Gürültü Için Çözüm

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında omertasdemir89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar 2 adet kumlama makinamız mevcut. Dökümden çıkan parçalarımız kumlama makinelerinde işlemden geçiyor. Bu makinelerimiz titreşim oranı çok fazla olduğu için yüksek desibellerde gürültüyede sebep oluyor. Makinelerin üzerinde çözüm bulmak istiyoruz bu konuda çalışma yapmış olanlar, fikir sahibi olanların yardımını bekliyorum. Bu konuda kesin çözüm bulan firmalar var mı önerebileceğiniz?


   
 2. merveray

  merveray TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım konuyla ilgili çalışma yapmadım ama işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü madde 22 derki ; "Ağır ve tehlikeli işlerin yapılmadığı yerlerde, gürültü derecesi 80 desibeli geçmeyecektir. Daha çok gürültülü çalışmayı gerektiren işlerin yapıldığı yerlerde, gürültü derecesi en çok 95 desibel olabilir. Ancak bu durumda işçilere başlık, kulaklık veya kulak tıkaçları gibi uygun koruyucu araç ve gereçler verilecektir" ayrıca bir de madde 78 ve 79 var ; "Madde 78 – Gürültünün zararlı etkilerden korunmak için aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
  1) İşyerlerinde gürültü çıkaran makinaların monte edilmeleri sırasında, işyeri tabanı, titreşimi ve sesi azaltacak malzeme ve sistemle yapılacaktır.
  2) Gürültülü işyerlerinin duvarları, sesin yansımasını önleyecek malzeme ile kaplanacak ve bu binalar, çift kapılı, çift pencereli inşa edilecektir. Duvarlar, ses geçirmeyen malzeme ile yapılacaktır.
  3) Gürültünün azaltılamadığı hallerde, bu Tüzüğün 22 nci maddesi hükümleri uygulanacaktır.
  4) Gürültülü işlerde çalışacak işçilerin, işe, alınırken, genel sağlık muayeneleri yapılacak, özellikle duyma durumu ve derecesi ölçülecek, kulak ve sinir sistemi hastalığı olanlar ile bu sistemde arızası bulunanlar ve hipertansiyonlular, bu işlere alınmayacaklardır. Ancak doğuştan sağır ve dilsiz olanlar, bu işlere alınabileceklerdir.
  5) Gürültülü işlerde çalışan işçilerin, periyodik olarak, genel sağlık muayeneleri yapılacaktır. Duyma durumunda azalma ve herhangi bir bozukluk görülenler ve kulak ve sinir hastalığı bulunanlar ve hipertansiyonlu olanlar, çalıştıkları işlerden ayrılacaklar, kontrol ve tedavi altına alınacaklardır.
  Madde 79 – Titreşim (vibrasyon) yapan aletlerle yapılan çalışmalarda aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
  1) Titreşim yapan aletlerle çalışacak işçilerin, işe alınırken, genel sağlık muayeneleri yapılacak, özellikle kemik, eklem ve damar sistemleri incelenecek ve bu sistemlerle ilgili bir hastalığı veya arızası olanlar, bu işlere alınmayacaklardır.
  2) Titreşim yapan aletlerle çalışan işçilerin, periyodik olarak, sağlık muayeneleri yapılacaktır. Kemik, eklem ve damar sistemleri ile ilgili bir hastalığı veya arızası görülenler, çalıştıkları işlerden ayrılacaklar, kontrol ve tedavi altına alınacaklardır

   
 3. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım kanun ve yönetmelikler ne istiyor bunu bende biliyorum. Ben bahsettiğim makine ve gürültüsü hakkında titreşimi hakkında çözüm önerisi, firma önerisi olan var mı diye soruyorum??

     

   
 4. erkanersoy

  erkanersoy TÜİSAG Üyesi

  Yer uygun mu bilemiyorum ama Cam yunu veya yumurta kolisi sungerler ile kabin yapilarak izolasyon saglanabilir.

   
 5. kovboyyy

  kovboyyy TÜİSAG Üyesi

  Makinalarınızın çalışma prensibinde yapabileceğiniz pek birşey yok. Makinalarınızı izole etmeniz daha verimlidir. Öncelikle makina zeminini sandviç panelle kaplayın. Sonra makina baskı ayaklarına titreşim takozlerı monte edin. Son olarak şantiye konteynırının sandviç panel tarzındaki duvarlarını örnek alarak kapalı bir kabin oluşturun ve makinanızı bu kabin içine konumlandırın. Bu çalışmalarla 20 desibel civarında kazancınız olacaktır. Başarılar.

     

   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 6. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Bu işi profesyonel olarak yapan firmalar var, internetten gürültü izolasyon kabini diye aradığınızda yüzlerce sayfa gelmekte. Bundan 8 sene önce yaptırdığımız bir firma vardı ama kartlarını bulamadım, isimleri de aklıma gelmedi.
  Ancak ilk aklıma gelen önerilerden biri de makinenin ilgili yerlerine kauçuk, conta vb titreşimi sübvanse edecek eklemeler yapmak. Olmadı bu makineyi bir kabin içine alıp tecrit etmek de bir çözüm olabilir.

   
 7. merveray

  merveray TÜİSAG Üyesi

  bu sitede niye herkes birbirine böyle ters cevaplar veriyor? ben de ne yazmışım oraya okudunuz mu acaba ? böyle bir çalışmam olmadığını söyledim zaten, amacım sadece yardımcı olabilmekti. 6 ay önce yazmışsınız konuyu kimse birşey yazmamış belki yardımım olur diye düşündüm. sayemde başka cevap verenlerde olmuş hiç değilse...
   
 8. trivela

  trivela TÜİSAG Üyesi

  merhaba, makine boyutları hakkında bir fikrim yok fakat gürültü kafesleri yapan firmalar var onlarla iletişime geçmenizi öneririm.   
 9. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  merveray beni yanlış anladım arkadaşım heralde. Sert falan çıktığım yok eğer öle hissettirdiysem kusura bakma.

     

   
 10. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kabin sistemi yapmayı düşünüyoruz bizlerde. İnternetten araştırma yapmıştık. Sizlerin de içinde canlı olarak yaşamış olanlar varsa fikirlerini almak istemiştim. İlginiz için teşekkür ederim.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica