrem uçak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her uzman arkadaşımız artık kendi sınıfına bakmalı.
Yıl uzatmasının sonu yok.
Bir üst sınıfa geçen arkadaşımızda B yada A sınıfına bakdığının bir anlamı olsun.
Herkes istiyorki bende A oluncaya kadar bu uzatmalar devam etsin. Böyle bir anlayış önce kendi işimize saygıyı yitirir.

akaya31

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kesinlikle haklısınız . Piyasada bu yüzden uzmanlara maddi anlamda değer verilmiyor.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle Size katiliyorum. Simdi sahsi menfaatleri icin kucuk hesaplar yapip erteleme isteyenler ileride aksi icin ugrasacak.
Isg kulturunun gercek anlamda olusturlmasi icin kesinlikle erteleme olmamali, belirttiginiz gibi herkes kendi sinifina bakmali hatta sektorel duzenleme uygulanmali.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
kesinlikle haklısınız . Piyasada bu yüzden uzmanlara maddi anlamda değer verilmiyor.
Tek sorun herkesin kendi sınıfına bakmaması değil bölüm mezunu olmayan kişilerin bile uzmanlığı çok kolay bir şekilde alıp mesleği asıl ek gelir kapısı olarak görmesidir.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tek sorun herkesin kendi sınıfına bakmaması değil bölüm mezunu olmayan kişilerin bile uzmanlığı çok kolay bir şekilde alıp mesleği asıl ek gelir kapısı olarak görmesidir.
Bölüm mezuniyetine girerseniz işi farklı yerlere çekmiş olursunuz. Daha bu işin bölümü açılmamışken uzmanlığı almış ve o zamanlardan beri sektörün içinde olan çok insan var. Ek gelir konusunda haklısınız, belge kiralamanın önüne geçilmeli. Fakat bölüm mezunu olmayıp da bölüm mezunlarını tabiri caizse cebinden çıkaracak çok uzman var bu sektörde.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bölüm mezuniyetine girerseniz işi farklı yerlere çekmiş olursunuz. Daha bu işin bölümü açılmamışken uzmanlığı almış ve o zamanlardan beri sektörün içinde olan çok insan var. Ek gelir konusunda haklısınız, belge kiralamanın önüne geçilmeli. Fakat bölüm mezunu olmayıp da bölüm mezunlarını tabiri caizse cebinden çıkaracak çok uzman var bu sektörde.
Evet haklısınız ama bir o kadar da sıfır olanlar var benim sitemim o kesime

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Evet haklısınız ama bir o kadar da sıfır olanlar var benim sitemim o kesime
Malesef onlar da var. "Bütün süremi verip haftada 1 gün gelirim, 2500tl alırım." diyen uzmanlar da hiç az değil sektörde.

touran.ahmet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Her uzman arkadaşımız artık kendi sınıfına bakmalı.
Yıl uzatmasının sonu yok.
Bir üst sınıfa geçen arkadaşımızda B yada A sınıfına bakdığının bir anlamı olsun.
Herkes istiyorki bende A oluncaya kadar bu uzatmalar devam etsin. Böyle bir anlayış önce kendi işimize saygıyı yitirir.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hiç alakası yok.Bir kere C'deki uzman,B'nin yerlerine bakarken tecrübe kazanır hatta bir üstteki uzmanlarla iletişim halinde olur ki harika bir fırsat;aynısı B'lerin, A olan sınıfları bakmasında da geçerlidir.
Ayrıca A olduktan sonra soru falan soramazsın, danışırsın ama kimse bir şey söylemez,sen artık bir rakipsindir iş hayatında...!Haa, bu meslek daha 10 yılını tamamlamadı çok yeni bir meslek ki bu ülkede 3000 prim günüyle kanundaki madde eksikliğinden Sosyal Güvenlik uzmanlarını İş Güvenliği uzmanı yaptılar,hiç tecrübesi yokken bir an da kağıtta A sınıfı olan uzmanlar türedi.Sadece belgeden ibaret onca adam tanıyorum.
İş bu sebeple;bir alt sınıfın,bir üst sınıfa bakması bence çok mantıklı ki usta-çırak işlemi üzerinden gitmesi demek ve de zaten bu iş böyle öğrenilir.Yoksa belgen olur saha deneyim olmadıktan sonra kaza falan azalmaz,önce kaza ile illiyet bağını kurman lazım ki o da tecrübeyle,göre göre,tanıya tanıya,kazaya vakıf ola ola gelişirsin. C sınıfı az tehlikeli bir yerde aynı adamların yanında ne görebilir ne öğrenebilir ki ne nasıl vizyon kazanabilir ya da b olunca imalathane görmemiş hep ofis ve benzer tehlikesiz işlere bakmış bir uzmana bir anda üst seviyede kendi seviyesindeki uzmanlar ne öğretebilir? İlla ki zamanla tecrübe kazanır ama bu iş birilerini geçirdiği kazaya göre tecrübeyi kaldırmaz ki tecrübenin yanında pişmek seni yanlıştan alıkoyar.Sonuçta yapılan iş insan hayatı...!?Bu iş tecrübeyle olur evrakta yazarak değil...!O da üst seviyede bulunan uzmanın yanında bulunarak gelişirsin. Zaten en sona A olunca da göreceğini görmüş olursun ki sen tamamsındır,soru sormana bile kalmadan A sınıfını icra edersin...!

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Burada kendinizle çelişiyorsunuz. C sınıfı olup A sınıfının bir çoğunu cebinden çıkaracak bir sürü uzmanda var! Madem bu iş belge ile yürüyor yani a hepsine b az tehlikeli tehilkeliye baksın, c az tehilkeliye baksın dersen. Mantıksızlık olmuş olur, çünkü devlet az tehlikeli işletmeler için 50 den az çalışanlar için dediki işveren 2 aylık bir eğitimle aöf sınavı sonrasında c sınıfı uzmanın yerine iş yapabilir dedi, bu bu sınıftaki insanların alanının daraltılmasına neden olur. Olayı böyle yorumlamak gerekli...

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Burada kendinizle çelişiyorsunuz. C sınıfı olup A sınıfının bir çoğunu cebinden çıkaracak bir sürü uzmanda var! Madem bu iş belge ile yürüyor yani a hepsine b az tehlikeli tehilkeliye baksın, c az tehilkeliye baksın dersen. Mantıksızlık olmuş olur, çünkü devlet az tehlikeli işletmeler için 50 den az çalışanlar için dediki işveren 2 aylık bir eğitimle aöf sınavı sonrasında c sınıfı uzmanın yerine iş yapabilir dedi, bu bu sınıftaki insanların alanının daraltılmasına neden olur. Olayı böyle yorumlamak gerekli...
Ben herkes kendi sınıfına baksın düşüncesinde değilim ki, sadece bu işin ciddiye alınabilmesi için erteleme olmaması gerektiğini savunuyorum. Sonuçta bir yerden başlamak gerekir. Önce az tehlikeli ve kamu iş yerleri dahil her iş yerinde iş güvenliği uygulanmalı. Sonrasında da bu işin daha sağlıklı yürüyebilmesi için sektörleşmeye gidilmeli. Ama sektörleşmeden kastım da herkes okuduğu bölümün sektörüne baksın değil. Örneğin her uzmana 2 veya 3 sektör seçme şansı verilebilir. Bu sektörler üzerinden sınava girip o sektörde çalışmaya hak kazanabilir. Ya da isg katip üzerinden hizmet verdiği sektörlerin dağılımına göre sektör belirlenebilir. Yani farklı alternatifler düşünülebilir bu konuda. Ama dediğim gibi bunlar farklı bir tartışmanın konusu. Öncelikle yapılması gereken şey kamu ve az tehlikeli iş yerlerindeki muafiyeti bir an önce sonlandırmaktır.

İşverenin kendi iş yerinde hizmet verme durumu ise zaten konuşmaya bile değmeyecek, saçma bir çözümdür.

MURAT ONUR KAPLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar mevzu tehlike sınıfına bakan iş güvenliği uzmanlarının ertelenmesi değildir.OSGB'lerin yalnızca komisyoncu olduğunun,bakanlık denetimlerinin sıklaşmasının ve müfettiş sayısının artmasının,IBYS kapsamının genişletilerek hazırlanan evrakların sisteme girilmesinin,kanunun birçok bölümünde revize çalışmalarının yapılmasının,idari para cezalarının süre tanımaksızın uygulanması,iş güvenliği uzmanlarının maaşlarının belirlenmesi gerçekler bunlardır.2012'den beri iş kazalarının neden önlenemediği,neden mesleğimizin ve kanun kapsamında yapılması gerekenlerin göstermelik yapıldığı veya yapılmadığı,bu işin masraf olmadığının idrak edilmesinin asıl mesele.İş güvenliği uzmanı bağımsız ve etik ilkeler ile çalışabilmesi için OSGB'lerin kapatılması ve kanunda çalışan başına düşen hizmet sürelerinin arttırılması gerekmektedir.İş güvenliği evraktan ibaret değildir!

