Herkes Bir Gün Iş Güvenliği Uzmanı Olacak | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Herkes Bir Gün Iş Güvenliği Uzmanı Olacak

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında civiluzman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. gevele

  gevele TÜİSAG Üyesi  yok mesleğe saygı yok şu yok bu, hepiniz yalan söylüyorsunuz, mesele sadece ve sadece benim ekmeğim büyük olsun, gerisi buna uygun olacak şekilde kelime sıralamak,


   
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  gevele,
  yeni üyeymişsin.sanırım aynı zamanda yeni uzmansın.yada uzman adayısın.başlık altın yazılanların çoğu kişinin meselesi ekmeğinin bölünmesi değil merak etme.
  zaten ekmeği çok olanların burada çok işi olmaz.buradaki genel profil düşük şartlarda çalışanlar ve orta üst sınıfta çalışanlardır.benim ayrın gözlemi sonucunda edindiğim bilgi bu yönde.
  maalesef yazılanlara katılmak durumundayım.sektör git gide gide gide gide ......... çamura saplanıyor.ben bu işe girdiğimde "Allah yardımcın olsun" -imalı şekilde- diyen arkadaşımda uzman olmaya çalışıor şimdi.imasının sebebi işiniz zor manasında idi. sertifika gibi, elimde olsun diyenler; belki bir işime yarar diyenler; uzmanlıkta iyi para var diyenler.....herkes girdi sektöre.ben geçen sene bir OSGB ile görüşmeye gittiğimde 1800 e balamıştım.şimdi geçen bir OSGB yi aradım 1000-1500 tl diyor.tamam belki ölü fiyat veriyordur ama maalesef git gide bu şekle girmeye başladı.tabiki yüksek maaş alanlar veya birçok yerde kendi başına çalışıp çok kazanan arkadaşlar var.ama madalyanon diğer tarafında kral çıplak.!

   
 3. gevele

  gevele TÜİSAG Üyesi

  tamam işte bak aynı şeyi söylüyoruz, bu yüzden yok mühendis yok teknik eleman şu bu, tartışması yapılmasına yalancı diyorum ben, bu işi ancak mühendisler yapabilir diyeni bi bankanın genel müdürlüğüne alsak 20 bin tl maaş versek yok bu işi sadece ekonomi bilenler yapmalı dermi demezmi, benim dediğim bu lafları allayıp pullamayın

     

   
 4. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  konuyu yanlış yerlere sürüklemeyin.

   
 5. Ömer GÜLTEKİN

  Ömer GÜLTEKİN TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği içinde eğitim her şeyden önce gelir. Mühendis arkadaşlar tarafından kabul görmeyebilir belki ama.
  verilecek eğitimi eğitim formasyonu almadan eğitimin tanımını bile bilmeyen birinin vermesi ne kadar doğrudur peki.
  eğitim notlarını hzırlarken bir çok eğitim slaytı indirdim.
  çoğunda eğitimin amacı hedefi belli değil. eğer işin bu tarafından bakılırsa bence verilecek eğitimlerde formasyon şartı aranması gereklidir diye düşünüyorum. Mühendis arkadaşlar çok iyi biliyor! konuyu ama amacın yoksa neden verildiğinin bilincinde değilsen konuştukların vakit kaybından başka bir şey olmaz. ve gerçekten bu konuda nasıl eğiticilerin eğitiminde aranan bazı şartlar varsa temel iş sağlığı güvenliği eğitimi başta olmak üzere iş yerlerinde verilecek eğitimleri veren kişide bu şartların aranmasından yanayım. ve bu gerçekten çok saçma geliyor. Mühendis arkadaşlar kendi kuyunuzu kazmayın bence. kaldı ki bu teknik öğretmen olan bir kaç uzman arkadaşla görüştüğümüz bir konu idi yani verilecek eğitimlerin formasyon sahibi teknik peronel tarafından verilmesi. O zaman siz iş yerlerinde risk analizi yapın bizde eğitimleri. Böyle bir düzenleme getirilsin kanuna. kimse kimsenin işine karışmasın.

     

   
 6. Uygar Avcı

  Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

  Yazılanları ve söylenenleri takip ettğim kadarıyla artık gelecek vaat eden bir meslek değil uzmanlık. Yavaş yavaş çöken bir sistem haline gelecek şu anki sistem. Çünkü burası Türkiye burada sosyal sorumluluk adına kimse uzman olmaz para kazanmak için uzman olur. birçok firmayı denetlemek için geziyorum yapılan risk değerlendirmeleri standartların dışında işletmenin riskleriyle alakası yok ama işveren benim risk değerlendirmem var diyor. Hatta şunu gördüm bir yerde risk değerlendirmesi yapılmış bir uzman tarafından risklerle ilgili bir aksiyon sorumlusu ve termin tarihi belirlenmemiş bununla birlikte işvrene o şekilde teslim edilmiş o kadar hiçbir açıklama yok. İşverene soruyorum risk değerlendirmeniz var mı VAR diyor. Bu nedir diyorum bilgisi yok sadece onun için bir kağıt parçası çünkü uzman anlatmamış bak ben senin işltmendeki çalışanların sağlına zarar verebilecek tehlikelri tespit edeceğim ve sende bunları uygun bir termin süresi içersinde gidereceksin ki bu raporun bir anlamı olsun. Ama uzman parayı kapmanın peşinde rapormu al sana rapor sonuçta! Gittiğim her işletmede böyle yani her uygunsuzluğun altında işvereni aramamak gerek. Uzmanların işlerini düzgün yapmadığı. Birtane MSDS formunu okuyupta ya bunun şöyle bir risk varmış ben bunun eğitimi me ekliyeyimi düşündüğünü sanmıyorum. Herşey copy paste copy paste. Uzman gıda sektörü için hazırlanmış eğitimi metal sektörüne anlatıyor. Sonrada ben eğitim verdim diyor. gidişat kötüü

   
  Mehmet ÖZKAN ve serkanfb3 bu yazıya teşekkür etti.

