Güzel Bir Adr Kitapçığı Örneği

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Değerli arkadaşlar;

Daha önce paylaşılıp paylaşılmadığı hususunda bilgim yok, bu nedenle paylaşmak istiyorum. Bir lojistik firmasının hazırladığı kitapçık ektedir.

İyi çalışmalar dileklerimle.

Ekli dosyalar

• ADR-kitapcigi.pdf
    18.1 MB · Görüntüleme: 3,249

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Özlem Hanım, gözlerinize ve emeklerinize sağlık olsun, çok işe yarayacak bilgiler var, teşekkürler

Umut Göktepe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar selamlar,
ADR Genel farkındalık eğitimi ve göreve özgü eğitimler ile ilgili doküman, sunum vb. dokümanı olan ve paylaşabilecek arkadaşlar var mıdır?

bsezer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yukarıda yer alan kitap, konu hakkında hiç bilgisi olmayanlara yönelik olarak hazırlanmış oldukça basit ve sade bir not. Bilgiler 2007 ve daha öncesine ait. Bu nedenle bugüne kadar gelen ilave ve güncellemeleri içermemektedir. Kullanacak arkadaşların dikkatine sunarım. Tavsiyem güncel ana kaynak dururken bu tip türevin türevi, artık tarihi eser olmuş bilgilere itibar edilmemesidir.

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yukarıda yer alan kitap, konu hakkında hiç bilgisi olmayanlara yönelik olarak hazırlanmış oldukça basit ve sade bir not. Bilgiler 2007 ve daha öncesine ait. Bu nedenle bugüne kadar gelen ilave ve güncellemeleri içermemektedir. Kullanacak arkadaşların dikkatine sunarım. Tavsiyem güncel ana kaynak dururken bu tip türevin türevi, artık tarihi eser olmuş bilgilere itibar edilmemesidir.

Sayın bsezer yukarıdaki kitabın 2007 ve öncesine ait olduğu bilgisi, okuyanlar tarafından da anlaşılacağı üzere zaten kitapçıkta yer almaktadır. Benim de size tavsiyem okuyan insanların zekalarına hakaret etmeyiniz. Kitapçık sıralama, değinilen hususlar için örnek teşkil etmesi amacıyla yayınlanmıştır. Sürekli değişen yönetmeliklere istinaden güncellenmesi tabi ki kitapçık oluşturacak kişilere aittir.
Saygılar.

bsezer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın Özlem TMGD, ben kimsenin zekası ile alay etmedim ve de böyle bir hakkımın olduğunu da zannetmiyorum. Sadece eski bilgileri içeren bir kaynak çok fazla dikkate alınmamalı. Sizin gibi meslek erbabı bir TMGD bunu ayırt edebilir ama buraya her sektörden ve farklı disiplinlerden katılımcı da gelebiliyor. Eksik gedik bazı bilgiler daha sonra referans gibi algılanıyor. Herkes durumu nasıl anlıyor ve takdir ediyorsa o şekilde kabulümdür. İyi çalışmalar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bsezer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Zekaya ilişkin dokundurmalar ile uğraşılacağına, "mesleki uygulamalarda ihtiyaç sahiplerine nasıl yardımcı olunabilir" buna kafa yorulmalıdır. Kimin neyi ne kadar umursadığı ortada zaten. Bakanlık, son versiyon kaynakta yaptığı bir tercüme hatası ile bir gemide yangın çıkmasına sebep olmuş. Siz burada hala bayat bilgileri savunmaya devam edin. Bu kaynaktan faydalanmaya kalkacakların da vebalini birlikte üstlenirsiniz artık.

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Zekaya ilişkin dokundurmalar ile uğraşılacağına, "mesleki uygulamalarda ihtiyaç sahiplerine nasıl yardımcı olunabilir" buna kafa yorulmalıdır. Kimin neyi ne kadar umursadığı ortada zaten. Bakanlık, son versiyon kaynakta yaptığı bir tercüme hatası ile bir gemide yangın çıkmasına sebep olmuş. Siz burada hala bayat bilgileri savunmaya devam edin. Bu kaynaktan faydalanmaya kalkacakların da vebalini birlikte üstlenirsiniz artık.

Zekaya ilişkin dokundurmalar ile uğraşılması gibi bir durum söz konusu değildir. Söz konusu dokundurmalara ilişkin üslup tarafınızca sergilenmiş ve sergilenmeye de devam etmektedir. Önceki yazınızda güncel ana kaynaktan yararlanılmasını salık verirken, şimdi çeviri hatası nedeniyle gemide çıkan yangından bahsediyorsunuz. Öncelikle tutarlı olun. Yani bayat bilgileri savunduğumda yok, sizin gibi kendimi haklı çıkarmak için konudan konuya atladığım da yok. Bu kitapçık ana kaynağa göre güncellenebilecek, firmaların kendisi için hazırlayabileceği döküman için örnek bir format sadece. Tutup herhangi bir yerden indirilen örnek bir formu bile kendi işletmesine göre düzenlemeyecek ya da şu an ki hükümlere göre güncellemeyecek kişi zaten yapmasın bu işi. Faydalı olmak isteyenler ise ahkam kesmek yerine örnek teşkil edecek güncel bir kitapçık da paylaşabilirler tabi. Forumun amacı bu zaten.

