Hastanede İş Güvenliği | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Hastanede İş Güvenliği

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında erkan çolak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. erkan çolak

  erkan çolak TÜİSAG Üyesi  A sınıfı bir iş güvenliği uzmanı hastanede yapacağı işler nelerdir. Hangi görevler iş güvenliği uzmanı sorumluluğundadır hangileri değildir.Örneğin iş kazası bildirimleri HAP Planları uzmanın işimidir değilmidir


   
 2. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, hastane ya da farklı bir işletme olması fark etmez bildirimlerini SGK'ya işveren tarafından yapılır. Artık işletmenin hangi birimi ilgileniyorsa (İnsan Kaynakları vb.) İş Güvenliği Uzmanı kaza ile ilgili tutanak tutar, kaza ile ilgili düzeltici/önleyici çalışmalar yapar,çalışana işe dönüşü sonrası isg eğitimi verir.

   
 3. sevim yüksel

  sevim yüksel TÜİSAG Üyesi

  merhaba hastanede çalışan ebeyim.engelli raporum var .idare tarafından iş güvenliği sorumluluğu görevine atandım(hiç eğitimim yok) eleman eksikliğinden dolayı görev bana kalmış .Bu görevi reddetmekle ilgili yasal dayanağım var mıdır?

     

   
 4. ugurr

  ugurr TÜİSAG Üyesi

  Belgeniz olmadan uzman olarak görevlendirilemezsiniz ancak hastanelerde çalışan güvenliği ve iş güvenliği karıştırılan hususlardır, çakışan ve ayrışan konuları var...

   
 5. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,

  Görev / Pozisyon Değişikliği
  İş sözleşmesi, hem işçi hem de işverenin ortak rızası ile çalışma koşulları, görev, işyeri konularında anlaşılarak başlatılır. Bu nedenle yapılan esaslı değişikliklerde de tarafların rızasının olması gerekmektedir.

  İşçinin çalışmış olduğu görevinden başka bir göreve alınması, görev tanımının kapsamının genişletilmesi veya çalışma şartlarının ağırlaştırılması ile işçinin aleyhine bir durum oluşması ve işçinin bu durumdan rahatsız olması durumuna İş Kanunu’nun 22. maddesi ‘Çalışma Koşullarında Değişiklik ve İş Sözleşmesinin Feshi’ ’başlığında yer verilmiştir.

  4857 sayılı iş kanununun 22.maddesinde;

  “İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

  Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.”

  İşçinin rızasının yazılı olması yasal yükümlülüktür.

     

   
 6. Şendoğan Topcu

  Şendoğan Topcu TÜİSAG Üyesi

  1. Kamu hastanesinde sözleşmesiz olarak iş güvenliği biriminden sorumluyum. Temel iş güvenliği eğitimlerini veriyorum, İsg kurulunu toplayıp, kararlarını takip ediyorum. HAP için her hastanede bir koordinatör var, bizde sivil savunma amiri. Beraber çalışma yapıyoruz. Diğer taraftan TMGD ile ilgili işlemleri takip ve KKD ihtiyacı için tesbit ve alımlarda rehberlik ediyorum. Kamu hastanesi olunca duruma göre vazifeli oluyorsunuz kısacası.
  2. Kamu hastanesinde iş kazası için e-bildirim yapılan çalışanlar ve yapılamayan memurlar var. Ben bu sebepten herhangi bir aksaklık sonucu ceza gelme ihtimaline karşı bildirimleri üzerime aldım.
  3. Sevim hanım, kamu hastanesinde iseniz ebelik görev tanımınız gereği bu görevi çok rahat reddedebilirsiniz.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica