Göz Korumasi Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'İş Başı Konuşmaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  GÖZ KORUMASI
  Bir marangozun sigorta şirketine takma gözünde oluşan hasarı ödeyip ödemeyeceklerini sorduğunu duydum. Marangoz çivi çakarken çivi uçmuş ve gözüne çarpmış, takma gözü kırılmış. Kendi gözünü nasıl kaybettiği sorulduğunda aynı cevabı verdi. “Aynı şekilde gözüme çivi çarptı.”

  Eğer çivi sağlam gözüne çarpsaydı şimdi karanlık bir dünyası olacaktı. Henüz gözün koruması ihtiyacının değerini bilmektedir. Siz göz koruması kullanmaya alışmayı zor bulabilirsiniz ama takma göz kullanmak daha mı kolay olurdu?

  YILLARDIR GÖRÜŞ KORUYUCUSU

  Göz koruması inşaat sektöründe 1910 yılından beri kullanılmaktadır. Bundan dolayı kuşkusuz çoğu işçi önemli göz yaralanmalarından korunmuşlardır. Kişisel olarak bu şekilde gözünü korumuş bazı şanslı kişileri tanıyor olabilirsiniz.

  DOĞRU TÜRÜ SEÇMEK ZAMAN ALIR

  Yaptığınız işe bağlı olarak büyük kaynakçı gözlüğü, göz maskesi, yüz maskesi veya iş güvenliği gözlüğüne ihtiyacınız olabilir. Sizin payınıza düşen küçük bir çabayla uygun olanı seçmek ve kullanmaktır.

  DÖRT TEMEL TEHLİKE

  İşyerlerinde başlıca göze girerek yaralanmaya neden olan dört cisim vardır.

  1-Tanımlanamayan Uçan Cisimler:
  Bu mikroskobik parçacıklar genellikle rüzgar, ekipmanlar ve temizlik işlerinden kaynaklanan tozlar ve havada yüzen parçacıklardır. Tozlu ortamlarda göz korumanızı kullanın. En küçük zerreler bile gözünüze zarar verebilir.

  2-Yontma, Öğütme, Biçme, Fırçalama, Çekiçleme ve Elektrikli el aletlerinin kullanımından kaynaklanan parçaçıklar:
  Bu parçacıklar inanılmaz hızlı şekilde hareket ederler ve kurşun gibi kuvvetli çarparlar. Yüksekte çalışma yapılan yerlerde her zaman göz koruması kullan. Bazı işlerde tam yüz maskesinin altında kaynakçı gözlüğü kullanılması tavsiye edilebilir.

  3-Görünmez Tehlikeler: K
  aynak işlemlerinden veya lazerlerden kaynaklanan zararlı ışınları göremeyiz. Ve etkileri saatler sonrasına kadar hissedilmez. Bu şekildeki ekipmanları kullanırken göz korumanı kullan. Kaynak ışıklarına ve lazer ışınları kullanılan yerlere doğrudan bakma.

  4-Sıvılar:
  Katran ve asfalt gibi sıcak sıvılar, çözücüler, boya, duvar veya metal temizlemek için kullanılan solüsyonlar yüzünüze sıçrarsa gözünüzde önemli hasara neden olabilirler. Konteynırlar arasında sıvı taşırken ve asidik veya kostik temizleyiciler kullanırken uygun göz koruması ve tam yüz maskesi kullanmak gereklidir.

  GEÇİCİ KARANLIK

  Göz yaralanmaları bir saniye dilimi içinde gerçekleşir. Yani bu toplantıdan sonra işinize döndüğünüzde göz korumanızı sağlayın. Görüşünüzü koruma konusunda kör olmayın.​


  EYE PROTECTION
  I heard a carpenter asked his insurance company to pay for damage to his glass eye. It had been broken when a nail he was driving flew up and struck it. When asked how he had lost his own eye in the first place, he replied: "The same way, a nail hit it."

  A world of darkness awaits this man if a nail strikes his remaining good eye. He has yet to appreciate the need for eye protection. You, yourself, may find it difficult to get accustomed to wearing eye protection, but would getting accustomed to wearing a glass eye be any easier?

  A SIGHT SAVER FOR YEARS

  Eye protection has been used in the construction industry since 1910. And, undoubtedly, many workers have
  escaped serious eye injury because of it. You may personally know some fortunate individuals who saved their sight this way.

  TAKE TIME TO SELECT THE RIGHT KIND

  Depending on your job, you may need goggles, an eye shield, a face mask or safety glasses. All it takes on your part is a little effort to select the appropriate type and to wear it.

  FOUR BASIC TYPES OF HAZARDS

  Basically, there are four types of particles that cause eye injuries on the job.

  1. Unidentified Flying Objects: These microscopic objects consist of dust and particles floating around in the air, generated by wind, equipment, or cleaning operations. When working in dusty conditions, wear eye protection. Even a small speck in the eye can lead to trouble.

  2. Particles Resulting From Chipping, Grinding, Sawing, Brushing, Hammering or Using Power Tools: These
  particles move at an amazing speed and strike with the force of a bullet. Wear eye protection any time overhead
  operations are performed. It may be advisable on some jobs to wear safety goggles under a full face shield.

  3. Invisible Hazards: You can't see the injurious light rays generated by welding operations or laser beams.
  And their effects often are not felt until hours later. Wear the eye protection required when using such equip
  ment. And if you happen to be working nearby, don't look in the direction of welding arcs or where a laser beam is being used.

  4. Liquids: Hot liquids, such as tar or asphalt, solvents, paint, and solutions for cleaning masonry or metal, can cause serious eye injury if splashed in your face. The use of proper eye protection, and a full face shield is essential when transferring liquids between containers and when using caustic or acid cleaners.

  INSTANT DARKNESS

  Eye injuries happen in a split second. So put on your eye protection as soon as you get back to your job after this meeting. Don't blind yourself to the necessity of protecting your sight.


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica