Soru : Foseptik Çukuru

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Foseptik çukurunu boşaltan çalışanın hangi tetkitlerini yaptırmamız gerekir ? Yardımcı olabilir misiniz ?

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Foseptik çukurunu boşaltan çalışanın hangi tetkitlerini yaptırmamız gerekir ? Yardımcı olabilir misiniz ?
Nasıl yani foseptik çukurunu çalışan mı boşaltıyor? Tümüyle engellemelisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tümüyle değilde gelen araca yardım için çukura iniyormuş.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışanın buraya tümüyle girmesini engellemek için kanun yönetmelik istiyorlar atık su yönetmeliğinde bir şey yok bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? Ben uygun değil diye yazdım bazı gerekçelerle ama adamla kanun yönetmelik resmi bir şey istiyor çalışanın girmemesi için var mı böyle bir şey ?

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yönetmeliklerde bu kadar spesifik bir madde bulabileceğinizi düşünmüyorum.
Olsa dahi bükülebilir olacaktır. Bu konuda size yönetmelikten çok iş yeri hekiminiz yardımcı olur. Şayet kendisi yatış=para eşitliğini benimsememiş yeminine sağdık bir personel ise, konu hakkında çok net uzman görüşü verebilir. Ayrıca sizden kıyasla daha düşük bir mukavemet ile karşılaşır.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Güvenliği Profesyonellerinin yapması gereken önemli eylemlerden biri Risk Değerlendirmesidir. Risk Değerlendirmesi yapılırken; fosseptik çukurunda çalışmalarda ortaya çıkacak durumlar ele alınmalıdır. Günlük rahatsızlıklara ek olarak Meslek Hastalığı kaçınılmazıdır. Özellikle Mesleki Deri Hastalıkları ile Solunum yolu Hastalıklarına dikkat çekebilirsiniz. Ayrıca çalışma ortamı gözetimi de yapılmalıdır. Bunların hepsinin kanuni dayanağı da mevcuttur. Burada bunu pas geçeceğim (5510 sayılı SSK kanunu, ve bu kanuna bağlı çıkartılan uygulama tebliğleri). Çalışma Bakanlığının bizzat hazırlatmış olduğu iki dokümanı bizzat detaylı irdeleyiniz. Oluşacak bilgiler ışığında, İşvereninize durumu deklare ediniz.

Ekli dosyalar

• meslekhastaliklari.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
  • isgip_saglik_gozetimi_rehberi.pdf
    4.4 MB · Görüntüleme: 17

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İşyeri hekimimiz yok, yani hastanede hekimlik yapmak isteyen yok ücret verilmediğinden mecburi görevlendirmede yapamıyoruz. Bu yüzden hekim bulunmuyor ve burası kamu kurumu bir hastane gelde işin içinden çık :) bakalım.

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşyeri hekimimiz yok, yani hastanede hekimlik yapmak isteyen yok ücret verilmediğinden mecburi görevlendirmede yapamıyoruz. Bu yüzden hekim bulunmuyor ve burası kamu kurumu bir hastane gelde işin içinden çık :) bakalım.
Çalışanlarınızın periyodik muayenelerini enfeksiyon hastalıkları polikliniğimi yapıyor. Onlardan destek alın bu konuda (Biyolojik risk etmenlerivb.)

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
atıksu yönetmeliğinde robotik cihazlar veya elle yapılabilir diye bir ibare geçiyor ama ben kişisel koruyucu donanımından, sağlık gözetiminden, risklerden ve sonradan oluşabilecek hukuksal sorunlardan kuruml açısından zarar görebileceğinden uygun olmadığını belirten hizmet alımı şeklinde cihazlarla yapılmasını gereken bir rapor tuttum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.