 7. İş güvenliği kavramınıda bunun bir meslek olarak icrasınıda ilk biz icaat etmedik. Dünyada iş güvenliği uzmanlığı "Safety Professional" olarak bilinmekte.

  Dünyadaki uygulamalarda bu uzmanlığı sadece mühendislik eğitimi alanlar yapmıyor. Bu alanda İşletme, iş idaresi, sosyal bilimler, fen bilimleri vb gibi çok çeşitli eğitimleri almış insanlarda çalışmakta. Kimi ülkelerde bizimkine benzer bir kurs sonucu diploma alıyorlar yada sadece sınavla bu hakkı kazanıyorlar.

  Bazı ülkelerde sınava girmek için yada sertifika almak için kendi branşında belli sürelerle mesleki eğitimini sürdürme şartı getirmiş.

  Bence biz mühendisler mesleki tutuculuk yapmamalıyız. Bu sınavı başka disiplinlerden gelenlerde kazanıyorsa, (hatta bence işçilerde) bu mesleği yapma hakkı olmalı.

  Belki bir oda yada dernek aracılığıyla uzmanlar için bir alt limit ücret ve çalışma şartları belirlemek en iyisi olacaktır.
   
  izmir35 ve gevele bu yazıya teşekkür etti.
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bence de başkalarının yapmasında sakınca yok.sanki Türkiye de 10 tane uzman ihtiyacı var ve 9 tane var hali hazırda biz 10. olmaya çalışıyoruz. :) bırakın herkes işine baksın.iyiyse zaten kazanır.   
 9. biolog

  biolog TÜİSAG Üyesi

  ü

  Saygıdeğer arkadaşım,
  Nickimdende anlaşılacağı gibi bir biyoloğum.
  Benim inşaatta İSG uygulamaları yapmam elbet siz saygıdeğer mühendislere nasıl ters geliyor ise örneğin bi inşaat bi makine ya da gemi inşaatı mühendisinin bir hastane bir sağlık ocağı ya da bir gıda tesisinde yapacağı İSG uygulamaları da bana ters geliyor. İnşaat mühendisi kimyasal deneylerin kaçını biliyor. Biyolojik testlerin kaçından haberdar. Bi HIV testinin, Hepatit C testinin risklerini nereden biliyor. Haşa vahiy mi geliyor onlara.

  Lütfen HİÇBİR MESLEĞİ KÜÇÜMSEMEYİN!!!

  Siz saygıdeğer mühendisler benim alanımda yapabildiğiniz İSG uygulamaları kadar emin olun bende sizin alanınızda yapabilirim. Fakat şu soruyu sormak lazım kendimize NE KADAR YAPABİLİRİZ?

  Fakat sen benim uzmanlığımdaki riskleri yazacaksın. Üzerinden milyarlar kazanacaksın. Ben ise senin göremediğin riskler yüzünden iş kazası ya da meslek hastalığı geçireceğim.

  Kusura bakmayın sayın saygıdeğer mühendisler İSG olayı bir bölüm ya da sadece mühendislikle sınırlı değildir.

  Ben nasıl sizin mesleğinizdeki riskleri tamamen göremiyorsam sizde benim mesleğimdeki risklerin tamamını GÖREMEZSİNİZ!!!

  Sen gelir hastane de, laboratuvar da İSG yi uygularsan bende inşaatta, makinede uygularım.

  Nasıl inşaatta inşaat mühendisi İSG uzmanı tercih ediliyorsa gıda ya da sağlık sektöründe biyolog İSG uzmanı tercih edilecektir neden bundan gocunuyorsunuz. Siz 2000-3000 Tl lere çalışırken 500 TL fark için bu sektöre bakarken biyologlar asgari ücrete çalıştıkları için KESİNLİKLE EMİN OLUN bir meslek olarak sizden daha ciddi bakmaktadır bu sektöre.

  Yeni katılacak arkadaşlara tavsiyem bu sektörün riskleri belli daha fazla kazanacağını düşünüyorsanız girmeyin bu sektöre çünkü karşınızda asgari ücrete bile iş bulamayan meslek grupları var ve unutmayın -"Bedava peynir sadece fare kapanında olur."

     

   
  izmir35 ve gevele bu yazıya teşekkür etti.
 10. gevele

  gevele TÜİSAG Üyesi

  çok güzel bi şekildde açıklamışsın,   
  biolog bu yazıya teşekkür etti.
 11. izmir35

  izmir35 Guest

  Ağzına sağlık arkadaşım. Çok güzel yazmışsın. Bu şekilde konuşan kişi mühendis olduğu kesin ama vasıfsız bir mühendis olduğuda kesin. İş yapamacağından korkuyor bütün işlere sanki kendi koşturacakmış gibi konuşuyor. Takılmayın böyle insanlara mesleğini iyi yapan insanlar zaten piyasada tutunabilecektir.

  Yıldırma politikaları bunlar. Ama her mühendis bu arkadaş gibi düşünmüyor onuda belirtmek isterim. Gayet mantıklı düşünen ve buna karşı çıkmayan mühendislerde bulunmaktadır. Fakat yine tekrar edicem ego tatmini yapmaya çalışan korkak mühendisler böyledir klişe hareketleri bunlardır....

  Kazasız günler....

   
  gevele ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 12. emine aslihan

  emine aslihan TÜİSAG Üyesi

  vay be resmen yarını görmüşsün bir mesleğin bu kadar b.ku çıkamazdı

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica