Hastane Afet Planı & Acil Durum Planı

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar hastaneler için Hastane afet planı (hap) hazırlanmak zorunda, buna benzer olarakta 6331 sayılı kanunuda istemiş olduğu acil durum planı hazırlanmalımıdır?

görüşleriniz nelerdir ?

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Kendi adıma bu sorunuz için teşekkür ederim, araştırmak öğrenmek sormaktan çekinen arkadaşlarımıza örnek olur umarım.

Yataklı servis yoksa, HAP yerine İşyerlerinde acil durum yönetmeliği uygulanır.
HAP kanuni yetkiye dayanılarak hazırlanmış bir yönetmelik, afet yönetmeliği+ sivil savunma+acil durum yönetmeliği+ISO kalite standartları üzerinden bir derleme. eksik kaldığı durumlar için doğal olarak diğer yönetmelik hükümleriyle bağlı. Her ne kadar "Binaların yangından Korunması" ve "Sağlık Güvenlik İşaretleri" vb yönetmelikler HAP'ta zikredilmediyse de hepsi bağlayıcıdır.

ancak yayınlanmış kılavuzlar incelendiğinde, birçok gerek, kılavuzda az örnekle temsil edildiğinden örnekleri kopyalamak yeterli addedilmekte, bunların uzantısı uygulamalar hep eksik kalmaktadır.
Örneğin birçok hastanede "Rehin Alma ve kurtarma Tatbikatı" uygulanmıştır. ne varki "rehin alma acil durum planı" ile "rehin alma kurtarma senaryosunu" tatbik etmek farklı çalışmalardır. Fiiliyatta rafta duran HAP klasörü içinde de, dosyalarında da vb çalışmaları hazırlamış, kılavuzlar harici olası afet ve acil durumları değerlendirmiş olan değerli çalışanları tebrik ederim ellerinden de öperim.

Yönetmelikler ve kılavuzlarda yer alan örneklemelerle kendini sınırlayanlar, kopyalamakla yetinenler sadece kendilerini kandırırlar.
inşallah faydalı olur.

Hastanelerden kendimizi rezil ettiğimiz 2 örnek fotoğrafı ekte paylaşıyorum (bende sayısız örnek mevcut) başarımızı siz değerlendirin.

2017-07-24 11.31.06.jpg 20180201_165114 30.jpg

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Hizmet verdiğim iki hastanede yataklı servisi var Hap planları mevcut. Ben ne olur ne olmaz diye acil durum planlarınıda ayrı bir dosya olarak hazırlandım. Sonuçta 6331 de yazan acil durum planı. Biz uzmanlar 6331 sayılı kanun ve yönetmeliklerinden sorumluyuz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.