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sorunun temeli olan 50'den az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta olan firmaların isg hizmetini işverenin kendi alacağı eğitim ile yapabilmesi.
Evet erteleme olması yanlış bunda hem fikiriz ama c lerin çalışma alanı genişletilmediği sürece bu uzatmaların önü kesilemez. C uzmanlar sürelerini tamamlayabileceği imkan sağlanmalı yoksa c leri yüksek lisansa mecbur bırakılacak sonunda tecrübesiz b olarak sektöre girecek bu isg kültürüne daha çok zarar verir. Bu iş okulda yüksek lisansta öğrenilmez evet mevzuata hakim olunabilir hatta her uygunsuzluk için dokümanlar ile açık kapanabilir ama sahada oluşan uygunsuzlukları yada temel kaynağını okulda yada eğitim kurumunda alınan eğitimle öngörmek çok zordur saha tecrübesi şarttır. ertelemeler yapılarak bu sorun gidermek başka mağduriyet yaratıyor.Yapılması gereken tek şey 50 den az çalışan iş yerleri ve kamunun artık zorunlu hale getirilmesidir. Bunu çözersek c lerde az tehlikeli iş yerlerinde tecrübe ederek süresini tamamlar.

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar mevzu tehlike sınıfına bakan iş güvenliği uzmanlarının ertelenmesi değildir.OSGB'lerin yalnızca komisyoncu olduğunun,bakanlık denetimlerinin sıklaşmasının ve müfettiş sayısının artmasının,IBYS kapsamının genişletilerek hazırlanan evrakların sisteme girilmesinin,kanunun birçok bölümünde revize çalışmalarının yapılmasının,idari para cezalarının süre tanımaksızın uygulanması,iş güvenliği uzmanlarının maaşlarının belirlenmesi gerçekler bunlardır.2012'den beri iş kazalarının neden önlenemediği,neden mesleğimizin ve kanun kapsamında yapılması gerekenlerin göstermelik yapıldığı veya yapılmadığı,bu işin masraf olmadığının idrak edilmesinin asıl mesele.İş güvenliği uzmanı bağımsız ve etik ilkeler ile çalışabilmesi için OSGB'lerin kapatılması ve kanunda çalışan başına düşen hizmet sürelerinin arttırılması gerekmektedir.İş güvenliği evraktan ibaret değildir!

sorunu çok güzel açıklamış arkadaş. denetim yok adam bana hiç soran olmadı 4 senedir senden hizmet alıyorum aynı işi yapan şu adam daha isg uzmanı tutmadı diyor ben neden tutayım deyip hizmet alımını iptal ediyor. denetim yapılsa cezalar termin süresi içinde yerine getirilmediğinde verilse o adam aynı gün isg hizmeti alacaktır. sadece kağıt üzerinde dönüyor.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Erteleme olmamalı ancak mevcut sözleşmeler de düşmemeli.Şu an kendi sınıfı haricinde çalışan arkadaşlar hele de bu piyasa şartlarında işsizliğe mahkum edilmemeli (Geçen yıl ocak ayında aynı sıkıntıyı yaşadım C sınıfı iken tehlikeli sınıf bir işletmede çalışıyordum zor durumda kaldım..Tezsiz yaparak B oldum şu an bu durum beni etkilemiyor ) Burada başkalarının zor durumda kalarak boşluk doğmasından medet umulmamalı. Her meslekte arz fazlası var ve rekabet var..Umarım mevcut sözleşmelere dokunulmadan bir çözüm bulunur. Ayrıca geçmiştede yazdım bir kişi iki yıldır işletmede görev yapıyor o kişiye diyorsunuz ki artık sen burada çalışamazsın..Neden? Çünkü 1 temmuz ..çok mantıksız.. Ancak yeni sözleşme yapılması engellenmeli diye düşünüyorum..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.