Son düzenleme:

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

Vebal üstlenmeye gelince, Anayasa ya da Kanun Hükmünde Kararname sunmuyorum ki vebal üstlenmek için bir nedenim olsun. ''Format'' ya da ''çerçeve''den anlamıyorsanız inanın bana bu benim sorunum değil. Ya gerçek bir eleştiriniz olsun ya da forumu gereksiz konularla meşgul etmeyin lütfen.

Burcu84

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Özlem hanım, kendimi örnek vereyim ilk defa sınava hazırlanırken özet notlar bulurum umuduyla bu siteye geldim fakat yüklenen kitapçıkların güncel olup olmadığı konusunda kararsız kaldım ve yanlış bilgi öğrenirim diye çalışamadım. Buradaki kitapçık da sınava yeni hazırlanacak birisi için indirdiği zaman güncel diye çalışacak ve güncel olmadığını bilmeyerek sınava girecek ve yanlış yapacak (bu da bilmediğinden olacak zekayla ilgili bir hakaret göremedim ben bsezerin yorumunda). Bence güncel bir döküman en mantıklısı. Ya da 2015 ADR bilgileri ile güncellenmemiştir vs. yazılabilir.

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Özlem hanım, kendimi örnek vereyim ilk defa sınava hazırlanırken özet notlar bulurum umuduyla bu siteye geldim fakat yüklenen kitapçıkların güncel olup olmadığı konusunda kararsız kaldım ve yanlış bilgi öğrenirim diye çalışamadım. Buradaki kitapçık da sınava yeni hazırlanacak birisi için indirdiği zaman güncel diye çalışacak ve güncel olmadığını bilmeyerek sınava girecek ve yanlış yapacak (bu da bilmediğinden olacak zekayla ilgili bir hakaret göremedim ben bsezerin yorumunda). Bence güncel bir döküman en mantıklısı. Ya da 2015 ADR bilgileri ile güncellenmemiştir vs. yazılabilir.

Burcu Hanım merhaba,

Paylaştığım bir ADR Özet Dökümanı yayınladığım dönemde günceldi ve neredeyse tüm Türkiye'deki arkadaşlar tarafından çıktı alınıp kullanıldığı yönünde bilgi edindim ve şahit de oldum. Oldukça güzel geri dönüşlerde aldım. Lakin şu sıra pek ilgilenemiyorum yoğunluktan. Konuyla ilgili tereddütünüz olduğunda Çalışma Ekibinden arkadaşlarımıza yahut da bana ulaşsaydınız size elimizden geldiğince yardımcı olurduk, böyle bir sorun yaşamazdınız. Burada paylaştığım doküman ise Çalışma Kitabı ya da özeti değildir, dikkatinizi çekmek istiyorum, bir lojistik firmasının hazırladığı bir kitapçıktır ki bunu zaten paylaşımımda belirtmiştim. Yine 2007 tarihi ve öncesine ait olduğu zaten dokümanın içerisinde yazmaktadır. Yani okuyan birinin bilmemesi mümkün değildir. Firmalarda çalışan arkadaşlara, kendi firmaları için bir kitapçık hazırlamak istediklerinde, format açısından yol göstermesi açısından paylaşılmıştır. Umarım konuyla ilgili aydınlatabilmişimdir.

ahmet tufan1

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar, başka bir başlık altında da sordum ancak henüz cevap alamadım. konunun temeli ile ilgili, belki bazılarınıza saçma gelebilecek sorularım vardı, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
1- Bir firma elleçlediği maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyor olabilir mi? Sonuçta tablo-a da ismen belirtilmeyen bir madde taşıyor olabilir.
2- Eğer maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyorsa bunun tespiti TMGD'nin sorumluluğunda mı?
3- Eğer onun sorumluluğundaysa, bu tespit işlemi sınıflandırma bölümünde sık sık atıf yapılan testler ve kriterler el kitabındaki testler sayesinde mi yapılacak?
4-Eğer öyleyse bu testleri yapmak ya da yaptırmak bizleri aşar mı?
5-Son olarak bu el kitabını internette bulamadım, elinde olan ya da sitede yerini bilen var mı?

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar, başka bir başlık altında da sordum ancak henüz cevap alamadım. konunun temeli ile ilgili, belki bazılarınıza saçma gelebilecek sorularım vardı, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
1- Bir firma elleçlediği maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyor olabilir mi? Sonuçta tablo-a da ismen belirtilmeyen bir madde taşıyor olabilir.
2- Eğer maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyorsa bunun tespiti TMGD'nin sorumluluğunda mı?
3- Eğer onun sorumluluğundaysa, bu tespit işlemi sınıflandırma bölümünde sık sık atıf yapılan testler ve kriterler el kitabındaki testler sayesinde mi yapılacak?
4-Eğer öyleyse bu testleri yapmak ya da yaptırmak bizleri aşar mı?
5-Son olarak bu el kitabını internette bulamadım, elinde olan ya da sitede yerini bilen var mı?

Sayın Ahmet Tufan;

1- Maddenin ''eğer söylediğiniz şekilde tehlikeli madde ise'' tabloda belirtilmemiş olması gibi bir durum söz konusu değildir. Firma tarafından bilinmiyor olması da pek mümkün değil derdim fakat ne yazık ki mümkün de olabilir, ihmal ve bilgisizlikten dolayı. Biliyorsunuz denetimler etkin değil ve bir başka örnek verecek olur isek; Tehlikeli Kimyasalların Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarını bile okumaktan aciz insanlar, bu da kazaların en büyük sebeplerinden biri.

2- Elleçlenen tehlikeli maddenin dokümanlarının zaten işveren tarafından temin edilmesi ve işyerinde bulundurulması gerekir.Haliyle bunun tespiti aslen işverenin sorumluluğundadır fakat danışman olarak sizin de süreçle ilgili uyarınız ve ilgili belgeleri takibiniz gereklidir.

3- Kastettiğiniz kimyasal madde analiziyse o kadar basit bir işlem değil. Maddeye ilişkin dokümanlar yoksa(!) Akredite olmuş laboratuvarlar vb. gibi kuruluşlardan Kimyasal Maddenin analizi, belirlenmesi, Malzemenin Güvenlik Bilgi formunun oluşturulmasıyla ilgili hizmet alabilirsiniz.

4-Bu testleri yaptırmak sizin değil işverenin sorumluluğundadır. Size bu bilgileri temin etmesi gerekir. (Bkz. 2. maddedeki cevap)

5 -Kastettiğiniz el kitabı nedir? Biraz daha açık şekilde yazarsanız belki yardımcı olabilirim.

Umarım cevaplarım sizin için faydalı olmuştur...

ahmet tufan1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın Ahmet Tufan;

1- Maddenin ''eğer söylediğiniz şekilde tehlikeli madde ise'' tabloda belirtilmemiş olması gibi bir durum söz konusu değildir. Firma tarafından bilinmiyor olması da pek mümkün değil derdim fakat ne yazık ki mümkün de olabilir, ihmal ve bilgisizlikten dolayı. Biliyorsunuz denetimler etkin değil ve bir başka örnek verecek olur isek; Tehlikeli Kimyasalların Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarını bile okumaktan aciz insanlar, bu da kazaların en büyük sebeplerinden biri.

2- Elleçlenen tehlikeli maddenin dokümanlarının zaten işveren tarafından temin edilmesi ve işyerinde bulundurulması gerekir.Haliyle bunun tespiti aslen işverenin sorumluluğundadır fakat danışman olarak sizin de süreçle ilgili uyarınız ve ilgili belgeleri takibiniz gereklidir.

3- Kastettiğiniz kimyasal madde analiziyse o kadar basit bir işlem değil. Maddeye ilişkin dokümanlar yoksa(!) Akredite olmuş laboratuvarlar vb. gibi kuruluşlardan Kimyasal Maddenin analizi, belirlenmesi, Malzemenin Güvenlik Bilgi formunun oluşturulmasıyla ilgili hizmet alabilirsiniz.

4-Bu testleri yaptırmak sizin değil işverenin sorumluluğundadır. Size bu bilgileri temin etmesi gerekir. (Bkz. 2. maddedeki cevap)

5 -Kastettiğiniz el kitabı nedir? Biraz daha açık şekilde yazarsanız belki yardımcı olabilirim.

Umarım cevaplarım sizin için faydalı olmuştur...

özlem hanım,
öncelikle vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

1- malumunuz adr de 4 tip kayıt bulunmakta ve bunlardan ilki tekil kayıt, diğerleri ise toplu kayıt olarak geçmektedir. "tablo-a da ismen belirtilmeyen madde" ibaresi bizzat adr de birçok yerde geçmekte (mesela 2.1.3 veya her sınıf ile ilgili bölümlerde) olup anladığım kadarıyla toplu kayıtlara atanması gereken maddeler için kullanılmaktadır. ben de sorularımın ilkinde bahsettiğim ismen belirtilmeyen madde derken bunu kastettmiştim.

2- aynı şekilde testler ve kriterler el kitabı da adr'nin birçok yerinde geçmekte olup birkaç örnek vereyim: 2.2.1.1.2, 2.2.1.3.4, 2.2.41.1.5 vs... bu kitabın ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ancak maddelerin sınıflandırılmasını sağlamak için kullanıldığı geçtiği yerlerden belli.

iyi çalışmalar dilerim.

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ahmet Bey,

Öncelikle;
'' 1- Bir firma elleçlediği maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyor olabilir mi? Sonuçta tablo-a da ismen belirtilmeyen bir madde taşıyor olabilir.
3- Eğer onun sorumluluğundaysa, bu tespit işlemi sınıflandırma bölümünde sık sık atıf yapılan testler ve kriterler el kitabındaki testler sayesinde mi yapılacak?'' şeklinde belirtmişsiniz. Kastınızın firmanın da kullandığı maddenin içeriğini bilmiyor olabileceği gibi bir algı oluştu bende açıkçası. Bu nedenle o şekilde bir cevap verdim. Tablo A'da ismen belirtilmeyen madde kategorisine dahil edebileceğimiz bir madde mi, kimyasal adı mı bilinmiyor bunun ayrımını yapmak lazım. Ne şekilde analiz edilebileceğine dair de diğer gönderimde paylaşımda bulunmuştum.

Kitapçık sorunuza gelince daha önce buna dair net bilgi paylaşmamıştınız, haliyle salt kitapçık söyleminizden ''testler ve kriterler el kitabı'' gibi bir çıkarımda bulunamadım. Konuyla ilgili geri dönüş yapmaya çalışacağım.

ahmet tufan1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ahmet Bey,

Öncelikle;
'' 1- Bir firma elleçlediği maddenin tehlikeli madde olup olmadığını bilmiyor olabilir mi? Sonuçta tablo-a da ismen belirtilmeyen bir madde taşıyor olabilir.
3- Eğer onun sorumluluğundaysa, bu tespit işlemi sınıflandırma bölümünde sık sık atıf yapılan testler ve kriterler el kitabındaki testler sayesinde mi yapılacak?'' şeklinde belirtmişsiniz. Kastınızın firmanın da kullandığı maddenin içeriğini bilmiyor olabileceği gibi bir algı oluştu bende açıkçası. Bu nedenle o şekilde bir cevap verdim. Tablo A'da ismen belirtilmeyen madde kategorisine dahil edebileceğimiz bir madde mi, kimyasal adı mı bilinmiyor bunun ayrımını yapmak lazım. Ne şekilde analiz edilebileceğine dair de diğer gönderimde paylaşımda bulunmuştum.

Kitapçık sorunuza gelince daha önce buna dair net bilgi paylaşmamıştınız, haliyle salt kitapçık söyleminizden ''testler ve kriterler el kitabı'' gibi bir çıkarımda bulunamadım. Konuyla ilgili geri dönüş yapmaya çalışacağım.

benim kastettiğim, örneğin bir firma bildiği 3 kimyasal maddeyi (tehlikeli olmayan) karıştırıp yeni bir madde üretti ve bunu da gönderici olarak veya kendi şubelerine dağıtım maksadıyla taşıyıcı olarak elleçliyor. Bu yeni ürettiği maddenin tehlikeli madde olup olmadığının teşhisi gibi bir durumu kastettim.

Özlem .

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kimyasal adı bilinen 3 maddenin birbirleriyle etkileşimleri sonucunda meydana gelecek reaksiyonlar teorik olarak öngörülebilir. Eğer ön görülmüyorsa zaten baştan bir risk alma durumu söz konusudur, bu şekilde bir karışım rastgele yapılamaz, yapılırsa ciddi sonuçlara yol açabilir. Nitekim tek başınayken çok da tehlikeli olmayan maddeler karıştırıldığında çok daha farklı yapıda tehlikeli bir bileşik oluşabilir. Patlama, parlama, yanma vb. gibi durumlara sebebiyet verebilir. Haliyle ilgili 3 ya da x sayıda maddeyi bilmek ve karıştığında meydana gelebilen bileşikleri araştırmak gerek. Ancak bu TMGD'nin değil, üretim birimi yetkililerinin işidir. Ortaya çıkan malzeme kasıtlı olarak üretiliyor olmalıdır. Farzedelim ki bilinmiyor ve en iyi ihtimalle hiçbir zarar görmeden rastgele bir madde ürettiler(!), söylediğim gibi çeşitli analiz yöntemleri ve bunu analizleri yapan akredite laboratuvarlar var. Firma bu gibi yerlerden hizmet alabilir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.